ALTERNATİF TIPANNE - BEBEKCİNSEL SAĞLIKÇOCUK SAĞLIĞIGENEL SAĞLIKKADIN SAĞLIĞIRUH SAĞLIĞISAĞLIKSON ÖNERİLER

Arı Poleninin Dünya Bilim Adamları Tarafından Kanıtlanmış Faydaları ve Kullanım Şekli

Yeryüzündeki en kıymetli doğal besinler arasında en üst sıralarda kendine yer edinen arı poleni hakkında hazırladığım bu yazımda arı polenini hemen her yönüyle tanıyacağız.

Arı poleni hakkında ekstra araştırma yapmanıza gerek kalmayacak şekilde hazırladığım için biraz uzun bir yazı oldu fakat her cümlenin okunmaya ve bilmeye değer olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Arı poleni ile ilgili sorularınızı derleyerek; Ahmet Maranki’nin ve İbrahim Saraçoğlu’nun açıklamalarına dayanarak en genel hatları ile şu başlıkla yer verdim:

Arı Poleni Nedir? Polende Bulunan Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Dünya Bilim Adamlarının Yaptığı Araştırmalar Nelerdir?

Polenin Dünya Bilim Adamları Tarafından Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Saç ve Cilt Güzelliğinde Polen

Polen Alerjik Bünyede Kullanılır Mı?

Polen Nasıl ve Ne Kadar Kullanılır? Polen Kürü Ne Zaman Uygulanmalı? 

Polen Kürü Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

 

Şimdi daha yakından bakalım:

ARI POLENİ NEDİR?

Arı poleni arılar tarafından 200-3000 kadar çiçekten toplanan ve bitkinin erkek üreme hücresi olan doğa harikası bir bitki özüdür!

Renkleri, içerikleri, şekilleri yöreye ve bitki örtüsüne göre farklılıklar gösteren çok kıymetli bir besindir. O kadar kıymetlidir ki bir bilim dalı doğurmuştur. Palinoloji…polen nasil yenir

ARI POLENİNDE BULUNAN VİTAMİN VE MİNERALLER NELERDİR?

Değişkenlik gösterse de ortalama %25’i proteinden oluşan arı poleninde 22 çeşit aminoasit, 27 çeşit madensel tuz, doğal hormon, enzim, koenzim, pigment, karbonhidrat ve ferment bulunur.

İçerdiği başlıca asitler pantothenic,linoleik, ascorbik ve araohidonik olup; minerallere baktığımızda demir, bakır, kalsiyum, sodyum, magnezyum, silisyum, alüminyum, nikel, titaniyum ve çinkodur.

Polende yüksek oranda rutin vardır ki rutin kılcal damarları etkiler, aynı zamanda kalp kasının çalışmasını güçlendirir.

Vitaminlere bakıldığında A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H, P, PP’den bahsedilmiştir. Fakat CNRS Araştırma Örgütü’nün uzmanlarından Armond PONS, kitabında polenin bütün vitaminleri taşıdığını açıklamıştır.

Polenin antibiotikler içerdiği Chauvin ve Lenormand’ın araştırmalarıyla kanıtlanmıştır.

Grecean ve Enciu’nin yaptığı çalışmalar sonunda polenin Staphylococcus, Salmonella (tifo), E.coli (koli basili)ve Bacillus Anthracis’e (şarbon bakterisi)karşı etkili olduğu ve bunların üremelerini engellediği tespit edilmiştir.

Polende insan yaşamının ihtiyacı için her şey mevcuttur. Bulundurduğu (oglio-elementler) madenler, aminoasitler ve zengin çeşitli vitaminler yanında; protein, yağ, şeker, madeni gıda, hormon, büyütücü faktör, pigment; beyin ve vücutça yorgun insanların tüm ihtiyacını karşılar.

Birkaç Örnekle Kıyaslama Yapılırsa:

1 gr. polendeki 8 mg b1 vitaminini şu besinler sağlar:

70 gr. bira mayası, 3 kg. karaciğer, 8 tam kepekli ekmek, 20 kg. elma veya domates

1 gr. polendeki 5 mg b2 vitaminini şu besinler sağlar:

50 gr. bira mayası, 6 kg. portakal, 12 kg. domates, 16 kg. elma 74 adet beyaz ekmek

1 gr. polendeki 27 mg b5 vitaminini şu besinler sağlar:

35 gr. bira mayası, 13 kg. sığır eti, 25 kg. kabuklu buğday, 95 lt süt

Sizce de muhteşem değil mi?

DÜNYA BiLiM ADAMLARININ YAPTIĞI ARAŞTIRMALARA GÖRE:

-“Geleneksel tıbbi tedaviler gören mide ülseri hastalarının %29’u iyileşebilirken, polen yedirilerek tedavi edilmiş mide ülseri hastalarının %59.2’sinde mide yaralarının iyileştiği denenerek kanıtlanmıştır.”

-“Günde 2 gr. polen yiyen hastalardaki yara ve yanıkların iyileşmesinde %30 hızlanış ve artış olmuştur.”

-“Arı poleni, yaşamın sırrı olan RNA ve DNA doludur. Uzun zamanlı hafıza, kromozonların yapısına giren RNA’ ya bağlıdır. RNA’sız beyin taşıyan insan, kendi adını bile hatırlayamaz. Polen zekayı da arttırmaktadır. (ABD Wagne Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Prof.Dr.N.S.Gimbal)

-Vikingler gözlemsel olarak fark ettikleri poleni,  “ilah yemeği “ olarak savaşlara giderken yerler ve ortalama 100 yıl yaşarlardı.

-“Ensafalit’ e” (beyin iltihabı) yakalanan Danimarka’lı Jyte Elmgaad’a doktorları dört ay ömrü kaldığını açıkladılar. Kısa zamanda duyu özelliklerini kaybeden genç kadın, sağır, dilsiz ve kör olur. Bunun üzerine, polen özü enjeksiyonları yapılır. Sonuç hayret vericidir. Hasta eski sağlığına kavuşur.

Beyin, prostat, karaciğer, solunum yolu iltihapları ve damar sertliğiinde şaşkınlık veren sonuçlar alınmıştır.” (ABD / Call Enterprise -Jim Kenner)

-“Bizler, bilim adamları, henüz polenin nasıl olup da hastalıkları iyi ettiğini bilmiyoruz. (1969’da polenin bileşimi henüz tam bilinemiyordu). Fakat, çeşitli antibiyotik ilaçlarla tedavi edildiği halde iyi olmayan pek çok hastam, gözlerimin önünde iyi olmuşlardır. Birçok solunum hastalıklarının da polenle tedavi edildiğini ve hastaların gerçekten hastalığı ve nekahat süresini süratle atlattıklarını müşahade ettik. Söylenecek şey yok. İnsanlık demek ki burnunun dibinde bulunan bu “Harika İlacı” şimdiye kadar hiç farketmeden yaşamış.” (İsveç Upsala Üniversitesi – Eric Ask Umparc)polenin faydalari ve zararlari

-“Arı poleni, harika besinlerin en üstünüdür. Kimyasal analizler polende tüm vitaminler, proteinler, yağ, şeker, mineral, hormon, büyütücü faktör, pigment vs. bulunduğunu gösteriyor. Bu canlı dengeli besin beyni ve vücudu yorgun ve uyuşuk insanlara bir kaç günde canlılık ve yaşama neşesi veriyor. Büyüme faktörleriyle cılız ve durgun çocukların hızlı gelişmesini sağlıyor. Kansızlarda, bir ay süreyle her gün bir kahve kaşığı polen yedikten sonra yapılan laboratuvar denemeleri, kırmızı küreciklerin, milimetre küpte 500.000 arttığını gösteriyor.

Hafif laktasif, yani barsak çalıştırıcıdır. İç zehirlenmeleri önleyicidir. Sabah ve öğle, vitamin almak için polen yiyiniz. Ilık süt, bal veya suya karıştırılır veya doğrudan yenilir. Aşırı yorgunluk, zayıflık, hastalık, kansızlık, yavaş gelişme gibi durumlarda doz arttırılmalıdır. Hiçbir yan etkisi tespit edilmemiştir.

Son araştırmalar erken ihtiyarlamadan koruduğunu gösteriyor. Siz, 60 yaşından sonra 40 yıl daha dinç yaşamak istiyorsanız poleni hemen her gün yiyiniz.” [Fransız Tıp Profesörü Dr.Robert Tocquet (5 ayrı dilde 26 tıbbi kitap ve ansiklopedi yazarı) “Pour vivre cink fois vingt ans” ( 100 Yıl dinç yaşamak )]

-“Değişik laboratuvarlarda özellikle Rusya Vitaminler Enstitüsü’nde yapılan analizlere göre vitamin ve ferment gibi canlı cevherlerden yana çok zengindir. Prof.Joiriche, Dr.Chauvin ve Alain Caillas’ın yaptıkları polen analizleri göz önüne alınırsa, en başta sinir dengesini korumaya yaradığı anlaşılır. Beyin yorgunluğu ve düşünsel bunalım sonucu ortayaçıkan, zayıf sinirli, gücü tükenmiş ve uyuşuk insanlar, günde yedikleri 2 kaşık polenle gerçek bir sağlık verici, sakinleştirici ve dinçleştirici ilaç bulabiliyorlar.

Şişmanlık ve zayıflık, sürgün (ishal)ve peklik (kabızlık) gibi karşıt durumlarda dengeye getirici, sağlık kazandırıcı bir etki yapar. Salgı bezlerini, hormonal sistemi uyarır. Kolit, ince barsak iltihabı ve barsak kokuşmasında faydalıdır. Özellikle kolibasillere, mikroplara, öldürücü ve üremeyi önleyici etkisi denenmiştir.” [ Fransız Dr.Raymond Dextreit (Sağlık ve beslenme konularında 30’dan fazla kitap yazarı) “Le miel et pollen” ( Bal ve Polen )]

-“Polenin iştahsızlık ve barsak tembelliğine faydaları bütün kullananlarca iyi bilinir. Polen ayrıca, moral ve ruh
sağlığına
yararlıdır. Bunları yitirenlere güven verir. Etkisi kısa süren “doping” ilaçlardan değildir. Vücuda tam bir kalıcı sağlık kazandırır. Yorgunluğu azaltır ve sürekli etkisiyle beyin ve kas gücü sağlar.

Sayısız şeker hastası polen kürü yapıyor. Örneğin, Lyon’dan Bayan B. son devrede ileri bir şeker hastası (diabetik) idi. İdrarının litresinde 48 gr. şeker ölçüldü. Çeşitli ilaçlar kullanmasına rağmen iyileşme ümidini yitiriyordu. Günde 3 gr. polen yiyerek 15 günlük kür yaptı. İlk kürün sonunda idrardan dışarı atılan şeker %87 düştü. Yenilenen kürler sonunda şeker, litrede 1 gr.a indi ve kol, bacak ve bel ödemleri (şişlikler) ile, Anjindö Puatrini (kalp yetmezliği) daha iyi olduğu görüldü.” [Fransa Tarım Akademisi – Dr. Alain Caillas ( Polen araştırmaları ile
ödül kazanmış )]

-“Beyin yorgunluğu ve aşırı sinirliliğin çok görüldüğü entellektüel hastalarda, miyokard enfaktüsü (kalp krizi)ve kalbin kroner damarlarının tıkanmasında polen sayesinde şaşırtıcı iyileşmeler görülüyor.” Dr.Mauntzune

Arı poleni yüksek tansiyona, damar tıkanıklığına, kolesterol yüksekliğine, kroner trombaz ve felçlere karşı koruyucu ve iyileştirici etki yapıyor.” Dr. Nemarov – Dr. Egerov – Dr. Mistchenko – Dr. Kodiser/Rus Bilimler Akademisi

-“Polenin prostat hastalıklarına da şaşırtıcı etkisi vardır. Prostat büyümesindeyse, ballı polen kürüyle yapılan
denemeler, aralıklı gelen ve uzun süren hafif ağrıların yok olduğunu ve idrara çıkma sayısının azaldığını gösterdi. Polen yaşlı hastaları bazı durumlarda ameliyattan kurtarıyor.” İsveç Upsala Üniversitesi Kliniği – Prof. Eric Ask Upmarc /İsveç Lund Üniversitesi Cerrahi Kliniği Üroloji Bölümü – Dr. Gasto Jonson

-“Şişmanlık ve zayıflık gibi iki karşıt durumda; vücuttaki fazla karbonhidrat, glikoz ve yağları yakarak şişman bünyeyi yok eder, metabolizma dengesi sayesinde zayıf düşen hücreyi derhal uyarır, üstün kan yapıcı özelliğiyle kas gücü ve metabolizmayı çalıştırarak cılız ve zayıf bünyeyi, güçlü ve dinç hale getirir.” [Fransız Dr.Raymond
Dextreit (Sağlık ve beslenme konularında 30’dan fazla kitap yazarı) “Le miel et pollen” ( Bal ve Polen )]

-“Arıların binlerce yıl önce bulduğu bu harika besin, onların lavrasını en hızlı büyüten, kendi vücutlarını en sağlıklı kılan, en çok yaşatan, en güzel balı sağlayan bir besin. Poleni deneyerek buldu arılar. Oysa insanlar ancak 20.yüzyıl sonlarına doğru analizlerini yapınca polenin değerini anlayabildiler. En önemli besinlerinden binlerce kat fazla vitaminler taşıdığını görünce 1 gr. polenin insana gün boyu yeterli olduğunu hesapladılar.

Bir arının günde 4000 çiçeğe konarak 35 günlük ömründe yapabildiği 10 gramcık balı, insanların kovandan çalarak yediklerini görüyordu arılar. Oysa günün birinde 2-200 mikronluk biricik besinlerini insanların da “Harika Besin” yapacaklarını, bir santimlik boylarını ve küçücük beyinleriyle düşünemezlerdi arılar. Bitki hayatının sırrını taşıyan çiçek tozlarını “Doğanın En Üstün Besini” seçerek ömür boyu yiyen ve gerçek balı yapan arılar onun “Tam Besin” olduğunu biliyorlardı. Öyle bir besin ki, yapısında 70’e yakın cevher taşımaktadır. Bütün vitaminleri, 22 çeşit
aminoasiti, sindirim fermentlerini, hormonları, yağları, doğal şekerleri, mineralleri yapısında bulundurmaktadır. Polen besinler dünyasının son harikasıdır.” [Türkiye – Dr. Erdal Erkan (İlk bilim adamlarımızdan) “Gayelord Hauser” (Güzel ol, Dinç yaşa)]

TÜBİTAK BiLiM TEKNİK:

” Polen, metabolizmamız için çok değerli temel maddeler içerir. Organizmamızı zinde tutmak ve dengeli beslenmek için vücudun ihtiyacı olan eksik maddeleri tamamlamak ve korumak açılarından yaşamsal önem taşımaktadır. Polenler renk, şekil ve içerikleri bakımından büyük farklılıklar gösterirler. Polenlerin %80’i sarıdır. Bunun dışında siyah, kırmızı, mor, pembe, eflatun vb. renklerde polene rastlamak da mümkündür. Polene bu renkleri veren renk maddeleridir. Bu renk maddelerden karotenoidler başlıcı a-karoten, b-karoten, lycopin, xanthophyl ve zeaksonthinden ibarettir. Klorofil varlığına polende rastlanılmamıştır. Polende ortalama %25 protein vardır. Protein miktarı polenin türüne, yöresine, toplama sistemine göre farklılıklar göstermektedir. Polen bilim dalı Palinoloji’dir.

Polende vitamin H’nin varlığı Rus araştırmacı Deviatrin ve Joricih tarafından açıklanmıştır. Bu vitamin gelişmeyi kolaylaştırır. Deri ve göz kapağı iltihaplarını önler. Polende rutin vardır. Rutin kılcal damarları etkileyerek fazla kanamaya engel olur, kalp kasının çalışmasını güçlendirir. Chauvin ve Lenormand’ın araştırmalarıyla polenin antibiyotikler içerdiği de gün ışığına çıkarılmıştır. Grecean ve Enciu’nin bu konuda yaptığı çalışmalar sonunda
polenin staphylococcus, salmonella, e.coli ve bacillus anthracis’e karşı etkili olduğu ve bu zararlı bakterilerin üremelerini engellediği tespit edilmiştir. Caillas’dan edinilen bilgiye göre, bir polen kürü ile en inatçı bağırsak iltihabı bile iyileştirilebilir. Polenler bağırsak bakteri ve fermentleri üzerinde olumlu etki yapar. Bu bakımdan polenlere bağırsakların polisi gözüyle bakılabilir. Polende bulunan ve gelişme-büyümeye etki eden hormonlarla ilgili çalışmalar fare ve sıçanlar üzerinde denenmiştir. Sonuçta polen yedirilen hayvanlar, aynı değerde protein ve vitamin içeren besin alanlardan daha hızlı gelişmişlerdir. Bu bilgiler bize polenin besin içeriği bakımından ne denli zengin bir kaynak olduğunu ve bileşiminde insan sağlığı açısından önemli maddeler bulunduğunu göstermektedir.”

Kaynak : Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi Sayı: 203 Sahife : 34 Yıl : 1984 Ay : Ekim

Başlık : Doğa Harikası POLEN

Yazar : Prof. Dr. M. Mihri
Mimioğlu – Dr. Kadriye Sorkun

BİLİM ADAMLARI TARAFINDAN POLENİN AŞAĞIDAKİ ETKİLERİ ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜR:

– Zayıf olanlar polen kürüne başvurmalıdır çünkü polen iştah açıcıdır.

Arı poleni, kabızlık ve bağırsaktaki tıkanmaları ortadan kaldırır. İnatçı ishalleri tedavi eder ve bağırsak mikroplarını düzenler.

– Sinirliliği ortadan kaldırır. Kişiyi rahatlatır.

– Kuvvet şurubu gibi etki yapar. Hastalıktan kalkanları kısa sürede eski enerji ve canlılığına kavuşturur.

– Düşünme yeteneğini arttırır.

– Kansız çocuklara yardımcı olur; alyuvar sayısını %25-30, hemoglobini %15 oranında yükseltir.

– Polende bulunan Riboflavine’nin görme üzerindeki etkisi büyüktür. Birçok olayda şaşırtıcı sonuçların alındığı ve görme yeteneğinin arttığı saptanmıştır.

– Polende bulunan aminoasitlerden cystin (kükürt içeren bir aminoasittir) saçın gelişmesinde önemli rol oynar. Cystin’nin saç sayısını arttırdığı ve saçın dökülmesini önlediği anlaşılmıştır.

– Prostat hastalarında iyileştirici rol oynar.

Güzellik kremi olarak da kullanılır. Bunun için, bir kahve kaşığı polen öğütülür ve taze yumurta sarısıyla karıştırılır. Bu karışım hafif masajla yüze ve boyuna sürülür. Yarım saat beklenir ve bol suyla yıkanır. Cilt
parlaklık ve tazelik kazanır.

Beklenen İyileştirmenin Gerçekleşmesi İçin Ne Kadar Polen Gereklidir ?

Caillas’ın bildirdiğine göre kesin sonuçlu bir tedavi için günde 32 gr. polen yeterlidir. Sağlıklı yaşamın devamı içinde 15 gram polen alınmalıdır. Polen kullananların söylediklerine ve arıcılar birliği üyelerinin kanısına göre, sözü edilen miktarların yarısı kadar bir doz bile yeterlidir. Bir kahve kaşığı polen 4 gr. gelir. Genel durumumuzu sağlıklı tutmak için 2 kahve kaşığı polen alınmalıdır.ari poleni ne kadar yenmeli

POLENİN KANITLANMIŞ FAYDALARI NELERDİR?

Kalp ve Damar Hastalıklarında Polen

Yaygın olarak görülen damar kireçlenmesi ve tıkanmasını tedavi ediyor. Yapısında bulunan P vitamini ve ilgili diğer elementler damarları yumuşatıyor ve kana geçen atıkların idrarla dışarı atılmasını sağlıyor. (Bu süreçte bol su tüketmek ve sıkça idrara çıkmak önem taşır.)

“Miyokard enfaktüsü (kalp krizi)ve kalbin kroner damarlarının tıkanmasında polen sayesinde şaşırtıcı iyileşmeler görülüyor. Rus Bilimler Akademisi Prof.’ ü  Beklerov ve arkadaşlarının önemli araştırmalarına göre polen, yüksek tansiyona, damar sertliğine, kolesterol yüksekliğine, kroner tromboz ve felçlere karşı koruyucu ve iyileştirici etki yapıyor.”  Alain Caillas

Yaşlılar üzerinde İsveçli Dr. Lars Eric Essen ve Dr. Tissinin tarafından yapılan deneysel çalışmalar sonucu özellikle damar sertliğinde faydalı olduğu ortaya konmuştur.

Ruh ve Sinir Sistemi Hastalıkları ve Polen

Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde B vitaminleri büyük önem taşır. Özellikle de  “sinir dokusu vitamini” olarak da adlandırılan B1 vitamini. Tüm B vitaminlerini içerisinde barındıran arı poleni B1 vitamini açısından çok zengindir.

“Düşünsel yorgunluk (zihin yorgunluğu) ve yaşamının bozuk düzeni nedeniyle sinirleri zayıflamış, güçsüz kalmıs kişiler, her gün yedikleri 2 kaşık polen sayesinde sağlık ve sakinlik bulurlar.” Dr. Raymond Dextreitt

Sindirim Sistemi Hastalıkları ve Polen

En yaygın sindirim sistemi hastalıkları olan gastrit, ülser, kolit ve hemeroid konusunda da yine polen çıkıyor karşımıza. Polen kürü sinir sistemi le ilgili hastalıklarda geçici değil, kesin tedavi sağlar.

Kansızlık, Zayıflık(Güçsüzlük) Hastalıkları ve Polen

Polen hızlı bir şekilde kan yapar ve iştah açar. Yetersiz ya da sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkan eksiklikleri, özellikle de demir eksikliğini hızla giderir ki demir eksikliği bilindiği gibi  neredeyse her tür hastalığın nedenidir. Günümüzde pek çok rahatsızlığı sadece demir eksikliği tedavisi ile iyileştiren hekimler mevcuttur. Polen kan
yapan, kanı temizleyen, eksikliklerini gideren ve kanıtlandığı üzere alyuvar sayısını %30 oranında arttıran bir besindir.
Ülkemizde yaklaşık %70 oranında tespit edilen kansızlık (anemi) için polen mutlak bir öneme sahiptir.

Solunum Sistemi Hastalıkları ve Polen

Solunum sistemi hastalıklarının en sık görülen nedeni üşütmektir. Böyle bir durumda vücudun direnci kırılır. Metabolizma vücut ısısını normale çıkartmak için çaba sarf ederken solunum yollarında virüs ve bakteriler kendilerine ortam bularak hızla çoğalırlar. Bu durum nezle, grip, anjin, faranjit, bronşit, zatürre, astım, sinüzit ve verem gibi hastalıkların oluşmasını sağlar. Ayrıca bu mikroplar kan yoluyla kalp kapakçıklarına, böbreklere ve
diğer organlara geçerek hayati önem taşıyan hastalıklara da neden olabilirler.

Gelişmiş ülkelerde bu hastalıkların tedavisinde ilaçlara ek olarak arı poleni de verilmektedir. Çünkü polen vücut direncini, kanın lökosit (alyuvarlar) ve antikor yapımını arttırır. Sovyet Prof. N.Joiriche, burun ve boğaza polen püskürtülerek mukoza direncini arttırmak ve virüsleri etkisiz kılmak yolundaki başarılı çalışmalarını yayınlamıştır. 1957’de ilk kez Pasteur Enstitüsü’nde polenin verem mikrobu olan “Koch” basiline karşı öldürücü etkisi olduğu saptanmıştır. Yapısındaki sakızlı maddesi, terementi esansı, nükleik asitleri ve bol miktardaki B vitaminleri ile
polen; akciğeri dezenfekte ettiği gibi, balgam söktürücü, mikrop öldürücü ve çabuk iyileştirici etkiye sahiptir.

Kilo Problemleri (Şişmanlık-Zayıflık) ve Polen

Arı poleni kilo aldırır mı? Arı poleni zayıflatır mı?

Arı poleni dengeleyicidir. Şişmanlık ve zayıflık gibi iki karşıt durumda kullanılır.

Vücuttaki fazla karbonhidrat, glikoz ve yağları yakarak şişman bünyeyi zayıflatır. Arı poleni metabolizmayı ve adrenalin salgılanmasını hızlandırır. Böylece biriken yağların erimesini hızlandırdığı gibi, kas gücünü de arttırarak zayıflama esnasında hissedilen halsizliği de giderir.

Metabolizma dengesi sayesinde zayıf düşen hücreyi anında uyarır, üstün kan yapıcı özelliğiyle kas gücü ve metabolizmayı çalıştırarak cılız ve zayıf bünyeyi normal haline kavuşturur.

Prostat Hastalığı ve Polen

Prostatitis’te ve Prostat Hipertrofisi’nde polenin antibiyotiklerden daha etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

“Polenin prostat hastalıklarına da şaşırtıcı etkisi vardır. İsveçli iki araştırmacının, Upsala Üniversitesi Tıp Fakültesi
Kliniği’nden Prof. Eric Ask Umparc ile Lund Üniversitesi Cerrahi Kliniği’nden Dr. Gosta Jonson’un çalışmaları polenin Prostatitis’e en iyi etkiyi yaptığını ortaya koydu. Prostat büyümesin de ise polen kürü ile yapılan denemeler
aralıklı gelen ve uzun süren hafif ağrıların yok olduğunu ve idrara çıkma sayısının azaldığını gösterdi. Bilhassa ağır prostat geçiren yaşlı hastaları ameliyattan kurtarmıştır.
Alain Caillas (Fransa Tarım Akademisi – Polen araştırmaları ile ödül kazanmış )

Yaşlılık Sorunları ve Polen

Arı poleni enerji üretir ve dinçlik kazandırır. Bu anlamda yaşlılar için çok önemlidir. Kan yapıcı, hücre yenileyici ve uyarıcı özellikleriyle düzenli kullanımla vücudu hastalıklara karşı korur, iyileştirir; kanın kalitesini yükseltir ve ömrü uzatır.

Ayrıca cinsel yetersizliğe karşı savaşır. Cinsel isteği ve cinsel gücü arttırır; bu anlamda yaşamı kaliteli hale getirir.

İnfertilite (Kısırlık) ve Polen

Arı poleni, infertilite sorununda en önde gelen bitkisel gıdalardan biridir.  Çeşitli nedenlere bağlı olarak erkeklerde ve kadınlarda ortaya çıkan bu rahatsızlıkta kaliteli bir polenle uygulanan kür oldukça başarılıdır. Başka bir görüşe göre polenle birlikte uygun dozlarda kullanılan arısütü, karakovan balı ve kırmızı ginseng, vücuda olağanüstü doğal protein, aminoasit, vitamin, mineral sağlayarak destek vermekte ve beyinde hipofiz bezindeki spazmı çözerek yumurta ve canlı sperm üretimini tamamiyle canlandırmaktadır. Kadınların yumurtalarını ve erkeklerin spermlerini güçlendiren polenin, kısırlığı önleyici etkisi de bulunmaktadır.

Bebekler, Çocuklar, Gençler, Emziren Annelerde Polen Kullanımı

Anne sütünün kalitesi bebeğin beslenme kalitesini belirler; bu da bebeğin beyin ve vücut gelişimini. İnsan yaşamı için gerekli tüm maddeleri olağanüstü bir denge ve doğallıkla taşıyan poleni emziren annelerin hatta hamilelerin kullanmasının büyük yararı vardır ( polen alerjisi yoksa! ). Polen bebeğin kas ve kemik yapısının kuvvetlenmesini daha da önemlisi bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Anne polen kullanımı ile hem bebeğinin olası gelişim bozukluğunun önüne geçmiş hem de sütü artacağından daha uzun süre ve kaliteli bir anne sütü ile besleme imkanı bulacaktır. Başından itibaren bahsedilen hücreler üzerindeki mucize etkilerinin tamamını düşünürsek hem bebek için hem anne için hem de gelişme çağındaki çocuklar için nasıl bir önem taşıdığını daha iyi anlayabiliriz.

Gelişme çağındaki çocukların yaşamı düşünülecek olursak kaliteli bir beslenmeye ne çok ihtiyaçları olduğunu görürüz. Bol miktarda enerjiye, proteine, vitamine, minerale ve diğer elementlere ihtiyaçları vardır. Özellikle de fast-food tarzı beslenmenin yaygınlaştığı bu dönemde!

Arı poleni bu çağdaki çocukların ihtiyacını karşılayan çok kıymetli bir besindir. Enerji verir, kemik-kas gelişimini sağlar, ihtiyaç duydukları hormonları karşılar, beyni geliştirerek odaklanmayı sağlar, zekayı ve hafızayı güçlendirir, stresi azaltır… Kısaca hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal açıdan doğal destek verir.hamileler ve emziren anneler polen kullanabilir mi

Saç ve Cilt Güzelliğinde Polen

Polenin içerdiği maddeler saç ve cilt için de oldukça önemlidir. Yeterince kaliteli beslenemiyorsak vitamin, protein ve mineral gibi pek çok maddenin eksikliği ile burun buruna geliyoruz. Böyle zamanlarda vücudumuz yaşamın devamı için, elinde olanları hayati organlara dağıtıyor. Bu da hayati önemi olmayan saçların ve cildin ihmal edilmesi anlamına geliyor.

Arı poleni böyle durumlarda da imdadımıza yetişecektir. Kür şeklinde uygulayabileceğimiz ya da besin takviyesi olarak alabileceğimiz polen; saç köklerini besleyip güçlendirerek dökülmeyi durdurur, saçın gürleşmesini sağlar, cansız saç tellerini güçlendirip kalınlaştırır ve yanmış yıpranmış saçı en iyi şekilde onarır. Bu etkileri uyguladığım polen kürünün ekstra sonucu olarak bizzat deneyimledim.

Ayrıca tecrübe ettiğim ve başka bir kaynakta şimdilik olmayan; arı poleniyle hazırladığım arı poleni saç maskesini geçen yıl paylaşmıştım sizlerle. Henüz rastlamadıysanız ya da hatırlamak ve kısa yoldan ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Başından beri bahsedilen etkilerini göz önünde bulunduracak olursak cilt üzerinde yaratacağı olumlu etkileri de tahmin edebiliriz. Hem hücre yenileyici hem de kanı temizleyici etkileri sayesinde polen; cildi yeniler, canlı ve pürüzsüz bir doku kazandırır. Bu özelliği sayesinde ünlü markaların bakım ürünlerinin de içerisine girmeyi başarmıştır.

Güzellik Kremi (Cilt Bakım Maskesi) Olarak Polen

Arı poleni güzellik kremi olarak da kullanılır. Bunun için, bir kahve kaşığı arı poleni öğütülür ve taze yumurta sarısıyla karıştırılır. Bu karışım hafif masajla yüze ve boyna sürülür. Yarım saat beklenir. Zamanı dolunca bol su ile yıkanır. Sonuçta Cilt, parlaklık ve tazelik kazanır ” Prof. Dr. M. Mihri Mimioğlu – Dr. Kadriye Sorkun Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi Ekim-1984polen maskesi-polenle cilt bakimi

ARI POLENİ ALLERJİK BÜNYEDE KULLANILIR MI?

Arı zehrine ve bala karşı hassasiyeti ve alerjisi olanların arı poleninden uzak durması gerekir. Polen alerjiniz varsa ya da alerjik bir bünyeye sahipseniz de dikkatli olmanız gerekir. Yapılacak basit bir test sayesinde, gönül rahatlığı ile kullanmanız da mümkündür.

POLEN NASIL VE NE KADAR KULLANILIR?  

Polen nasıl yenmeli?

“Beklenen iyileştirmenin gerçekleşmesi için ne kadar polen gereklidir? Caillas’ın bildirdiğine göre kesin sonuçlu bir tedavi için günde 32 gram polen yeterlidir. Sağlıklı yaşamın devamı içinde 15 gram polen alınmalıdır. Arı poleni kullananların söylediklerine, kendi deneylerimize ve arıcılar birliği üyelerinin kanısına göre, yukarıda verilen miktarların yarısı kadar bir doz bile yeterlidir. Bir kahve kaşığı polen 4 gram gelir. Genel durumumuzu sağlıklı tutmak için 2 kahve kaşığı polen alınmalıdır.

Kaynak : Tübitak Bilim ve Teknik
Dergisi Sayı: 203 Sahife : 34 Yıl : 1984 Ay : Ekim

Başlık : Doğa Harikası POLEN

Yazar : Prof. Dr. M. Mihri Mimioğlu –
Dr. Kadriye Sorkun

POLEN KÜRÜ NASIL UYGULANIR, FAYDALARI NELERDİR?

Polen kürünü çok önemsediğimden, diğer kürler gibi etkisi yüksek kullanım dönemleri ile vermemin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bu nedenle ayrı bir başlık açtım. BURADAN polen kürü ve etkili dönemlere geçiş yapabilirsiniz.

Şifa olmasını diliyorum..

Tags

Related Articles

5 Yorumlar

 1. Kahve kaşığı ölçüsü tam olarak ne kadar oluyor kozmik? Ben tatlı kaşığı ile kullandım. Süte karıştırdım ama bu polen tadı yüzünden sütten soğuyabilirim.Tanecikleri çiğnemeden direkt yutmanın faydası olur mu? Berbat bir tadı var.

 2. Sifa olsun sevgili belgin.
  sevgili hulya tatli kasigi da ayni sey. Suyla alabilirsiniz agir oluyorsa.sifa olsun.
  cok sagilikli besleniyorsaniz, yeterli olabilir sevgili kozmetik psikolojisi. Fakat sizin icin kurun ayri bir katkisi olacaktir, mailinizi dusundugumde. Sifa olsun.

 3. sevgili cerise,
  bir aylık bir kür olduğu için böyle yoğun miktarı. ayrıca ilk hafta, geçiş dönemi için bu miktar. sonraki iki hafta ikiye katlanacak biliyorsunuz. dolayısıyla zaten yavaşça arttırmış halidir bu 🙂
  ben de ilk uygulamamı sizin gibi yapmıştım fakat sonradan edindiğim bilgiye göre eritilmesi etkisini arttırıyormuş. aklınızda bulunsun.
  güzel haberlerinizi almayı diliyorum <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close