GENEL SAĞLIK

Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ağız ve diş sağlığı, Türk toplumunda genellikle ihmal edilen bir konudur. Hayatını, bir kez olsun dişçiye gitmeden geçiren insanların sayısı oldukça fazla. Dişlere gereken özeni göstermemek, zaman içinde dişlerde çürümeye ve beraberinde diş kayıplarına neden olur. Genç yaşlarda, dişlerinizde büyük bir sorun olmasa da, ilerleyen yaşlarda birçok diş problemi ve diş hastalığı ile karşılaşırsınız. Peki, diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

Herkes güzel bir gülüşe sahip olmak ister. Bu nedenle diş sağlığı ve ağız hijyeni oldukça önemlidir. Ağız hijyenine yeterince özen göstermiyor olmanız; diş eti hastalıkları, enfeksiyon, kemik kaybı, kalp hastalığı, inme ve daha fazlası gibi gelecekte çeşitli diş ve tıbbi sorunlara neden olabilir. Düzenli olarak diş doktoruna görünmek ve dişleri temiz tutmak, iyi bir ağız hijyeni sağlar. Diş sağlığını korumak isteyenler için uzmanların önerileri ise şöyle:

Özenli ve Düzenli Fırçalama

Dişleri temiz tutmak için en kolay adımlardan biri dişleri düzenli olarak, özenli bir şekilde fırçalamaktır. Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamak istiyorsanız, 45 derecelik bir açı oluşturmalısınız. Ayrıca dış yüzeylerde, kanamayı önlemek için yumuşak hareketlerle fırçalamalısınız. Diş fırçasının yumuşak kıllı olması ve iyi bir diş macunu kullandığınızdan da emin olmalısınız.

Diş İpi Kullanın

Diş ipi kullanımı genellikle ihmal ediliyor, ancak hijyenik bir ağız ve sağlıklı dişler için mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Ayrıca diş ipi kullanmak, yiyecek parçacıklarını ve düzenli olarak fırçalamanın mümkün olmadığı diğer zararlı maddeleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmak, dişleriniz için büyük bir iyilik olacak. En başta sizi ağız kanserine karşı koruyacak bu adım, diş eti iltihaplanmalarına karşı da korur. Sigara genellikle çay, kahve, asitli içecekler ya da alkolle birlikte tercih edilmekte. Bu da, dişlerdeki hasarın iki katına çıkmasına neden oluyor.

Kola, Kahve ve Alkol İçmeyin

Bu içecekler, diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi hijyen problemlerine de neden olurlar. Mısır şurubu ve gıda boyası gibi katkı maddeleri içeren içecekler dişlerin mat ve renksiz görünmesine neden olur.

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close