CİLT BAKIMIÇOCUK SAĞLIĞIEPİLASYONGÜZELLİKKADIN SAĞLIĞI

Aşırı Tüylenmenin Nedeni Yediğiniz Yumurta Olabilir!

Aşırı tüylenme sorununuzu çözemiyor musunuz?

Aşırı tüylenme sorununun hiç aklımıza gelmeyen fakat çok bir nedenini paylaşacağım bugün sizlerle. Biliyorum ki artık her yaştan ve pek çoğumuz bu sorunla ile karşı karşıya ve bunun bireysel bir farklılık olduğunu düşünüyoruz. İlk yıllarda normal olan, sonradan aşırı tüylenme yaşayanlarımızın birçoğu da genellikle tedavi görmeye başlamasına rağmen, istediği sonucu alamıyor. Çünkü hiç farkında olmadan sorunu beslemeye devam ediyor!

Son zamanlarda basında da aşırı tüylenme ve hatta küçük çocuklarda ergenliğin diğer belirtilerini de kapsayan anormallikleri görmeye başladık. Bu haberlerin sadece ülkemizde değil tüm dünyada sıkça görülmeye başlanması uzmanların araştırmalarını ve açıklamalarını da beraberinde getirdi elbette. Şimdi paylaşacağım röportajda özellikle altını çizdiğim bölüm, aşırı tüylenme sorunu yaşayanlarımız için önemli bir bilgi olmakla birlikte çözüm yolu da olacak. Yine de çok önemli olduğundan tamamını aktarıyorum.

 

“Sağlıklı diye yediğiniz tavuklar tavuk değil”

 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Dizdar: “Biliyorum canınız sıkılacak, yüreğiniz kabaracak, üzüleceksiniz ama gerçekleri öğrenmeniz lazım. Daha yumurtadan çıkar çıkmaz civcive antibiyotik veriliyor. Kemikleri gelişmesin, sadece et yapsın diye… Tavuklar tarladaki patatesler gibi hiç kıpırdamadan yetiştiriliyor. Bıraksanız bile kıpırdayamıyorlar… Elinize aldığınızda kemikleri kırılıyor… Bu inanılmaz bir vicdansızlık… Sonra, görüyoruz her gün gencecik bir kadın meme kanserine yakalanıyor. Büyük olasılıkla daha sağlıklı diye sık sık tavuk yiyorlardır…”Hocam son dönemde kanser vakalarında patlama olduğunu, lenfoma ve kemik iliği kanserlerinin çoğunun ise Türkiye’nin tarım merkezi olan Antalya-Kumluca’dan geldiğini söylediniz. Peki böyle başka bölgeler var mı?

 Var… Mesela 6-7 ay kadar önce Ergene tartışıldı. Orası içler acısı bir durumda. Ergene’de olağanüstü bir çevre
kirliliği var. O?zaman Sağlık Bakanlığımız ve Kanser Savaş Daire Başkanlığı dediler ki, “Orada çok sigara içiliyor, çok alkol kullanılıyor, o nedenle bu kanserler çıkıyor.” Böyle bir şey sözkonusu olamaz. Çünkü belgesel bir film
hazırlandı bu konuyla ilgili. “Gündöndü” adında… Orada her şey çok açık.

 

“İZLEYENLERİN DONA KALDIĞI BİR BELGESEL ÇEKİLDİ AMA TÜRKİYE’DE GÖSTERİLMEDİ”

 – Ben izlemedim o filmi…

 İzleyemedik, çünkü henüz Türkiye’de gösterilmedi. Kısa versiyonu Marsilya’da bir çevre filmleri festivaline gitti.
İzleyenler o kadar etkilenmiş ki, film bittiğinde alkışlayamamışlar, alkışlayacak halleri kalmamış. Deri fabrikalarından çıkan o atık suyun köpükler halinde Ergene’ye bırakılmasını ve bu yüzden ortaya çıkan çevre felaketini öyle bir göstermiş ki film dona kalmışlar… Çiftçi geliyor Trakya’dan, Ergene’den, hepsi hastalarımız zaten bunların. “Hocam” diyor, “15 tane sığırımız geçenlerde öldü. Daha önce de bir 15 tane ölmüştü zaten…” Onbeşer, onbeşer ölüyor hayvanlar. Ama “Aşı reaksiyonu oluştu da ondan” diyorlarmış.

 

“BAKANLIK ‘ÇOK SİGARA İÇİYORLAR, KANSER OLUYORLAR’ DİYOR, GERÇEK ÖYLE DEĞİL”

– Kimler diyormuş?

 Tarım Bakanlığı yetkilileri! Böyle aşı reaksiyonu oluşmaz. Bunlar bir şeyin üzerini örtme çabaları. Bir aşıda üretim sorunu varsa, zaten o 15 hayvanı değil, çok daha fazlasını etkiler. Bu aşıyla ilgili olan bir durum değil. O çevrede muhtemelen hayvanlar su içerken ya da otlanırken çevreden aldıkları toksinle kaybedildiler. Bir arkadaşımız gitti bölgeye, “Kimse konuşmak istemiyor, korkuyor” diyor. Trakya Üniversitesi’nden öğretim üyesi bir başka arkadaşımız bölgedeki kanserli insanların dokularında ağır metal analizine bakmış, çok yüksek bulmuş… CNN Türk’te yayınlanmış bir canlı yayının bandını izledim. Devletin söylediği şey, “Çok sigara içiyorlar,
çok alkol tüketiyorlar, bu kanserler o yüzden.” Halbuki adam anlatıyor, kızı dereye düşmüş, boğulmuş, peşinden gitmiş, girdiği yere kadar bacakları cılk yara. Bu düzeyde bir kirlilik var Ergene’de. Baktığınızda temiz görünüyor ama adamın girdiği yere kadar bacakları ülsere olmuş. Sonuç? Adamın o yaraları iyileşmiyor. Adam yaşıyorsa da şansa yaşıyor. Bu, o bölgede yaşayan diğer insanlar için de geçerli. Bunun öyle sigarayla, alkolle falan kapatılacak bir yanı yok. Bir de oradan ürün geliyor, o ürünün nereye gittiği belli değil.

 

“PİRİNÇ, AYÇEKİRDEĞİ VE BUĞDAY’DA 2 İLA 8 KAR YÜKSEK KURŞUN ÇIKTI”

– Gelen ürün ne?

Üç ürün geliyor. Pirinç, ayçekirdeği, buğday… Kadmiyum ve kurşun analizlerini yaptırdık. İzin verilenden 2 ila 8 kat yüksek çıktı! Şimdi bu ürün nereye gitti, kim yedi? Bunların hiçbirini bilmiyoruz. Bakanlık her ürünü birebir denetleyemez, orada hakkını verelim. Ama şu önemli; ürüne püskürtülerek kullanılan tarım ilaçları herhalükârda çok kullanılmadıkları zaman kabuğun soyulması, hatta meyvenin sebzenin iyi yıkanılmasıyla uzaklaştırılıyor. Sorun ot ilacında. Çünkü ot ilacından meyve ağacı etkilenmiyor ama onu bünyesine alıyor. Biyolojik sistem
bunu içinde biriktiriyor. Bu insanda bir tümör oluşumuna da neden olabilir, hayvanların kaybedilmesine de… Bu ot ilacını, glifosatı pek çok ülke vahşi doğaya da atıyor. Ot kontrolü diye. Nedeni bilmiyorum.

 

 “BÜYÜK HASTANELER AÇARAK KANSERİ ÖNLEYEMEZSİNİZ”

 – Vahşi doğadan ne istiyorlar?

 Hiçbir şekilde anlaşılabilmiş değil. Ormanları ilaçlıyorlar. Niye??Belli değil.

 – Herhalde bu zirai ilacı üreten firmalar para kazansınlar diye… Başka bir sebep geliyor mu hocam aklınıza?

 Büyük olasılıkla öyle. Doğa bu, sen doğaya müdahale edemezsin. İstersen tarlana müdahale et, ama iş ormana geldiği zaman, “Ben buradan yabani otları temizleyeceğim” diyemezsin. Orası yaban. O şekilde kalmak zorunda. Sen ona müdahale edersen olay çığrından çıkar.

 

 “TARIM İLACINI KONTROL EDEN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ TARIM İLACI SATIYOR”

 – Biz ne korkunç insanlar olduk böyle?

Maalesef biz korkunç bir ırkız. Bakın, tarım ilacını sonuçta kim tavsiye ediyor? Ziraat mühendisi… Bakıyorsunuz ziraat mühendislerinin büyük kısmı, aynı zamanda tarım ilacı bayiliği yapıyor. Duydum ve inanamadım, tarım ilacı satarken çiftçiye, “Kendin için mi kullanacaksın, yoksa satacağın ürün için mi?” diye soruyorlarmış. Böyle insafsızca bir durum var. Aynı anda bayii olan birisi tarım ilacı satışını kontrol edebiliyorsa eğer, tüketimini nasıl denetler? Adam kendi satışını mı baltalayacak? Oradan bir sıkıntı çıkıyor. İkincisi, tarım ilaçlarının amaç dışı kullanımı var. Bu tavuklarda büyütme amaçlı kullanılan antibiyotik gibi bir durum. Böyle bir şeyi bin yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Yumurtadan çıkar çıkmaz civcive antibiyotik vermeye başlıyorlar. Bizim üreticimiz inşallah bu konuda bir düzenleme yapacak, umutluyum. BESD-BİR, “Elimizden geleni yapacağız” dedi. Fakat antibiyotiğin bu şekilde kullanımı kim tarafından akıl edildiyse, bunu Amerikan Akademileri bile anlamış değil…?Siz civcive antibiyotiği verirseniz, civcivin bağırsak sisteminin gelişmesini önlüyorsunuz. Normalde yediğimiz besinlerin önemli bir bölümü bağırsak metabolizmasında kullanılıyor çünkü. Dolayısıyla enerji tüketimi azalıyor. Siz bu civcivi güneşe de çıkartmazsanız, kemikleri de sağlıksız gelişeceği için sadece et yapıyor…

 

 “TAVUKLAR O KADAR ETLİ Kİ KEMİKLERİ KIRILIYOR”

 – Hiç anlayamadım hocam…

 Aksi takdirde güneşe çıkartırsanız civciv sağlıklı gelişeceği için kemik de yapıyor. Ama kemik yapsın istenmiyor, sadece et yapsın isteniyor. O zaman oradan da tasarrufa gidiyorsunuz, hayvan sonunda patates tarlasında yatan patates gibi hiçbir şekilde kaçamayan, olduğu yerde büyüyen bir hayvan oluyor. Bunu kesimde çalışan bir arkadaşımız anlattı, “Zavallı hayvancağızı yerden alırken kemiklerinin elinizin altında kırıldığını hissediyorsunuz. Kaçamıyor zaten. Bıraksanız da hareket edemiyor” diyor. Çünkü hiçbir şekilde enerji harcamayacak ve et yapacak şekilde yetiştiriliyorlar. Düşünebiliyor musunuz 1.7 kilo yemle 1 kilo tavuk elde ediyorlar. Böyle bir dönüşüm var mı dünyada?

– Tavukların nasıl bir eziyetle yetiştirildiğini biliyordum, bu yüzden de asla yemem, ama bu adarını bilmiyordum. Para kazanacağız diye nasıl bu kadar vicdansız olabiliyoruz?

 Haklısınız, son derece vicdansızlık bu. Bir yandan da baktığımızda bunu yapanlar inançlı insanlar…

 

 “HAYVANLAR DEMİR EKSİKLİĞİ YÜZÜNDEN AHIRIN PASLANMIŞ METAL AKSAMLARINI YALIYOR”

 – Prof. Kenan Demirkol yaptığımız bir söyleşide, “Normalde inek ne zaman süt verir? Yavruladığı zaman değil mi? Ama üretici için süt o kadar değerli ki, yavru 10 gün sonra annesinden ayrılıyor ve soya sütüyle besleniyor. Ve günlerce anne ve yavru ayrılık nedeniyle ağlıyor” diye anlatmıştı. Biz ne yapıyoruz böyle? Besleneceğiz diye bu kadar acımasız olmamız gerekiyor mu? Burada çok da büyük bir günah var aslında… Bir din adamının çıkıp bence, “Yapmayın, günahtır” demesi lazım. Belki o zaman insanlar düşünmeye başlar…

Diyanet de maalesef ortadan yanıtlar veriyor. Net bir şey söylemiyor. Biliyor musunuz, buzağılara etleri pembe olsun diye demir verilmiyor. Kırmızı et diye yediğin hayvanın eti niye pembe olsun ki? Efendim böylesinin Avrupa’da 100 Euro’ya kadar ederi varmış. Hayvanlar demir eksikliğinden ahırın paslanmış metal aksamlarını
yalıyormuş. Böyle bir zihniyet, böyle bir hayvan yetiştirme olabilir mi? Benzer şey, hormon kullanımında var. Buzağılarda hormon kullanıyorlar. 8 aylık dana küçücük olmalı, koskocaman inek kadar oluyor. Gören korkuyor. Ne veriyorlarsa hayvanlara bu hale getiriyorlar. Şimdi bakanlık çıkıp da, “Biz denetliyoruz, şahane üretim yapıyoruz, bol verim alıyoruz” demesin. Hayır, bol verim önemli değil. Sağlıklı verim alabilmeniz önemli.

 – Hep rakamlara bakıyoruz değil mi?

 Bu Amerika’nın standart hatasıdır. Bizde de öyle olmaya başladı. Üretim artıyor deniyor. Peki karşılığında ne kadar ilaç parası ödüyorsunuz? Bu yüzden en çok kanser vakası Amerika’da görülüyor.

 – Bizde de gün geçmiyor ki gencecik bir sanatçı meme kanserine yakalanmasın. Arkadaşlarımın çoğu meme kanseri. Özellikle meme kanserindeki artışın nedeni ne?

Bilinmiyor. Ama çok büyük olasılıkla bu insanlar sağlıklı besleneceğiz diye tavuk yiyorlardır, tavuktan aldıkları birtakım hormonlar var. Biz bu işin hormon kısmını bilmiyoruz. Ama 8 ayda bu kadar büyütebiliyorsa danayı, mutlaka birtakım hormonal manipülasyonlar yapmak zorunda. Ya androjenle yapıyorlar bunu ya başka
bir büyüme hormonuyla… Nitekim bir arkadaşımız 25 sene Hollanda’da tarım bakanlığında çalıştı, “Hocam, özellikle Kurban Bayramlarında hormonsuz hayvan yok. Hepsine büyüme hormonu veriyorlar. Hayvanlar şişiyor, pazara gönderiliyor” diyor.

 

 “ARKADAŞIM KIZINA YUMURTA YEDİRMEYİ KESTİ, ÇOCUK SAĞLIĞINA KAVUŞTU”

 

 – Vallahi yüreğim daha fazla kaldırmayacak. Yazmak da lazım ama…

 İnsanların canlarının sıkılması gerekiyor, yürekleri kabaracaksa kabaracak biraz, ama gerçekleri öğrenmeleri lazım. Geçen haftalarda bir arkadaşım anlattı: 

Çok hazin bir örnek. 10 yaşındaki kızının bacaklarında aşırı tüylenme sorunu başlamış. Doktor doktor dolaştırıp bir sonuç alamayınca, “Ya biz bu çocuğa ne yediriyoruz ki böyle oluyor” demişler. Ve geldikleri nokta yumurta olmuş. “Her gün bir yumurta veriyorduk, kestik ve tüylenme geçti. Ondan sonra organik yumurtaya döndük, bir
sorun kalmadı” diyor.

 – Yumurtada ne var ki?

 Günde iki-üç defa yumurtlatabilmek için tavuğa mutlaka bir şey yapmak zorundasınız. Çünkü bu kadar yumurtlama hayvanın doğasının dışında bir şey.

 – O yüzden kız çocukları erken adet görmeye başladı, erkek çocukların göğüsleri büyüyor…hormon-yumurta-asiri-tuylenme

 Evet. Korkunç bir gidiş var. Bu memleketin beslenmesinin düzelmesi gerekiyor. Büyük hastaneler açarak kanser vakalarını önleyemeyiz. Erken tanı yöntemlerini geliştirerek önlenebilecek bir şey değil kanser. Beslenmemizin düzelmesi gerekiyor. Yediğimiz yumurtadan hormon alıyoruz, süt zaten süt değil, yoğurt desen öyle… Bir yandan tarım ilacını bol miktarda alıyoruz. Bu şekilde beslenen vücut bir kere böyle beslense bunu karşılar, iki kere beslense yine karşılar, ama tek seçenek bu olduğu zaman hastalık kaçınılmazdır. Kanserler patladı. Batman’dan çiftçi telefon ediyor, altıncı düşüğü yapmış eşi… Kars’tan genç bir köylü telefon ediyor, kanser…
Marketten alıyormuş tavuğu, çünkü Kars’ta kuş gribi hikâyesinden sonra 2.5 milyon köy tavuğu yakılınca ellerinde tavuk kalmadı…

 

 “GİDİŞ İYİ DEĞİL”

 – Nasıl öyle bir şey yapabildik? Tavukları canlı canlı toprağa gömdük, yaktık. Bunun günahı bile bize yeter?

 İnanılmaz bir hezeyandı o… Bütün tavukları yaktık. Birkaç yıl sonra aynı hezeyan bu kez domuz gribi olarak geri geldi. Ne zaman bu hezeyan bitti? Başbakanımız, “Ben domuz gribi aşısı olmuyorum!” dediği zaman. Sağlık Bakanı’nı kandırıyorlar. Ne oluyormuş? Aşıda Avrupa’ya örnek oluyormuşuz! Hadi canım! Şu anda millette çok ciddi böbrek hasarı var. Çünkü diyaliz merkezlerinin artmasından bunu görebiliyoruz. Bunun en önemli nedeni;
doğru beslenmiyor oluşumuz. Yok işte, çok sigara içti de, ortam kötü de… Bunlarla açıklayamazsınız. Çünkü bu tarım ilaçlarının böbrek toksisitesi yaptığı biliniyor. Kesinlikle Başbakan’ın bizzat tarım ve gıda işine de el
atması lazım! Yoksa bu gidiş hiç iyi bir gidiş değil!

Aşırı tüylenme sorununu çözerken etkili sonuç veren epilasyon günlerini değerlendirmeyi unutmayın. Burada

Hayıt otu çayı da aşırı tüylenme konusunda çözüm sunacaktır. Tabi hormonlu gıdalardan uzaklaşıp sorunu beslemeye devam etmezsek.

Tags

Related Articles

17 Yorumlar

 1. bunları hep sağdan soldan duyuyoduk bu da kanıtı oldu.
  korkunç bişey ya.etrafımız bunlarla çevrili doğal olan bişey kalmadı artık.ne yiyeceğimizi şaşırdık.
  bizim bi akrabanın lafı vardı''şimdiki gençler hazır tavuklara benziyo.yarım saatte pişiyo.tadı tuzu yok''gerçekten öyle yani

 2. Yavuz Dizdar'ın açıklamaları her zaman bir adım önde ve güvenilir gelmiştir.

  Niye kanser hastalığını önlemek için birşeyler yapılmıyor hocam diye sormuşlardı. O zaman kanser hastalarına gerekli olan medikal ürünler, kemoterapi merkezleri ve bilumum merkezler nasıl kazanacak demişti.

  Süt gerçek süt değil. Keza yoğurt öyle. Yumurta, beyaz et kırmızı et, pazar sebzelerinin durumu ortada, organik ürünlerin fiyatı belli üst kesime hitap ediyor. Eeee, Çözüm?

 3. konu bütünlüğü bakımından yazının tamamını paylaştım ama dikkat çekmek istediğim bölüm altını çizdiğim bölüm. yoksa dediğim gibi artık ben bu haberleri izlemiyorum strese girmemek için.
  birileri toplumun alt tabakasını hasta edip rant elde ediyor, birileri bu fırsatı kullanıp organik ürünlerle gelir seviyesi yüksek olan kesimi sömürüyor.

  allah ıslah etsin!

  dediğim gibi sadece belirttiğim kısma odaklanın ve aşırı tüylenme sorununuz varsa pazardan köy yumurtası alıp durumunuzu bir test edin.tabi birkaç ay sürebilir sonucu görmek.
  eğer yumurtanın bu etkisi tahmin ettiğimizden de fazla ise toplum üzerinde bir çok arkadaşımız rahatlayacaktır, ben şimdilik sadece bu kısmını düşünmek istiyorum:)

  1. maalesef değil sevgili nalan. küçük çocuklarda ergenlik belirtileri ya da erkeklerde göğüs büyümesi gibi etkileri de görülüyor. kanser türü hastalıklar da cabası. sadece bizim ülkemizle de sınırlı değil fakat bazı ülkeler bu yumurtaların satışını yasaklayarak önlem alıyorlar.

 4. Kozmikcim ben bu yazıyı okuduğumdan beri yaklaşık 1 ayı geçti yumurta yemeyi kestim.eşime de yedirmedim.Ayda ya 1 ya 2 tane yamişizdir.Yumurtanın tüylenme konusunda bu kadar etkili olduğunu bıraktıktan sonra anladık.Hem eşim de hem bende tüylenme sorunu tam bitmedi ama gözle görülür derece de durdu azaldı diyebilirim.O kadar rahatım ki keşke çok daha önceden bulsaymışım sizi diyorum.Bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.Umarım daha geniş kitlelere ulaşırsınız.Sevgiler 🙂

 5. sevgili maya çok teşekkür ederim:) çok mutlu oldum sorununuzu çözmenize vesile olduğum için. yumurta besin değeri çok yüksek bir gıda lduğundan bulabiliyorsanız köy yumurtası tüketmeye devam edin.
  sevgiler:)

 6. Asıl ben teşekkür ederim Kozmikcim.Böyle can sıkıcı bir durumu kolaylaştırmamda yardımcı olduğun için.Duacımım 🙂

 7. merhabalar kozmik bakim ve uye arkadaslar bende cocuk sahibi olduktan sonra dogal yasam konusunda daha arastirmaci oldum her ne kadar dogal urunler bulmak hergecen gun zor olsada ulasmaya calisiyoruz normal yasam varken kazanc ugruna herseyi sentetiklestirmek niye hala anlamis degilim sevgiyle kalin,hoscakalin

 8. merhaba sevgili fatma, bu hepimiz için çok kısıtlayıcı bir durum haline geldi gerçekten. çok kaygı verici. kardeşim ve ben küçükken yumurta yediğimizde alerji olurduk ve her yerimizde kırmızı lekeler çıkardı. ben yaşımız ilerledikçe ve bünyemiz güçlendikçe bunu yendik galiba diye düşünürdüm. fakat birkaç yıl once görev yaptığım köyde getirilen yumurtadan iki tanesini pişirip yedikten sonra tıpkı çocukluğumdaki gibi kızardım ve kaşınmaya başladım. anladım ki biz alerjinin üstesinden gelmemişiz, yediğimiz şey artık yumurta değilmiş!
  yanı sıra, doğal gıdalara ulaşmak imkansız değil fakat oldukça pahalı. bu da doğal olana ulaşmayı yine zorlaştırıyor. özellikle kentlerde yaşayan dar gelirli vatandaş için.
  herleyin iyiye gitmesini diliyorum.

  1. sevgili kübra,
   şu an ben bahsettiğiniz reklamı göremiyorum doğal olarak fakat yazı ve reklamların birbirinden bağımsız olduğunu bilmenizi isterim. reklam dağılımı ilgili konuya gore olduğundan böyle bir durumla karşılaşmışsınız. sayfa hemen her yenilendiğinde reklam değişir.

 9. Sene 2016 ben yaziyi yeni okudum kizimin bacaklarinda dikkat ceken bi killanma vardi daha bes yasinda yumurtaya alerjisi cikinca kestik 15 gun sonra filandi uzerini degistirirken baktim killar yok sok oldum o zaman anladimki yumurtadanmis.ulkemize yazik bunlari yapanlar kul hakkina giriyo ve ben hakkimi helal etmiyorum.

  1. çok haklısınız burak bey, maalesef!
   durumu paylaşıp henüz farkında olmayanlarımıza yön verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
   umarım mümkün olduğunca çok kişiye ulaşır.
   saygılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close