AY TAKVİMİDİYET

Saglıklı Yasam için / Kontrolü Ele Alın

Ay, her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da hayatımızı büyük ölçüde etkiler. Yeni Ay’dan itibaren on dört gün boyunca vücudumuz her türlü gıdayı en verimli biçimde kullanır ve sonraki on dört gün boyunca yani küçülen ay fazında kullanmak üzere depolar. Hatta tedavi gereği kullandığımız ilaçlar da bu dönemde (büyüyen ay fazında) daha etkidir. Ancak enfeksiyon ve yaralar aksine daha zor iyileşir. Bu nedenle Yeni Ay ve büyüyen ay fazında ameliyatlardan da kaçınmamız kendi menfaatimize olacaktır. Bedenimizin güç topladığı ve hızlı iyileşme gösterdiği dönem olan büyüyen ay fazının bu depolama etkisi, iştahımızın artışıyla birlikte kolayca kilo almamızı sağlar. Yani fazla kilomuz var ise bu dönemde porsiyonları küçültmemiz gerekir; şayet kilo almaya ihtiyacımız var ise o zaman bu dönemi olumlu yönde değerlendirmeliyiz.

Tahmin edeceğiniz gibi büyüyen ay dönemlerinde kilo vermek için yapılan diyetlerde başarı oranı oldukça azalacaktır. Bu dönem kilo vermek için değil, kilomuzu korumak için ölçülü beslenmeliyiz!

Gelelim iyi habere:)
Dolunayla birlikte başlayan ve on dört günlük bir süreci kapsayan küçülen ay fazı bizi kilo verme konusunda destekleyecektir. Ayrıca bu dönem, bedenimizde istemediğimiz diğer zararlı maddelerden kurtulmamızı da sağlayacaktır. Tabi uygun bir arınma yöntemi ugulanırsa.

Ancak! Dolunay’ da yaralara dikkat! Çünkü Yeni Ay ve büyüyen ay fazında olduğu gibi iyileşme zorlaşacaktır. Dolayısıyla Dolunay’da da ameliyatlardan kaçınmalı, kazalara karşı dikkatli olmalıyız. Ayrıca Dolunay günlerinde yağ tüketimine de dikkat edilmeli.Çünkü Dolunay’da depolanan yağların vücuttan atılması oldukça zor!

Eğer bir diyet uygulayacaksak,  Dolunay’ın gerçekleşmesini bekleyip ertesi gün (ya da daha etkili bir gün) başlamalıyız. Böylece küçülen ay fazının desteğiyle kolayca kilo verebiliriz.

Ayın yaklaşık 28 günlük döngüsü sırasında sırası ile tüm burçların etkisini dünyamıza ve biz canlılara yansıttığını biliyoruz. Bilmemiz gereken bir diğer konu, burçların farklı besin türlerini ön plana çıkardığı. Başka bir deyişle bu besin türleri farklı günlerde farklı ölçüde etkiler bedenimizi.

Ay ateş elementini temsil eden Koç, Aslan ve Yay burçlarından geçerken;  protein ve vitamin içeren besinler daha etkilidir.

Toprak elementinin temsilcileri olan Boğa, Başak ve Oğlak burçlarından geçerken, minerallerin etkisi artacaktır. Örneğin her gün tükettiğiniz  miktardaki tuz, bu günlerde tansiyonunuzu fazlaca yükseltip istemediğiniz durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir!

Hava grubu burçlar olan İkizler, Terazi ve Kova yağ/yağ içeren besinlerin etkisini arttırırken; su grubu Yengeç, Akrep ve Balık burçları karbonhidrat tüketiminde ölçülü davranmak zorunda bırakacaktır bizleri.

Ay’ın hareketlerine paralel davranmaya başladığınızda işlerin kendiliğinden yoluna girdiğine şahit olacaksınız, çaba sarf etmeden, strese girmeden… Uygulamak ise tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Bu konuyla ilgili olarak Bedenimiz Ay’ı Taklit Eder  başlıklı yazımı da okumak isteyebilirsiniz.

Ay’ın hareketlerini anasayfada güncel olarak takip edebileceğiniz gibi Kozmik Bakım facebook ve twitter sayfalarından da takip edebilirsiniz.

Yalnızca kilo kaygısıyla değil sizin ve ailenizin daha sağlıklı yaşaması adına bu bilgiler ışığında bir beslenme programı hazırlamanızı öneririm.

Sağlıklı, güzel ve mutlu bir yaşam için, bu bölüme sık sık göz atmayı ihmal etmeyin.
Sevgiyle ve sağlıkla kalın…

Tags

Related Articles

21 Yorumlar

 1. sözünü dinlememenin cezasını artı 2.5 kilo ile gördüm dün sabah, vermem gereken kilo çıktı 8.5 a…
  tekrar hatırlatma olduğu için güzel oldu bu, ellerine sağlık

 2. Ben bu hafta birden bire diyete başlamış buldum kendimi.Zamanlama doğrumu peki.Şu büyüyen ve küçülen ay fazlarını çok iyi anlayamadım da o yüzden soruyorum 🙁

 3. son iki haftadır küçülen ay fazındaydık.yaniiki haftayı birden olmasada değerlendirebilmişsin:)
  şimdi ay büyümeye başlıyor, dolayısıyla bu iki hafta kilo vermek için değil kilonuzu korumak için ölçülü olun.unutmayın bu iki hafta vücut DEPOLAYACAK!

 4. şimdi yeni ay oldu malum ramazan başladığına göre :)tam da sahurlarla gece yemeğe başladığımız bir dönem olacak. benim gibi hamile olanlara ekstra tavsiyen var mı? (bu arada ben raraavis nickimi değiştiremedim burada)

 5. raravis canım hamilelik durumu farklı tabi.sen bebğin için bu günleri iyi değerlendirip uygun besinleri almalısın ki bebeğini de en doğru şekilde besleyebilesin.ama bu günlerde yediğimiz 1 porsiyonun 2 porsiyon gibi etkili olduğunu da hep hatırında tut ve ölçülü ol:)yoksa rekor kiloyla anne olabilirsin :))

 6. of onu hiç istemem şimdilik 3 kilo ile gayet iyi durumda devam ediyorum. tatlılarla aram iyi değil o yüzden şanslı hissediyorum. artık bu tehlikeli süreyi de bol sıvı ve ıvır zıvırsız geçirmeye çalışayım da bari son aylara kadar idare edeyim az kilo alarak 🙂

 7. rekor kiloyla ben anne olacam kesinnn!!!:)) ama bugünlerde özellikle proteine dikkat ediyorum protein bebek için çok önemli 🙂 ayrıca bu ara hurmaya taktım günde 5-6 tane yiyorum kendimi alamıyorum yemekten 🙂

 8. kittyn mineral günlerinde demir,fosfor,kalsiyum gibi mineralleri de ihmal etme lütfen.gününde alındığında çok daha etkili biliyorsun.

 9. Ben burayı okumuş yorum yapmışım ama sonra unutmuşum :)Hatta başka bir yerde aynen böyle bir yazı yazmanı rica etmiştim bu yazıyı tamamen unuttuğum için. İyi oldu tekrar gördüğüm çünkü nedense bir türlü hafızama alamıyorum küçülen ay büyüyen ay fazlarında neler olduğunu.Halbuki hafızamda kuvvetlidir ama son zamanlarda çok fazla şeye bölündü beynim onun için ancak çok zaruri olanlara odaklanabiliyorum.En iyisi bu sayfayı sık kullanılanlara alayım ben arada bir bakarım 😉

 10. Merhaba Kozmik Bakım 1 temmuz 2013 de diyete başlamak pek uygun değil kanımca ama yine de sizden bir teyit almak istedim..Sevgiyle kalın…Oya Erdemtok [email protected].
  ayrıca facebookta 3-4 tane kozmik bakım var?Kafam karıştı.. 🙂

 11. sevgili photo2009 diyete başlamak için 1 temmuz değil 24 haziran tarihini vermiştim. facebook sayfalarından Kozmik Bakım (dergi)sayfası bloguma aittir. direct blowgun anasayfasından beğenirseniz doğru sayfayı beğenmiş olursunuz. sevgiler:)

 12. “Ay ateş elementini temsil eden Koç, Aslan ve Yay burçlarından geçerken; protein ve vitamin içeren besinler daha etkilidir” demişsiniz ben diyete başlayacağım ve kilo vermek istiyorum diyelim. Bu besinlerin etkili olduğu günlerde “bu besinleri az miktarda yiyeceğim, yanında karbonhidrat vs. alabileceğim anlamına mı geliyor, yoksa sadece protein ve vitamin etkili olduğu gün ise bunları istediğin kadar yiyebileceğim demek mi oluyor?”. Büyüyen ay fazında daha az, küçülen ay fazında daha fazla tüketebilir miyim? vb.sorularımla kafam karışık, yordum kusura bakmayın. Teşekkürler. Sağlıcakla kal, mutlu yaşa:)

 13. sevgili adalp diyetteyseniz zaten her gün az miktarda besin alıyorsunuz demektir. bu diyetinizi bozmadan protein günlerinde bir porsiyon yerine yarım porsiyon protein tüketin. fakat digger besin türlerini de abartılı olarak tüketmemelisiniz. incelmek istiyorsanız her iki fazda da dikkatli olmalısınız diyet boyunca. zaten büyüyen ay fazında kilo kaybetmekten ziyade almamak için çaba harcıyoruz. küçülen ay fazında da meyvelerini topluyoruz diyebiliriz. umuyorum doğru anlayıp istediğiniz cevapları verebilmişimdir. sevgiler:)

 14. Selam kozmik bakım ben de Zayıflamak Istiyorum 22 yaşındayım ve ilaç kullanmıyorum… ne yapmam lazım yardım eder msn 🙂 şimdiden teşekkürler

 15. Merhaba kozmik bakım ben 22 yaşındayım ve ilaç kullanmıyorum, zayıflama kapsülü ararken sayfanızı buldum bana yardımcı olur msn ne kadar su tüketmem gerekiyor ve bardak ile hesaplarsak bardağa ne kadar koymam gerekli .. şimdiden teşekkür ederim 🙂

 16. sevgili zeynep hoşgeldiniz:)

  ana sayfaya dönüp arınma kürümüzü (ısırgan) uygulamanızı öneririm. bugün başladık biz. ortalama 2,5 litre su tüketmelisiniz. artık tek tip bardak olmadığı için bardak ölçüsü vermek zor olur fakat içeceklerin pet şişelerinden yararlanarak sevdiğiniz bir bardakla hesaplayabilirsiniz. klasik bir bardak (200 ml) ile 13 bardak kadar yani.
  çok okunanlar listesindeki alkali su başlığını da inceleyebilirsiniz.
  şifa olsun:)

  1. facebook ta siz mi yazmıştınız? eğer öyle ise tibet egzersizlerini uyguluyorsunuz demektir. yanılıyorsam mutlaka uygulayın ve başlangıcınızı 15 ocak cuma günü yapın. yine aynı gün ay takvimine göre beslenme biçimine geçin. örnek olarak karbonhidrat günlerinde sağlıklı karbonhidratlardan oluşturun menünüzü. protein_vitamin günlerinde de bu besin türünü tercih edin. yani takvime bakarak o günlerin öne çıkan besin türünü tüketin. bunu yaptığınızda bedeniniz aldığınız besini iki kat algılayacak. bununla ilgili sizden haberler sayfamızda kanıtlanmış sonuçlara örnek olan yorumlar bulabilirsiniz.
   ay takvimine sayfa başındaki menüden ya da ana sayfadan ulaşabilirsiniz. her ay başında yenileniyor.
   şifa olmasını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close