AY TAKVİMİ

Ay Balık Burcunda

Ay Balık burcuna geçtiğinde tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır. Yani bizler de Balık burçları gibi davranma eğiliminde oluruz.

Balık burcundaki Ay’ın enerjisi ile bizler de Balık burçları gibi duyarlı, merhametli, anlayışlı, sevgi dolu, barışçıl ve verici olacağız. Fakat bu burcun etkileri bizi biraz da hayalci, ürkek, tembel, keyif düşkünü ve dağınık yapacaktır. Ayrıca çok çabuk etki altında kalabiliriz.

Ay Balık burcunda iken duygular ön planda olur. Aile içinde, sosyal ortamlarda ve özel ilişkilerimizde uyum ve anlayış hakimdir. Kendimizi güvende hissetmek isteriz. Fakat duygularımızın suiistimal edilip sömürülmesine
izin vermemeliyiz.

Balık burcunun yönettiği ayaklarımız bu günlerde daha hassas olacaktır. Ağrı ve üşüme hissedebiliriz. Bu nedenle ayaklarımızı sıcak tutmalı, uzun süre ayakta kalmamalı, uzun yürüyüşler yapmamalıyız. Yeni aldığımız ayakkabıları ya da vuran ayakkabılarımızı Ay Balık burcundayken giymemek daha doğru olur. Bu ayakkabılar ayaklarımızı daha fazla vuracak ve oluşan yaralar daha geç kapanacaktır. Bu süre boyunca ayaklarla ilgili ameliyatlardan da uzak durmak gerekir.

Buna karşın ayaklarımız için faydalı olan her şey iki kat etkili olacaktır. Ayak bakımları, masajlar, mantar ve nasır tedavisi diğer günlerden daha etkili olacaktır. Bu konu ile ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Balık burcu sinir sitemimiz üzerinde de oldukça etkilidir. Bu günler de alkol, sigara ve kafein gibi maddelere karşı daha zayıf oluruz. Fakat özellikle bu günler de bu maddeler bize çok daha fazla zarar verir.

Balık burcu karbonhidratları temsil eder. Dolayısıyla karbonhidratların etkisini ikiye katlar.

Karbonhidratlar vücudumuz için büyük önem taşır, çünkü birinci dereceden enerji kaynağıdır. Sindirim sistemimiz gıdalar yoluyla alınan karbonhidratı glikoza dönüştürür ve bu kan şekeri yeni hücre ve doku oluşumu için kullanılır. Fazlası ise daha sonra kullanılmak üzere karaciğerde depolanır.

Karbonhidratlar basit ve kompleks karbonhidrat olarak ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar meyvelerde, sebzelerde, süt ve süt ürünlerinde; kompleks karbonhidratlar ise tam tahıllı ekmeklerde, kahvaltılık gevreklerde, baklagillerde ve pişmiş havuç, patates, mısır, bezelye, kestane, şalgam, bal kabağı gibi nişastalı sebzelerdir. Kompleks karbonhidratlı bu yiyecekler lif bakımından da zengindir.

Bedensel işleyişin devamı için önemli ve gerekli karbonhidratlardan bahsettik fakat birde uzak durmamız gereken karbonhidratlar vardır. Yani karbonhidratları iyi-kötü ya da sağlıklı-sağlıksız olarak ayırmalıyız. Üç beyazdan iki tanesi olan un ve şeker uzak durmamız gereken gruptadır. Beyaz ekmek,  beyaz pirinç, şeker, tatlı çeşitleri, işlenmiş gıdalar yine kötü karbonhidratlar tarafındadır. Bu bilgiyi her zaman aklımızda tutmamız gerekse de özellikle Ay Balık burcunda iken daha da önemsemeliyiz. Böylece hem sağlığımızı korumuş olur hem de fazlası vücutta yağa dönüşen karbonhidratların sebep olacağı fazla kilolardan korunmuş oluruz. Yediğimiz bir dilim ekmeğin ya da tatlının Ay Balık iken iki kat etki edeceği kuralını hatırlayalım. Diyette isek bu kurala uygun beslenmemiz kilo vermemizi oldukça kolaylaştıracaktır. Aksi ise hızlı kilo alma sebebidir.

Ay Balık burcunda iken büyük önem taşıyan bir diğer konu da su tüketimidir. Ay bu burcuna geçtiğinde canlıların suya olan ihtiyacı artar. Bu nedenle özellikle bu günlerde susuz kalmamalı aksine bol su tüketmeliyiz. Sadece kendimizin değil bitkilerin ve hayvanlarında su ihtiyacının arttığını unutmayalım.

Vücudumuzun ve Dünya’nın büyük bölümünü oluşturan su hayati anlamda büyük önem taşır. Besin maddelerinin vücut tarafından etkili bir biçimde kullanılması için son derece önemli ola su aslında birçok hastalığı tek başına tedavi edebilme gücüne sahiptir. Bu konuyla ilgili daha önce birbirinin devamı olan iki yazı yazmıştım. Zaman zaman hatırlamak için buraya bakabilirsiniz.

İçtiğimiz bu suyun kalitesi de takdir edersiniz ki son derece mühimdir. Kaliteli bir suyun pH değeri 8-8,5 olmalıdır. 7 den düşük olması tercih edilmez. Suyun pH değerini evde yükseltmemiz yani suyu alkali hale getirmemiz mümkündür. Nasıl yapabilirim derseniz buradaki yazıma göz atabilirsiniz.

Hem sağlığımız hem güzelliğimiz hem de kilo dengemiz için önemli olan bir diğer konuda spor ya da hafif egzersizler yapmaktır. Bunun için mutlaka bütçe ayırıp salonlara gitmemiz gerekmez. Yapacağımız düzenli yürüyüşler bile çok önemlidir. Ayrıca evde yapılabilen çok basit egzersizler de vardır. Bunların belki de en basiti, en kısa sürelisi ve daha da önemlisi en etkilisi Tibet Egzersizleridir. Buradan anlatımına, görsellerine, videolarına ve uygulayanların yorumlarına ulaşabileceğiniz bu egzersizler biz henüz farkına bile varamadan vücudumuzun dengesini kurmaya başlar. Tıpkı su/alkali su içerken olduğu gibi problemler azalmaya başlar ve işler kendiliğinden yoluna girer.

Balık burcunun temsil ettiği organlar için faydalı olan diğer yiyecek ve içecekler ise şunlardır:

Balık günlerinde etkisi ve faydaları artan yaprak bitkiler. Ispanak, pazı, marul vb.

Şeker ihtiyacı hissedildiğin de tatlıların yerine koymak için çeşitli meyveler.

Dozunda ve kaliteli bir bal.

Karbonhidrat metabolizmasını olumlu etkileyen kereviz, brokoli, ıspanak, kuşkonmaz,  erik, üzüm…

Stresi azaltan, daha mutlu hissetmemizi sağlayan muz, ahududu, mango, kayısı, şeftali, erik, üzüm, böğürtlen, yaban mersini…

Yine stresi azaltan mısır, brokoli, şalgam, pazı, soya gibi sebzeler ile papatya, melisa, biberiye, rezene gibi çaylar.

Hem stres hem de karaciğer üzerinde önemli etkileri olan lavanta çayı. (Burada lavantanın kullanımıyla ilgili yazılarımı bulabilirsiniz.)

Varis ve damar ağrılarına karşı şeftali, frenk üzümü, böğürtlen, greyfurt, kuşburnu, yeşil biber, pırasa, sarımsak…(Damar tıkanıklığını açan sarımsak&limon kürüne buradan ulaşabilirsiniz.)

Bu günlerde sigara tüketimini azaltmaya yardımcı olabilecek patlıcan.

Sigaranın zararlı etkilerini temizleme özelliğine sahip olan tere. (Terenin bu konuda özel bir kullanım şekli vardır. Uygulama biçimine buradan ulaşabilirsiniz. 5 gün uygulanan bu kürü Ay’ın Yengeç burcunda olduğu günlerde uygulamak daha iyi sonuç almayı sağlar. )

Saç kesimi ve saç boyama: Ay Balık burcundayken saç boyamak ve saç kestirmek olumlu sonuçlar vermez. Aynı şekilde saç uzatma kürlerinden de istediğimiz sonucu alamayız. Bu günler de yapabileceğimiz en etkili bakım türü nemlendirici bakımlardır. Burada ilgili bakımlara örnekler bulabilirsiniz.

Bunların dışında hazır alacağımız nem maskelerini yüzümüze, boynumuza ,ellerimize ve özellikle de ayaklarımıza uygulayabiliriz. Cildimiz Balık burcu  günlerinde bu nemi en güzel şekilde değerlendirip içine hapseder. Yani nemlendirmenin etkisi uzun süre  devam eder.

Ayrıca tüm vücudumuza nemlendirici kullanmak için uygun günlerdir. Özellikle epilasyon sırasında tüylerin kırılmasına neden olan cilt kuruluğuna karşı bu şekilde önlem alabileceğimiz günlerdir.

Doğal ve güçlü bir cilt nemlendiricisi olan ve bu yönüyle cilt kırışıklığı, pürüzleri, hatta cilt lekeleri üzerinde güçlü etkileri olan ayva çekirdeği jeli yine balık günlerinin favori uygulamalarındandır. Hazırlanışını ve diğer detayları burada bulabilirsiniz.

Ayrıca Balık burcu günlerinde:

-Havadaki nem miktarı artar ve yağış ihtimali vardır. Önlem almamız iyi olabilir.

-Yüksek nem sebebiyle saklamak üzere sebze meyve kurutmak ve konserve hazırlamak doğru olmaz. Bu günlerde hazırlanan gıdaların raf ömürlerini kısaltır, hatta daha ilk günlerde küflenip bozulabilir.

-Eşyalarımızı havalandırmak ya da ahşap yüzeyleri suyla silmek hata olur. Bu eşyalarda küf oluşabilir, rutubet kokabilir ve ahşaplarımız çabuk kurumayacağı için zarar görür.

Çamaşır yıkamak için mükemmel günlerdir. Daha az deterjanla daha temiz sonuçlar elde edilir. Özellikle küçülen ay fazındaki Balık burcu günleri leke çıkarmada işimizi kolaylaştırır.

-Bu günlerde bitkilerin şifası yapraklarında olacaktır. Bu nedenle yaprağı tüketilen sebzeleri ve yaprağı demlenen şifalı bitkileri toplamak için çok uygun günlerdir. Buna imkanınız yoksa bu günlerde pazar alışverişi yapabilirsiniz. Çünkü  yaprak sebzeler dayanıksızdır ve muhtemelen o gün ya da bir gün önce toplanmış olacaktır.

-Bu bitkilerin bu günlerde ekilmesi de daha sağlıklı büyümelerini ve daha şifalı olmalarını sağlar.

-Meditasyon, yoga vb. çalışmalar yapmak; rahatlatıcı bitki çayları içmek ya tütsüler yakmak çok iyi gelir.

-Sinema, tiyatro, bale vb. etkinlikler ya da yüzmek daha fazla keyif verecektir.

-Ailemiz ya da güvendiğimiz arkadaşlarımızla zaman geçirebiliriz.

-Birlikte olduğumuz kişi ile romantik bir akşam geçirmek için son derece uygundur.

-Dikkat gerektiren işler için uygun değildir fakat sezgi ve yaratıcılık gerektiren bir işimiz varsa Balık burcu bu günlerde bize büyük destek verecektir.

– Balık burcunun getirdiği duygusallığı iş yerimize taşımamak gerekir.

En yüksek faydayı görmeniz dileğiyle…

Balık burcu etkisinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile içinde bulunduğumuz Ay fazını öğrenmek için tıklayın.

Tags

Related Articles

37 Yorumlar

 1. Merhaba sevgili Kozmik, ne zamandir vakit bulup uygulayamiyorum dediklerini.Yanlis hatirlamiyorsam nisan ayinin koc burcu sac kesimi icin uygun olucakti.Bu koc burcu uygun olacakmi? Bir turlu kazitmaya karar veremedim kizimin saclarini, ama saclari cok zayif,kivircik.Her kes kazit diyor. Belki kese kese duzelir diye sac kesim gununu bekliyorum.

 2. sevgili gunel, bu koç burcu yeni ay'a rastladı. biliyorsunuz yeni ay saç kesimi için uygun değil. fakat nisan sonundaki koç burcunu değerlendirebilirsiniz. yaz aylarında küçülen ay fazına rastlayacak aslan burcu günleri de saçların güçlenmesi ve gürleşmesi için ideal günler. aklınızda bulunsun. sevgiler:)

 3. Sevgili Kozmik, 24 nisan perşembe öğleden sonra 16 aylık oğlumu sünnet ettireceğim..Siteyi okuyunca, dolunay, yeniay, büyüyen ay ve akrep burcu günlerine gelmemesine dikkat ettim:) umarım kolay geçer, duanızı eksik etmeyin..

 4. ne güzel yapmışsınız sevgili pnrcnr, elbette dua ederim:) ben çabucak iyileşeceğine inanıyorum ama yine de merakta bırakmayın, sevgiler:)

 5. sevgili makbule ben hafta sonunu beklemenizi öneririm. fakat çok acilse yapabileceğiniz tek şey boyanıza bir miktar nemlendirici yağ ilave etmek olabilir. bu aşırı kurumanın önüne geçer.

 6. kozmik dün oğlumun sünnetini yaptırdık, sünnet sonrası beklediğimden (korktuğumdan) çok rahat geçti..atlattık çok şükür..şimdi haftasonu oğlumun saçlarını kestirip gürleştirme zamanı:) sevgiler..

 7. şunu da ekleyeyim..bugün doktora gösterdik..2 günde bu kadar hızlı iyileşmiş olmasına çok şaşırdı..ay takvimi tuttu mu ne:)

 8. ben hiç şaşırmadım ve çok sevindim sevgili pnr/cn r:)
  "ay koç burcunda" başlıklı yazımda hipokrat'ın bu konudaki tavsiyesinden bahsetmiştim, bunlar çok kıymetli bilgiler aslında. keşke acil durumlar söz konusu olmasa da her zaman uygulanabilse.

 9. sevgili meryem, hoşgeldiniz öncelikle:) güzel cümleleriniz için çok teşekkür ederim:)
  ben kasaptan sığır iliği olarak aldırıyorum, kemiği kırıp içerisinden çıkartıyprlarmış. iç yağı gibi görüntüsü ve evet çok yağlı. omurga değildir diye düşünüyorum. bu maskenin yanı sıra evigen, bemiks ve bepanthen ampullerden birer tane karıştırıp sadece saç diplerine sürebilirsiniz. saçta uzun sure bekletilebilir, sakıncası yok. bunu özellikle koç, aslan ve yay burcu günlerinde uygulayın. ayrıca en az üç ay üst üste her aslan burcu gününde saç uçlarınızdan az miktarda kesin. farkı göreceksiniz. şifa olsun:)

 10. Selamlar..konuyla pek alakasi yok aslinda..benim nurtopu gibi bi migrenim var..15yildir beraberiz..kurtulmak istiyorum ama birakmiyor beni..ilac kullaniyorm surekli..norologa da gittim lakin kesin cozume ulasamadik..eminim (umuyorum yani) bana önerebilecegin biseyler vardir..merakla bekliyorum..sabahlari basagrisiyla uyanmak, gune direkt 1-0 yenik baslamak oluyo..Sevgiler kozmikcm..bu arada tibet egzerszlerini uyguluyorm yeni basladm daha…

 11. izmirli gelin merhaba,
  geçmiş olsun. egzersizlerin ileleyen günlerde muhakkak faydası olacaktır. ayrıca özellikle 15.00-19.00 arasında bol su içerseniz-mümküse alkali su- daha kısa sürede yararını görürsünüz.
  bunun dışında nane yağını bir parça pamuğa yeteri kadar damlatarak burun girişine koyun ve bu şekilde derin nefesler alın. ağrının geleceğini hissettiğinizde yaparsanız şiddetlenmeden önlemiş olursunuz. ben lavanta yağını da aynı amaçla kullanıyorum. tabi yağın kalitesi etkisini arttıracaktır.
  ayrıca lavanta kürü uygulayabilirsiniz. lavanta çayının hazırlanışı ve kullanımı blogta mevcut.
  faydalı olacağına inanıyorum. şifa olmasını dilerim:)

 12. Merabalar 🙂
  Benim abim daha çok genç ama erkeksi saç dökülmesi başladı moralini çok bozuyo :/ kan tahlilleri falan gayet iyi doktor pek bişey yapamayız dedi. Abim sarımsak sürelim falan diyo da her yerde farklı bi şekilde anlatılmış kafamız çok karıştı. Bir de saçlarını ne kadar sık keserse kessin biraz uzayınca üst üstte işlem görmüş saçlar gibi cansız ve soluk görünüyor. Sizin öneriniz ne olur acaba ? Başınızı çok ağrıttım kusura bakmayın lütfen 🙂

  1. merhaba sevgili dilber 🙂
   bir çay bardağı zeytinyağında ince dilimlenmiş 2-3 diş sarımsağı bekletip sarımsak yağı hazırlayın. bu yağ ile maske yapabilirsiniz düzenli olarak. yaşam koşulları uygun değilse çörekotu yağı da kullanabilir. onun da hazırlanışını yazmıştım, blogta var.
   günlük olarak da karanfil kürünü uygulayın. ayrıca saç kesimlerini sadece ay'In aslan burcunda olduğu günlerde yapın. hatta facebookta bazen aslan günleri içinde de daha etkili bir gün olursa yazıyorum. bu nedenle facebook sayfasından güncel uyarıları takip edin.
   şifa olmasını dilerim.

 13. merhabalar kozmik bakım kova burcuyum saçlarımda yoğun bir dökülme var karanfil kürünü denesem faydasını görürmüyüm saçlarımı ayda 1 defa sürekli boyatıyorum çünkü beyazlarım var ne yapabilirim bana bir çözüm bulabilirmisiniz sizin tecrübelerinize çok güveniyorum şimdiden teşekkürler

  1. merhaba sevgili dilara,
   karanfil kürünü deneyin mutlaka. sizin sorunuzu okumadan bir önceki soruyu yanıtlamıştım. aslında yukarıdaki cevabın sizin için de önemli. onları da dikkate alın mutlaka.
   şifa olsun:)

  1. sevgili deli kız,
   burç olarak sorun yok fakat büyüyen ay fazında olduğumuz için iyileşme süreci uzar ve enfeksiyona karşı dikkatli davranmanız gerekir.
   acil şifa diliyorum <3

  1. merhaba,
   birkaç gün önceydi bu ayın ikinci seçeneği. bir de ay sonunda var. bakım takvimi menüsünden detaylıca inceleyebilirsiniz. arama kutusunu da kullanabilirsiniz.
   sevgiler <3

 14. Berna Kartalpençe
  Biber patlıcan kurutmak için aykarasi kuculen ay dönemine mi denkgeliyor? Ayin karanlığı kuculen bugünlerin diye düşünebilir miyiz?
  Biber patlıcan kurutmak istiyorum da :))

  1. evet sevgili Berna,
   aslında ay karası dediğiniz dönem yeni ay günleri fakat öncesindeki günler meyve sebze kurutmak için uygundur. sadece günlerine biraz dikkat etmek gerekir. örneğin küçülen fazda da olsa su grubu burçlarda kurutma işlemi yapmamak gerekir yoğun nemden dolayı. koç burcu gayet uygundur bunun için, hemen hazırlayabilirsiniz.
   güzel günlerde tüketin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close