DİYETGENEL SAĞLIKSAĞLIK

ARINMANIN EN KOLAY YOLU | DETOKS

DETOKS NEDİR?

Detoks, toksinleri vücuttan uzaklaştırmak, vücudu temizlemektir.

Vücudumuzda gün içerisinde bir çok toksin birikir. Buna hem çevresel faktörler hem de sağlıksız beslenme, yorgunluk, hareketli bir yaşam şekli sonucu zayıflayan sistemler sebebiyet verir. Bu toksinleri vücuttan atmak için vücut kendi mekanizmasını devreye sokar. Toksinler genelde terleme ve idrar sonucu atılır.

Eğer uzun süreli olarak bu maddelere maruz kaldıysak veya vücudumuzda fazla miktarda toksin oluştuysa vücudun kendi mekanizması bunu temizlemek için yeterli olmaz. Bizim dışarıdan bu atımları destekleyecek başka yollara yani detoksa ihtiyacımız olur.

Vücudumuzun ne zaman detoksa ihtiyaç duyduğunu nasıl anlayabiliriz?

Eğer bu şikayetler varsa dikkat! Vücut detoksa ihtiyaç duyuyor.

Baş ve sırt ağrıları, sık hastalanmak- özellikle soğuk algınlığı, yorgunluk, vücut ağrıları, kabızlık, deride döküntüler, sürekli uykulu olma, mide bulantıları, gözlerde rahatsızlık, baş dönmesi, hazımsızlık, sinirli olma, sürekli değişiklik gösteren ruhsal durum, sinüslerin tıkanması, gibi belirtilerin en az 3 tanesine sahipseniz vücudunuz onu arındırmanız gerektiğinin sinyallerini veriyor. Geç kalmadan vücudu arındırmaya başlamalısınız.

 

Detoksun faydaları neler?

Sindirim sistemi rahatlar.

Tamamen arınarak, temizlenir. Böylece vücut yediğimiz besinleri daha kolay enerjiye çevirmeye başlar. Bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler daha az toksik maddeye maruz kalır. Böylece zarar görmezler. Probiyotik dediğimiz bu bakteriler vücudumuzun hem bağışıklık hem sindirim sisteminde önemli bir yere sahiptir.

Bağışıklık sisteminiz güçlenir.

Vücudunuzdaki zararlı toksinler azaldıkça hastalıklara yakalanma oranınız azalır.  Böylece daha zinde ve sağlıklı oluruz.

Kanınız temizlenir.

Kan dolaşımınız hızlanır. Sindirim sistemine daha sağlıklı kan gitmesi sonucu sindirim sistemi düzenlenir. Metabolizmamız hızlanır. Cildimiz bu artan kan dolaşımı sonucu daha sağlıklı görünür.

Kilo verirsiniz. 

Yukarıda saydığım tüm maddeler sonucu kilo vermeniz kolaylaşır. Toksik maddeler vücuttan su ile atıldığından ödemden kurtulursunuz. Daha sağlıklı beslendiğiniz için ise bir miktar da yağ kaybedersiniz.

 

Detoksta beslenme planı nasıl olmalı?

Her yerde vurguladığımız gibi diyet kişiye özeldir. Sizin yaşam tarzınız, yaşınız, kilonuz, boyunuz, kan tahlillerinize bakıldıktan sonra bir beslenme planı uygulanabilir. En doğru ve en sağlıklı şekilde zayıflamak için bir diyetisyen kontrolünde olmalısınız.

Aşağıdaki örnek beslenme planı miktarları sizin kişisel ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterir. Kendi ihtiyaçlarınıza göre miktarlarını ayarlayabilirsiniz.

Sabah

Yulaf ezmesi
Bir orta boy meyve
Kefir
Kuru yemiş
Tarçın

 

Ara

1 orta boy meyve

 

Öğle Yemeği

Yağsız sebze çorba
1 kase yoğurt
Bol salata

 

Ara

1 orta boy meyve
Kuru Yemiş

 

Akşam Yemeği

Yeşil mercimekli salata
1 kase yoğurt

Diyetisyen Melek Nur Nalbantoğlu

 

Yeni Ay ve Dolunay Detoksu |Mini Detox Takvimi

Arınma ve Diyet Takvimi

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close