ALTERNATİF TIPANNE - BEBEKCİLT BAKIMIÇOCUK SAĞLIĞIGENEL SAĞLIKGÜZELLİKSAĞLIK

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır, Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapılır?

Yumurta akının birçok bakım maskesinde kullanıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Hatta belki kullanıyorsunuzdur. Peki, hiç yanık tedavisi için kullandınız mı?

Yumurta akının yanıkları tedavi edici özelliği, aslında uzun zaman önce keşfedilmiş ancak yeterince duyurulamamıştır.

Örnek olayda kişinin elinin büyük bölümü yanmış. Duyduğu büyük acıya rağmen, hemen elini soğuk suyun altında cildi tamamen soğuyana kadar tutmuş ve ardından 2 yumurtanın akını çırpıp elini içine sokmuş. Bunu uygular uygulamaz derisi kurumuş ve yumurta akı elinin üzerinde bir film tabakası oluşturmuş.

Doğal bir kollajen olan yumurta akını, 1 saat boyunca üst üste tabaka oluşturacak şekilde defalarca eline uygulamış ve birkaç saat içinde acısını dindirmiş. Ertesi sabah elinde kırmızımsı, belirsiz bir leke kalmış. 10 gün sonunda ise yanığa dair hiçbir iz kalmamış.

Yanan bölge yumurta akında bulunan ve vitamin dolu bir plasenta olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

Dileğim bu tür kazalarla hiç karşılaşmamanız. Ancak başınıza gelirse de evinizdeki bu doğal ilk yardım malzemesi aklınızda bulunsun.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın !

Tags

Related Articles

13 Yorumlar

 1. çok teşekkür ediyorum.geçen hafta göğsüme demlikle çay döküldü.ne yapacağımı bilemedim.soğuk kompres.ardından tevafuken yazınızı gördüm.yumurtanın beyazını uyguladım.24 saatte toparladı.

  1. rica ederim sevgili canan, büyük geçmiş olsun. iyi ki yazmışım, iyi ki rastlamışsınız.
   bir daha bu ya da benzeri bir durumla karşılaşmamanızı dilerim…
   sevgiler..

 2. nacizane tavsiyem kırmızı kantaron yağı da yanık izlerini geçirmekte çok etkili oluyor, bende ayak bileğimi ciddi şekilde yakmıştım, sadece kantaron yağı sürerek geçirdim, şuan nereyi yaktığımı dahi hatırlamıyorum hiç izi kalmadı… akılda bulunmasında yarar var… 🙂

 3. Merhaba kozmik bakım,
  Yara ve yanık izlerine çare ararken aklıma siz geldiniz. Düşündüm ki sizin bu konu hakkında bir fikriniz mutlaka vardır. Benim cildim en küçük çiziklerde yaralanmalarda hafif yanıklarda iz bırakan bir yapıya sahip bende böyle durumlarda el altında tedavi edici bir ürün veya bitkisel yağ olabilir bulunsun istiyorum ne tavsiye edersiniz ?

  1. merhaba sevgili zeze,
   bu konu da ilk akla gelen kantaron yağıdır 🙂
   yanıklarla ilgili ayrı bir yazım da var blogta, dilerseniz inceleyin. evde yanık tedavisi başlığıyla cilt bakımı menüsünden ya da arama kutusundan ulaşabilirsiniz.
   sevgiler <3

 4. Sarı kantoron yağı ciltteki yara ve yanık izlerine faydalıdır. Kirmizi kantoron yağı demiş Ece Hanım ama sari kantoron yağının fermante hali kirmizi renkte. Cicek sari ama yağı kırmızı. Buyuk ihtimalle aynisindan bahsediyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close
Close