DİYET

Erkeklere Özel Beslenmenin Önemli İpuçları

Erkekler için beslenme nasıl olmalıdır?

Gıda alımı ve beslenme sağlığı direkt olarak etkileyen ve de kişiden kişiye değişiklik gösteren bir konu. Erkekler için de beslenmenin kendine has bir takım ayrıcalıkları mevcut elbette. Erkeklerin sağlığı üzerine etki eden ideal bir beslenme nasıl olmalı? Erkekler için beslenme programı hangi besinleri ve bileşenleri içermeli?

Nasıl beslenmek gerektiği konusu oldukça özgün bir konu olmakla birlikte bu konuda erkekleri kadınlardan ayıran birtakım kurallar da yok değil. Kadınlardan oldukça farklı bir metabolizma ve anatomiye sahip olan erkeklerin beslenmesinde özellikle dikkat etmesi gereken kurallar bulunuyor. Gelin bu önemli besinlere ve tüketimlerine birlikte bakalım.

Temel olarak nelere dikkat etmek gerekiyor?

Boya uygun olarak beden ağırlığının korunması, şeker tüketiminin azaltılıp tuz kullanımının kontrol altına alınması, sıvı tüketimi arttırılırken alkol ve sigaraya veda edilmesi dikkat edilmesi gereken temel beslenme kuralları.

Alınan besinlerde bulunan içerikler kalp, beyin, karaciğer gibi hayati organlara ve solunum fonksiyonlarına direkt olarak etki ediyor. Aynı zamanda doğru beslenme ideal enerji demek. Yaşamın temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar, yağlar gibi bileşenler ise bir otomobilin ihtiyaç duyduğu yakıt neyse bizim için de o demektir. Yağlar içeriğinde bazı vitaminlerin çözünebilmesi ile de yiyecekler içinde bulunması gereken bir madde. Ayrıca enerji kaynağı olarak proteinlerden de faydalanmak mümkün.

Sağlıklı diyet nasıl olmalı?

İdeal diyet için dikkat etmeniz gereken temel kuralların başında 3 ana ve 2 ara olmak üzere çoklu öğün tüketimine dikkat etmek geliyor. Yaşamınızda yapacağınız beslenme değişikliklerini adım adım olarak gerçekleştirmeniz mümkün, psikolojik yardım için ise tükettiğiniz besinleri not almanızda fayda var.

Başlangıç adımı olarak günde fazladan bir tane meyve ya da sebze tüketin. Yağ içeriği yüksek olan ya da kilo almanıza neden olduğunu düşündüğünüz bir besini ise hayatınızdan çıkararak devam edin. İş yerinde merdivenleri kullanmaya başlayın ve porsiyonları küçülterek basamaklı ilerleyişinize devam edin.

Beslenmenizdeki değişiklikleri sadece spor yaptığınız gün değil sene boyu takip etmeye özen gösterin. Egzersiz yapıyorsanız yemeklerinizi miktarına göre 1 ila 4 saat öncesinde tüketin. Ayrıca bu egzersizler esnasında bol sıvı tüketimine dikkat edin.

Beslenmenize çeşitlilik katarak her besin grubundan ihtiyacınız kadarını alın. Farklı besin gruplarını hayatınıza sokarken şeker, tuz ve zararlı yağları ise listeden çıkarın.

Lazer Epilasyon ile Tüm İstenmeyen Tüylerinize Veda Etmeye Hazır mısınız? ile lazer epilasyonun detaylarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close