BAKIM TAKVİMİ

Ay Takvimine Göre Saç Kesim Takvimi | Şubat 2019

Ay Takvimine Göre Saç Kesimi Nedir, Ne Zaman Yapılır, Etkileri Nelerdir?

Ay takvimine göre saç kesimi yaparken ihtiyacımıza göre farklı günler kullanıyoruz biliyorsunuz. Bunu yaparken dikkat etmemiz gereken bazı küçük kurallarda var. Bu kuralları Şubat 2019 takvimin son paragraflarında bulabilirsiniz.

Ay takvimi durağan bir takvim olmadığı için konuştuklarımız sürekli değişip geçersiz hale geliyor. Şubat ayında da yine böyle olacak Bu da her gün ailemize katılan yeni yeni dostlarımız için kafa karışıklığına neden oluyor. Epilasyonda olduğu gibi burada da saç kesim takvimi çok işimize yarayacak. Çünkü alternatiflerimizi ve sağladığı yararları inceleyip, Şubat ayında da sizin için doğru olan kesim zamanına saç kesim takvimi sayesinde kolayca karar verebileceksiniz.

Şubat 2019 Ay Takvimine Göre Saç Kesim Takvimimiz aşağıdaki gibi:

Şubat Ayı Koç Burcu Günleri

08 Şubat 2019 18.38’den 11 Şubat 2019 02.45’e kadar yapılması gereken bu kesim hemen hemen aslan burcundaki özellikleri taşır. Saç köklerini güçlendirir, dökülmeyi durdurur, yeni saç oluşumunu destekler. Aynı şekilde, en az üç kez ara vermeden kesimi yinelemek tedaviyi tamamlamak açısından önemlidir. Yine ilk kesimden itibaren yavaşça etkilerini hissettirir. Bu kesimler ne kadar tekrar edilirse saçın yapısı o kadar kaliteli hale gelir. Yani dilediğimiz kadar ya da ihtiyaç duyduğumuz kadar (saçlarımız yanmışsa ya da çok yıpranmışsa) devam edebiliriz.

Şubat Ayı Aslan Burcu Günleri

17 Şubat 2019 19.25’ten 18 Şubat 2019 14.30’a kadar yapılması gereken bu saç kesimi saçımızın neredeyse tüm ihtiyacını karşılar nitelikte. “Bu ay oldukça kısa bir zaman dilime fakat bu bile içime sinmiyor arkadaşlar, sadece ilk günü kullanmaya çalışın olur mu? Mümkünde yarına bırakmayalım.💚” Uzamanın durması (yanlış dönemde yapılan kesimden kaynaklanır, kaş küsmesinin saçtaki halidir), saçın zayıflayarak incelmesi, dökülmesi, kepek gibi sorunları tedavi ettiği gibi yanmış ve yıpranmış saç tellerinin yeniden onarılmasını da sağlar. Ayrıca saçı zamanla gürleştirir. Bu etkiler için en az üç ay üst üste aslan günlerinde kesim yapmak gerekir fakat bu süreci başlattıktan sonra iyileşmeyi gözlemlemeye başlarız. Bu kesimler ne kadar tekrar edilirse saçın yapısı o kadar kaliteli hale gelir. Yani dilediğimiz kadar ya da ihtiyaç duyduğumuz kadar (saçlarımız yanmışsa ya da çok yıpranmışsa) devam edebiliriz.

Ay takvimine göre saç kesimi erkeklerde saç dökülmesine karşı da mutlaka denenmelidir. Ayrıca çocukların ilk saç kesimleri dahi aslan günlerinde yapılmalıdır; bu çok eski fakat neredeyse unutulmuş bir gelenektir.  Bu kadim bilgi kelliğin önüne geçebilecek kadar güçlü bir araçtır!

Şubat Ayı Başak Burcu Günleri

Bu ay bu seçeneği kullanamıyoruz.

Şubat Ayı Yay Burcu Günleri   

26 Şubat 2019 01.19’dan 28 Şubat 2019 09.15’e kadar yapılması gereken bu kesimin dökülmeyi durdurma, saçı gürleştirme ya da onarma gibi vaatleri yoktur. Sadece saçlarını uzatmak için mücadele edenlerimiz için mükemmel bir fırsattır, özellikle de büyüyen fazda gerçekleşiyorsa. Yay burcu bu dönemde küçülüyor.

👉 Özel notlar ekleme ihtimalime karşı, uygulama öncesinde takvime bir kez daha göz atmanız faydalı olur.

Bu avantajlardan faydalanmak için mutlaka fazla miktarda kesim yapmaya gerek yoktur. 1-2 mm’lik bir kesim bile kötü giden durumu tersine çevirmeye yeter. Bunu evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tavsiyem, saçınızı ıslatıp büyük ya da küçük tutamlara ayırdıktan sonra saçın tamamından azar azar kesmeniz. Deneyimlerime göre tek bir tutamdan kesmekten çok daha hızlı ve etkili sonuç veriyor. Evde saç kesimi yöntemlerine buradan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz burada da gözden geçirebileceğiniz saç kesim modelleri bulunuyor.

Ay takvimine göre saç kesimi yaparken kararsız davranmamak gerekir. Yani sonuca ulaşana kadar aynı burçta kesim yapmaktır doğru olan. Örneğin aslan günlerinde saçınızı kesip, on gün sonraki yay günlerinde de tekrarlarsanız, artık tek beklemeniz gereken hızlı uzamadır. Çünkü her saç kesimi, rastladığı burcun özellikleriyle yola devam etmenizi sağlar. Kısaca, verdiğiniz komutu sürekli değiştirirseniz gideceğiniz yere ulaşamazsınız.

Unutmayın! Yanlış zamanda yapılan saç kesimi saçın yapısını tamamen bozar. Doğru zamanda yeniden kesim yapılmadan ne iyi beslenme ne vitamin takviyeleri ne de bakım kürleri çözüm olur.

Doğru zamanda yapılan kesimi ihtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz ve yine ay takvimini dikkate alarak uygulayacağınız bakımlarla desteklemek ise sizi kısa sürede mükemmel sonuca ulaştırır. Pek çoğunuz bunu zaten yaşayarak öğrendiniz 🙂

Regl döneminde saç kesilir mi?

Çok soruluyor bu soru. Çok mecbur olmadıkça kesmeyelim. Geçtiğimiz yıllarda bununla ilgili bir anket düzenlemiştim ve önemli bir katılım olmuştu. Sonuçlar gösterdi ki hepimiz için standart bir etki söz konusu değil. Risk almayan bir grup vardı. Onları çıkardığımızda kalanların hemen hemen yarısı hiç etkilenmediğini yazarken diğer yarı olumsuz etkiyi hemen hissettiğini belirtti. Bendeki etkisi de pek iç açıcı değil, dökülmenin arttığını hissediyorum böyle durumlarda. Dolayısıyla regl döneminde saç kesimi benim için rafa kalktı. Belki ilerleyen zamanlarda bir deneme daha yapabilirim. Dönemsel olarak değişebileceğini düşündürten gözlemlerim var çünkü.

Saç kesiminin benim burcumla ilgisi var mı?

hayır bizim burcumuzla ilgisi yok. hangi burçtan olursak olalım, yukarıdaki seçeneklerden ihtiyacımıza uygun görüneni takip etmeye başlayabiliriz. Örneğin ben balık burcuyum. bir dönem aslan burcunda kesim yaptım, şimdi koç burcunu deneyimliyorum ve çok sevdim:)  ileride hızlı uzamaya ihtiyacım olursa yay günlerine geçebilirim. Ya da kısa bir model denersem, hızlı uzayıp şeklinin bozulmasını önlemek için başak burcunda yapabilirim saç kesimlerimi.

Üç kesim ne demek?

Bir örnekle açıklarsam daha iyi anlaşılacak sanıyorum. Diyelim ki saçınızın ihtiyacına göre aslan burcunu seçtiniz. Dökülme ya da yıpranma gibi de bir sorununuz var ya da sadece sağlıksız görünüyor. Şubat aslan günlerinde ilk kesiminizi yaptınız, ikinci kesiminiz mart ayındaki aslan gününde olmalı, üçüncüsü de nisan ayında olacak. Başka bir deyişle üst üste her ay aynı burçta kesim yapmak anlamına geliyor.

Bazı aylarda kesim olmuyor, nasıl üst üste kesim yapacağım, başa mı dönmeliyim?

Evet bazı aylarda yarar yerine zarar verebileceği için kesim yapmıyoruz. malesef kesim takvimine bakmadan hareket eden arkadaşlarımız bunu saç beyazlaması olarak üzücü şekilde deneyimlediler. diğer bir etkisi de saçın yapısının bozulması ya da dökülmenin başlaması şeklinde olabiliyor. Bunları düzeltebiliyoruz fakat beyazlama için ne yapılır bilemediğimiz için bu konuda dikkat etmek gerekiyor.

Sonuç olarak bu ayları atlamak kayıp değil kazanç bizim için. İlk uygun ayda “devam” ediyoruz kesmeye.

Üç kesim şart mı?

Bazen ve/veya bazı durumlarda şart değil tabi. örneğin sıradan bir sebeple kesim yapıyorsanız şart değil. Bu çocuklar için de geçerli, yazın sıcaktan dolayı kesim yapmak istiyorsanız tek sefer kesmeniz de yeterli. Fakat çocuk ya da büyük fark etmez sorunlu bir saçsa “en az” üç kesim yapmalısınız.

Bunun iki nedeni var:

İlki sonuçların ortaya çıkmasının bazen zaman alıyor olması. Yani ilk ay etki hissetmeyebilirsiniz ama sizin için yine de doğru seçenektir. sonuç almadığınız için hemen vazgeçer ya da başka seçeneğe geçerseniz bu sizin için kayıp olabilir.

İkincisi ise bunun aslında bir tedavi olması. Nasıl ki bir ilacı belli bir süre kullanmamız hatta tekrar etmemiz gerekiyorsa saçın kesimle tedavisi için de aynı şey söz konusu. Saç iyileşene kadar gerekirse üçlemeleri de tekrar etmeliyiz. Buna üçleme demeyelim de saç iyileşene kadar her ay düzenli kesim diyelim, sayı önemli değil. zaten hepimizin saçının durumu birbirinden farklı olduğu için sayı vermek mümkün değil. Bu arada saçımıza iyi bakarsak süreç elbette ki kısalacaktır.

Sosyal medyadaki “Ben ne zaman kesim yapmalıyım?” sorusu.

Bunu bana da sorsanız deneyimli olan arkadaşlara da sorsanız alacağınız cevap hata yapmanıza neden olabilir. En iyi ve hatasız sonuç için buna sizin karar vermeniz gerekiyor çünkü saçınıza dokunan onu gören, mizacını bilen sizsiniz. Bizimki durumu bilmeden tahmin etmek olur sadece. Doğru olan, yukarıdaki seçeneklere bakmanız, ne işe yaradıklarını anlamanız ve saçınızla doğru seçeneği eşleştirmeniz.

Yine sosyal medyada “ne zamanmış, bugün mü?” sorusu 🙂

Eğer size cevap veren yanlış yapmıyorsa bu cevap işinizi görebilir. Fakat kendisi de yanlış anladıysa, en iyi ihtimalle bir sonraki ay düzeltilebilecek bir hata yaparsınız. En kötüsü ise hızlı bir saç beyazlaması olacaktır. İleri yaşlardaysanız sorun olmayabilir tabi ama lütfen çocuğunuzun saç kesimi için başkasından duyduğunuzla yetinmeyin.

Ayrıca ben ya da size cevap veren arkadaşımız sizin ilk kesiminiz olup olmadığını ya da hangi burcu takip ettiğinizi bilemez. Böyle bir durum yine yanlış bir kesime sebep olacaktır. Bir daha düzeltmeniz, başa dönemeniz gerekir (doğru ilacı kullanmak gibi düşünü yine). Bu bir süre karmaşaya sebep olacağından motivasyonunuz bozulabilir ve muazzam bir şifadan mahrum kalabilirsiniz.

Son olarak başkasından öğrenmek aylarınızı alabilir. Kendiniz birkaç kez okuduğunuzda ve doğru soruları sorduğunuzda ilk aydan sistemi kavrarsınız ve bu domino etkisi yapar. Diğer takvimleri anlamak için çaba harcamanız gerekmez. 💚

Diğer takvimler için kısa yollar ekledim. 👇 İstediğiniz takvime gitmek için dokunmanız yeterli. 💚

Tüm yılın Yeni Ay ve Dolunay Takvimi              Tüm yılın Ay Takvimi               Aylık takvimler              

Saç Boyama ve Kına Takvimi                Kaş Bakım Takvimi          Epilasyon Takvimi

Detoks Takvimi           Arınma ve Diyet Takvimi için          Hacamat Takvimi

Hatırlatmam hoşunuza gider, işinizi kolaylaştırsa Facebook, Twitter ve İnstagram hesaplarım bunlar.

Herkesin deneyimlemesi dileğiyle..

Şifa olsun 🍀 🙂

Sevgiyle ve güzel kalalım 💚

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close