ALTERNATİF TIPKADIN SAĞLIĞISAĞLIKŞİFALI BİTKİLER

Namus Agacı / Hayıtın Faydaları

Hayıtın faydaları, kullanım şekli ve önemini gün yüzüne çıkaralım..

Hayıtın faydaları yeterince bilinseydi pek çok kadın yan etkilere maruz kalmadan şifa bulabilirdi.. Hayıt otu ve hayıt tohumu nedir, nasıl kullanılır, hayıtın faydaları nelerdir bahsedeceğim fakat bunlara geçmeden önce diğer isimlerini de bilelim istiyorum.

Hayıt otu yani namus ağacı… Namı diğer  “Rahip Biberi“,  “Hayıt“, “Beşparmak otu“, “Kadın otu” Adının da çağrıştırdığı gibi kadın dostu bir bitkidir. Cennetin ayakları altına serildiği kadınlara evren de bir armağan vermek istemiş anlaşılan.

Kışın yapraklarını döken,oldukça baharatlı bir kokuya sahip,beyaz-mor çiçekleri olan bir bitkidir.Yaz sonunda çiçekler açan,sonbaharda minik meyveler veren bu bitkiye beşparmak otu denmesinin nedeni yapraklarının şeklidir.Kökü,yaprakları ve meyveleri şifa için kullanılır;saplarından şık sepetler yapılır.

Bilimsel adı agnos-castus.Yunancada namus anlamına gelir.Homeros’un  İlyada Destanında namus simgesi olarak geçer.Bir çok hastalığı iyi eden hayıt, en çok erkeklerde cinsel isteği azaltmasıyla ünlenmiş ve “Namus Ağacı, Rahip Biberi” gibi isimlerini bu özelliğinden almıştır. M.Ö. 450 yılında Hipokrat bu bitkinin yara iyileştirici özelliğine değinmiştir.1200 yılına ait Fars tıp kitaplarında da bitkinin adı geçmektedir.Görüldüğü gibi şifa için kullanımı 2500 yıl geriye giden ve birçok toplumun yakından tanıdığı çok değerli bir bitkidir. İlk bilimsel çalışmalar 1930 yılında Almanya’da yapılmış ve kadınlarda hormon dengesi üzerindeki olumlu etkileri onaylanmıştır.O çalışmadan bu yana hayıt, “Kadın Otu” olarak da anılmaya başlanmıştır.

İbn-i Sina yorgunluk giderici, gaz söktürücü, ağrı kesici, süt arttırıcı, ödem çözücü vb yönleriyle tavsiye etmiş; böcek, yılan ve köpek ısırmalarında tedavi edici olduğundan bahsetmiştir.Bununla beraber, daha çok kadın hastalıklarını iyileştirici yönüyle öne çıkmıştır.

Hayıtın yan etkileri

Hipofiz bezini uyarıp kadınlık hormonlarını dengeleyerek sorunu kaynağından çözer ve  şimdiye kadar hiçbir yan etkisi görülmemiştir diyebiliriz.Çünkü hayıtın yan etkisi %2 gibi düşük bir orandadır. Ciltte karıncalanma dışında bir yan etkisine rastlanmamıştır. Hayıt kullanımı bırakıldığında karıncalanmanın da geçtiği gözlenmiştir.

Sentetik hormon tedavisi sırasında oluşan mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet, vücutta sodyum ve su depolanmasından kaynaklanan kalp ve böbrek rahatsızlıkları, ender olarak rastlansa da kist oluşumları, bunalım, kilo alma, kanser ve damar hastalıkları gibi  yan etkileri düşünecek olursak, yıllardır bu kadar ünlenmesinin ve tercih edilmesinin sebebini anlamak daha da kolaylaşır.

Her yaşta kadının rahatlıkla kullanabileceği bir bitkidir.

Uzmanlara göre uzun süreli sentetik hormon tedavisi gerektiren bazı hastalıklara bir yıllık hayıt tedavisi yeterli gelebilir ve kıyaslandığında  hayıtın maliyeti oldukça düşüktür.Üstelik sentetik hormon tedavisinde emziren annelerin tedaviyi kesmeleri gerekirken, hayıt tedavisine devam  edebiliyorlar.Aynı şekilde bunu da sentetik hormon  tedavisi ve hayıt otu üzerinde yapılan  karşılaştırmalı araştırma sonuçlarına dayanarak söylüyorlar.hayitin faydalari-kadin hastaliklari

Hayıtın faydaları, Hayıt tohumunun faydaları

Hayıt tohumu regl dönemi öncesinde oluşan stres, duygusal hassasiyet, depresyon, göğüs hassasiyeti, ağrı ve kramplara birebir. Regl döneminden iki hafta önce kullanmaya başlarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Regl düzensizliği ya da kanama miktarıyla ilgili bir sorun yaşıyorsanız bu dengeleyici bitkiyi hiç vakit kaybetmeden kullanmaya başlamanızı öneririm.

Kadınlarda cinsel isteği dengeleyen hayıt tohumu, daha önce de belirttiğim gibi erkeklerde cinsel isteği azaltıcı etki gösterir.Buna karşın, yine erkeklerde depresyona bağlı iktidarsızlık durumunda kullanılabilir.

Ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda hormon dengesizliğinden kaynaklanan sivilce ve tüylenmeyi de tedavi etmektedir.Bunun için 3 aylık bir kullanım tavsiye ediliyor.

Kadınlarda yumurtlama periyodunu düzenler ve hamile kalma şansını arttırır.

Doğum kontrol hapı kullanımına son verildikten sonra kullanıldığında vücudun yeniden doğal dengesine kavuşmasına yardımcı olur.

Anneler doğumu izleyen ilk iki hafta içinde hayıt meyvesi/tohumu almaya başlarsa,  sütlerinin belirgin biçimde arttığını göreceklerdir.

Doğal olarak oluşan menopozun olumsuz etkilerin dışında bir çok nedene bağlı olarak yaşanan erken menopoz tedavisinde  de kullanılmaktadır.Yani menopoz döneminde görülen ter basmalarına, baş dönmesine, döl yolu kuruluğuna, sinir bozukluklarına, isteriye, kabızlığa, hazımsızlığa, osteoporosis’e iyi gelmesinin yanında erken menopozu engellemektedir.

İltihaptan kistlere kadar bir çok rahim hastalığında da kullanılan hayıt tohumu rahmin alındığı durumlarda bedenin yeniden toparlanmasına yardımcı oluyor.

Hayıt düzenli kullanımda östrojeni düşürüyor ve böylece üreme organlarındaki dokuları kanserden koruyor. Ayrıca kemikleri ve rahim duvarını güçlendirici özelliğinden de bahsediliyor.

Hayıt nasıl kullanılır? Hayıt çayı nasıl demlenir?

Bitkibilimciler tarafından yavaş bir ot olarak tanımlanıyor. Araştırmalara göre iyileşme belirtileri 10 gün içinde görülmeye başlanıyor.Ancak tam bir tedavi için en az 6 ay günlük kullanımı gerekiyor. Hastalık belirtileri tamamen ortadan kalktıktan sonra 3-6 ay daha hayıtın kullanımına devam edilirse hastalığın bir daha geri dönmeyeceği de belirtiliyor.

Hayıt tedavisinde tentür ya da çay kullanılıyor.Bunun dışında bir süredir tabletlerine de rastlıyorum.

Tentürünün evde yapımı herkes için kolay olmayabilir.Bu nedenle çayını kullanmayı tercih edebilirsiniz.Ama hazırlanmış tentürünü bulursanız sabahları aç karnına 40 damla günlük doz olarak tavsiye ediliyor.

Çayını tercih ediyorsanız hayıt tohumlarını ezip, bir çay kaşığı tozu bir bardak saf suda kaynatıp, 10-15 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra süzüp ılık olarak içebilirsiniz. Ancak hayıt tohumlarını öğütür öğütmez kullanmanız gerekiyor. Çünkü öğütülmeyle açığa çıkan bazı maddeler oksijenle temas sonucu etkisini kaybediyor. Tabi daha pratik olan poşet çayını da kullanabilirsiniz. Bir fincan kaynamış suya bir adet poşet çay  atıp 5 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli. Fakat söylediğim gibi etkisi zayıflayacaktır. Günlük öğütmeyi kolaylaştırmak için takip ettiğim ve sosyal medyada paylaştığım öğütücülerin linkini googla okurları için buraya da ekliyorum,içlerinden biri mutlaka kampanyada oluyor: Öğütücüler 

Burada tamamından bahsedememiş olsam bile kadınlarla ilgili neredeyse tüm hastalıkları tedavi eden ve bu özelliğiyle “Kadın Otu “ olarak anılmaya layık görülen bu bitki için ne kadar şükredilse az diye düşünüyorum.

Göl ve ırmak kenarlarında bolca bulunan bu muhteşem bitkiyi kullanan herkese şifa olmasını diliyorum.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın!

 

Tags

Related Articles

35 Yorumlar

 1. merhaba kozmik bakım hayıtı sayende keşfettim çok teşekkür ederim. ben pko luyum hapı bırakıp hayıta başladım düzenli regl olmamı sağlıyor fakat sivilcelerimle başım dertte çok fazla ve izler geçmiyor ben hayıtı her gün düzenli kullanmıyorum aralıklarla ve kaynatma ve öğütme gibi bir imkanım yok malasef 10dk demleyerek kullanıyorum ne önerirsin günde kaç bardak içmeliyim ve ara vermeden her gün kullanmam mı lazım ?

 2. sevgili liya, etkisini görmeye başlamanız çok güzel, çok mutlu oldum:) düzenli (her gün) kullanmanız halinde tam anlamıyla şifa bulabilirsiniz. tohum şeklinde olduğu için kaynatmadan etkn maddeleri tam olarak açığa çıkmaz. aktarlar istenildiği takdirde öğüterek veriyorlar aslında. az miktarda alıp iyi muhafaza ederseniz bu şekilde de yapabilirsiniz.
  adet düzensizliği için günde 1 kez, menopozda 2 kez kullanılıyor. sanıyorum pko söz konusu olduğunda günde iki kez içilebilir.
  olması gerektiği gibi kullanıldığında sivilveler için de daha etkili olacaktır fakat yine de ben size kudret narını önereyim bu konuda. oldukça etkilidir. blogta konuyla ilgili yazım var.
  şifa diliyorum:)

 3. kozmik bakım hayıt tohumunu ezemiyorum ama belki kaynatmak için imkanlarımı zorlayabilirim yurt hayatı malum 🙂 kaynadığında direk alıp demlemeye mi bırakmalıyım yoksa 5dk kaynatmak daha mı iyi olur? cevapların ve ilgin için çok teşekkürler 🙂

 4. merhaba kozmik bakım ben 3 yıl önce roaccutane kullanmıştım yan etki olarak kıllanma yaptı ve sivilcelerim geri geldi, hayıt kullansam kıllanma azalırmı azalırmı acaba? lavanta kürü içtim sivilceler için kürü yaptıktan sonra kıllanmada artış oldu o yüzden lavanta kürünü bıraktım böyle bir sonuç almak normalmi? doktora gidersem çok büyük ihitimal doğum kontrol hapı vercek ben kullanmak istemiyorum yardım ederseniz sevinirim

 5. sevgili kübra lavantanın tüylenmeye sebep olması normal değil aslına bakarsanız. hayıt bitkisi hormonları düzenler, yani hormon bozukluğuna bağlı tüylenmeyi ortadan kaldırır. denemenizi öneririm, doğum control haplarının yan etkilerine sebep olmaz.şifa olması dileğiyle:)

 6. merhaba kozmik bakım hayıtı regl günlerinde içebiliryormuyuz ve ben tohumları toz haline getiremiyorum 10 dk cam kavanozda kaynatıp içiyorum böyle etkili olur mu ve son bir sorum daha olacak bir forumda biri 7 ay hayıt kullandığını bu sürede kıllanma olduğunu söyledi, hayıt tam ters etki yapmıyomuydu endişelendim biraz hani bende bu yüzden içeceğim için yardım edersiniz harika olur sevgiler

 7. sevgili kübra, ilk kez duyuyorum açıkçası! ne kadar güvenilir bilemiyorum. hayıtı aktarda toz haline getirtebilirsiniz. parçalanmadan kullanmak etkiyi azaltır. sevgiler:)

 8. regl döneminde de içebilirsiniz kübra. genelin üzerindeki etkisidir önemli olan. başka bir nedeni olabilir, hayıt kullandığı döneme rastladıysa sonucu yanlış değerlendrmiş olabilir bahsettiğiniz kullanıcı.

 9. Hayıt tohumu çayı ve lavanta kürünün aynıgğnlerde uygulanmasının zararı olur mu acaba? yani gün içinde hayıt tıohumu çayı ve akşam yemeğinden 2 saat sonra lavanta çayı içilmesi arar veriri mi?

 10. sevgili ayşegül, bu iki bitkinin birlikte kullanılamayacağına dair bir uyarıya hiç rastlamadım. fakat her ihtimale karşı arasını uzun tutarak için. lavanta kürü zaten iki haftalık bir kür. isterseniz once onu kullanıp sonar hayıta da geçebilirsiniz. şifa olmasını dilerim:)

 11. kozmik tentur nedir anlayamadım.bi de bu çayı günlük ne kadar kullanmalıyız..ara vermeden 3-6 ay mı tuketicez..sadece akrep günlerinde tüketmek yeterlimi..çooook tesekkurler..sonuçlarını mutlaka paylaşıcam 🙂

  1. günde iki kez kullanın. her gün kullanmalısınız. burada ay takvimini kullanmıyoruz.elimizdeki bilgilere göre kalıcı sonuç ve tam tedavi için altı ay kullanılması gerekiyor.
   tentür kısmını dikkate almayın.

  2. bu hayıt çayını içen varmı? ben az önce bir bardak içtim, şuan boğazımda şiddetli bir sızı, midem de ise alabora var. sanırım zehirleniyorum 🙁

  1. sevgili vesna,
   birlikte kullanımı uygun olur mu ya da sizin durumunuzda bu uygun olur mu, doktorunuzun fikri çok önemli.
   şifa dilerim.

 12. Bnm adetle ilgili bi sıkıntım yok ama tüylenme var doktora gitmedim hormon bozukluğu mu bilmiyorum ama günde kaç bardak içmeliyim

  1. sevgili tuğba,
   her hastalık için ayrı ayrı bilgi yok maalesef fakat 1 fincanla başlayabilirsiniz diye düşünüyorum. etkisini hissetmezseniz iki hafta içinde, 2 fincana çıkarın.
   ayrıca tavuk ve yumurta tüketiminizi de gözden geçirin.
   bu konuyla ilgili yazımı okumadıysanız mutlaka inceleyin.
   altında yatan nedeni bilirseniz daha kolay olur çözüm bulmak.
   şifa olsun..

 13. merhaba sevgili Büşra:)
  epilasyon takvimi ana sayfada, hatta başladı.
  önce soğan kürünü kullanın, birbirine karıştırmayın.
  ek bilgi olarak ısırgan kürümüz pco değerlerini düşüyor gelen bilgiye göre.
  şifa dilerim 🙂

  1. maalesef bilgim yok sevgili tuğba. yukarıdaki bilgi çok eskiye dayanıyor fakat bu sular yeni yeni karşımıza çıkıyor. forumlarda araştırmanızı öneririm kullananların yorumlarını.
   şifa diliyorum.

 14. sevgili Büşra hayıt için regl bağlantılı özel bir başlangıç yok. ısırganla birlikte kullanımı uygun olur mu bilemiyorum. dilerseniz önce ısırganı kullanın çünkü hayıt uzun süreli kullanım gerektiriyor.
  ısırgan kürüne 25 mart gibi başlayacağız, takip edin doğru başlangıç için.
  hayıtla ilgili detaylar yukarıda var zaten gerekirse.
  şifa olsun.

 15. S.a.ben gecen hafta 6 haftalık içerde kalbi durmuş bebeğim nedeniyle kürtaj oldum. Kontrole gittiğimde rahimağzı dar oldugu için kan içerde birikmiş dedi dr. Ve iğne yaptı. Bu 3.gün ve halen kasıklarımda asırı sancı var. Hayıt tohumu dun ve bugun 1 fincan içtim. Sizce faydası olurmu yada bu durum için farklı bir bilginiz var mı tşk.

  1. geçmiş olsun sevgili gül.
   ağrınızın devam etmesiyle ilgili yorum yapamam tabi fakat böyle durumlarda rahimi daha hızlı onardığı biliniyor.
   şifa olmasını dilerim <3

 16. Mrbaha hayrli günler bn yeni kullanmaya başladım fakat ben kaynatmiyorum sıcak suda bekletin süzüp uçuyorum doğru mu? Birde bn bebek için iciyorum etkisini acaba kaç ayda gosterir

 17. merhaba,
  toz hailinde olursa kaynatmanıza gerek yok fakat tam olarak öğütemiyorsanız mutlaka kaynatın. etki süresi hakkında tahminde bulunmak mümkün değil maalesef. kişiye göre yukarıda geçen süreler kısalabilir de uzayabilir de.
  ben en kısa sürede sonuç almanızı diliyorum sizin için..

 18. merhaba, yeni keşfettim sizi. bende aşırı tüylenme, yüzümde bile bolca, var ve yüzüme ağda yapmak istemiyorum. birde sivilcelerim var yoğun olarak t bölgemde. bunun için hayıt otunu nasıl kullanmalıyım?

  1. merhaba sevgili papatya, hoşgeldiniz 🙂
   yukarıdaki tarifi uygulayın aynı şekilde. bilinen farklı bir kullanım şekli yok. yanı sıra kudret narı yağını da kullanabilirsiniz. iki ayrı konu başlığı var blogta bu bitki ile ilgili, incelemek isterseniz.
   bir de yumurta ve tavuk tüketiminize dikkat edin. doğal olanını temin edemiyorsanız mümkün olduğunca azaltın. bu konuyu da yazmıştım. epilasyon takviminin sonuna bağlantı olarak ekledim.
   şifa diliyorum..

 19. merhaba sevgili Büşra, çok teşekkür ederim, hayırlı ramazanlar <3
  iftardan iki saat sonra uygun olur, evet. ayrıca regl döneminde ara verilmesi gerektiğine dair hiç bir bilgi yok.
  kısa zamanda güzel haberlerinizi almayı diliyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close