AY TAKVİMİTAKVİMLER

Tuvalet Eğitimi ve Emmeyi Sevgiyle Uğurlama

Tuvalet eğitimi ve emmeyi sevgiyle uğurlama

Neden böyle ifade etmeyi seçtim? Üzerinde çok düşünmedim. Fakat bana biraz sert geldiğini fark ettim ve yumuşatmak istedim. Yine de, annelerin daha kolay bulması için, genelgeçer ifadeyi kullanacağım; konumuz bezi bırakma, memeyi bırakma, anne sütünü bırakma, emzirmeyi bırakma,emzirmeyi sonlandırma…

Hem anne için hem yavrusu için duygusal bir süreç.. Belki bu konuda birkaç şey yazmak isteyebilirim daha sonra. Tabi uzman olarak değil, sadece bir konuya kendi hayatında tanıklıklar yaşamış bir insan olarak. Bu arzuya genellikle fırsatı bulabildiğim zamanlarda, yorumları okurken kapılıyorum. Ancak bu sayfayı, sadece takvim olarak kullanalım istiyorum. Tabi en çok sorulan sorulara ve deneyimlerinizden örneklere de yer vereceğim.

Yani burada ne olacak?

1- Tuvaleti eğitimi ve memeyi bırakma sürecini kolaylaştıran astrolojik tarihler.

2- Sosyal medyada tekrar eden sorular ve cevapları

3- Yayına alabildiğim kadar, başarı hikayeniz. Bu maddeyi çok önemsiyorum çünkü sadece deneyimleri okumak ve kolaylığına şahit olmak bile, umut enerjisini yükseltiyor. Bu da  annenin stresini azaltıyor ve “bende kolayca geçebilirim bu süreçten, yapabilirim” kararını alabiliyor bir anda. Bu içsel kararla gelen motivasyonla direnç enerjisi yok olduğunda bilin bakalım ne oluyor?:) Yani benim kadar, başarı hikayesini anlatan siz anneler de,  sizden sonra bu sürece girecek bir anneye ve yavrusuna önemli bir destek vermiş oluyorsunuz. Tam bu noktada  çok önemsediğim bir diğer araç “niyet” geliyor akla ama onu soru cevap bölümünde anlatayım.

O halde akla takılan sorulara ve cevaplara bakalım önce:

1- Bu tarihler ne işe yarıyor? 

Her ay aşağıda vereceğim bu tarihler, başladığımız işi kolaylıkla tamamlamamız için bize destek veren enerjileri hissedeceğimiz günler. Detaya girdikçe anlaşılması güçleştiği için, sadece, bu iki konuda “şanslı olacağımız günler” olarak düşünmenizi önereceğim. Belki haftalarca içinde kalacağınız bir süreci; birkaç güne ya da bir iki haftaya indirecek. Aşağıda örnek deneyimler paylaşacağım. Zaten pek çok konuda benzer tarihler paylaştığım için, sisteme yabancı değilsiniz. Benzer şekilde epilasyon konusunda, saç kesimi konusunda, maskeler konusunda, ev temizliği ve konserve gibi pek çok konuda şanslı ve/veya kolaylık sağlayan günleri hep birlikte kullanıyoruz. Bu takvim de onlardan biri.

2- Bu tarihleri nasıl kullanacağım?

En çok bu konuda kafa karışıklığı yaşanıyor gördüğüm kadarıyla ama en basit kısmı bu. Sadece eyleme geçmek için yani tuvalet eğitimine başlamak ya da emzirmeyle ilgili süreci başlamak için verdiğim dönemi kullanıyoruz. En basit örnek ne olabilir diye düşünüyorum. Mesela bir hafta sürecek bir bahar temizliği yapmayı planladığımızı düşünelim. Evet, bu bir süreç ama bir başlama anı var değil mi? Bir gün belirliyoruz önceden (pazartesi öğleden sonra gibi) değil mi? O gün geldiğinde komplike bir şey yapmıyoruz, alıyoruz suyumuzu, kovamızı başlıyoruz. İşte burada yaptığımız da sadece bu. Başlıyoruz!

Niyetin gücünden faydalanmak istersek -ki ben her konuda mutlaka kullanırım ve kullanmanızı öneririm- başlamadan önce kalpten bir niyet edin. Nasıl mı? Bu da çok soruluyor. Şöyle:

“Tuvalet alışkanlığı kazanma sürecimizi kolaylıkla tamamlamaya niyet ediyorum.” O andan itibaren bilin ki bu güzel niyetinizi gerçekleştirmek için pek çok destek alacaksınız. Yeter ki bunu bilin ve güvenle doldurun kalbinizi!

Her şeyin en basit, en sade halini kullanmak; bizi sonuca götüren en kolay, en hızlı yoldur arkadaşlar. Lütfen bunu aklınızda tutun. isterseniz başka şekillerde de niyet cümleleri kurabilirsiniz fakat size önerim bu halini kullanmanız. Çünkü sadece pozitif sözcüklerden oluşmasına dikkat ettim. Emzirme konusunda da bir cümle düşünelim hadi, söyle olabilir örneğin:

” Bebeğimi bu zamana kadar emzirebildiğim için şükürler olsun. Bu süreci sevgiyle ve kolaylıkla tamamlamaya niyet ediyorum. Hem kendim için hem de bebeğim için kolay ve huzurlu bir süreç olmasına niyet ediyorum. Yakınlarımıza, gülümseyerek; kolaylığına mutlulukla ve neşeyle şükrederek anlatacağımız çok güzel bir deneyim olmasına niyet ediyorum….”

Bakın düşününce pozitif bir sürü cümle geliyor peş peşe.. İlk cümleden sonrakileri tuvalet eğitimi niyetimize de ilave edebiliriz.

2- Bezi bırakmak için nasıl bir yöntem uygulamalıyız?

Tuvalet eğitimi için kullanabileceğiniz herhangi bir yöntem paylaşmıyorum. Çünkü bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim. Her çocuk birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için; yöntemleri araştıralım ve kendi çocuğumuz için en uygun olanı bulalım. Çocuğu en iyi tanıyan annedir, unutmayalım! Tek bir hatırlatmam olacak; bu eğitim sırasında aşırı disiplinden ya da aşırı serbest bir tuttumdan sakınmak gerekiyor.İnstagram’da ve Facebook’ta bununla ilgili bir paylaşım da yapmıştım hatırlarsanız. #kozmikbakimblogkolaycabırak etiketinden ulaşabilirsiniz o paylaşıma.

3- Memeyi bırakmak için nasıl bir yöntem uygulamalıyız?

Tahmin edeceğiniz gibi cevabım burada da aynı. Tek söyleyebileceğim her iki konuda da korkutma ya da tiksindirme yoluna gitmeyin lütfen. Bunun yerine sevgi ve şefkat barındıran bir tonda konuşup anlatın. Anlamadığını düşüneceksiniz belki ama bilinçaltı her şeyin yolunda olduğuna karar verecek ve travmasız tamamlayacak bu süreci.

4- Ne zaman başlayabilirim?

Çocuğun hazır olup olmadığına karar vermeyi kolaylaştıracak belirtiler de yine uzmanların verdiği bilgiler arasında ve sosyal medyada da sıkça paylaşılıyor. Bu paylaşımlar iyi bir yol gösterici olabilir. Yine durumu değerlendirme ve nihayi karar sizde tabi.

5- Önümüzdeki ay yine böyle bir takvim verecek misiniz?

Evet vereceğim. Şimdi bu takvimi İnstagram’da “öne çıkan hikayeler” bölümüne sabitleyeceğim. Böylece her zaman elimizin altında olacak ve eski gönderileri taramadan, kolayca ulaşabileceğiz. Hemen bir ilave bilgi de vereyim. Bakım takvimlerinde olduğu gibi her ay yeni bir yazı olarak vermeyeceğim bu takvimi. Detoks takvimi gibi, sadece içindeki tarihleri güncelleyeceğim her ay.

6- Önemli bir uyarı!

Lütfen nasılsa bu takvim kolaylık sağlıyormuş diye hazır olmayan çocuğumuzu zorlayarak üzücü durumlara yol açmayalım! Bu konudaki endişemi ve hissettiğim sorumluluğu biliyorsunuz başından beri. Amacım “duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak hazır olan çocuğun” tuvalet eğitimini ve emme sürecini; hem anne hem de çocuk için daha kolay hale getirmek için destek olmak! Erken olduğunu bile bile, takvimle ilgili olarak şansını denemek, doğru zamandaki şansı kaybetmek anlamına gelir, unutmayın! Bu takvim hep olacak, acele etmeyin!

İlk bölümü burada tamamlayıp, bu takvimi kullanarak aldığımız sonuçlara geçmeden tarihlere bakalım!

Kasım 2019’da kullanabileceğimiz iki seçeneğimiz var:

📍15 Kasım saat 20.45 – 17 Kasım saat 20.45 arası bunlardan ilki. Size uygun olan bir anda başlayabilirsiniz bu 48 saatlik zaman dilimi içinde.

📍22 Kasım saat 10.30 – 23 Kasım saat 23.55 arasında, yine dilediğiniz anda başlayabilirsiniz. Bu da bu ayın ikinci seçeneği.

Hemen şimdi niyet cümlemizi kalbinizden geçirmenizi öneririm.O güne kadar da, hem kalbimizde hem dilimizde hem aklımızda tutmamız niyetimizi giderek güçlendirecektir.

Hatırlatmalar almak için Facebook, Twitter ve İnstagram hesaplarımda gönderi ve hikaye bildirimlerini açabilirsiniz. Unutmayın! Bu takvimi İnstagram “Öne Çıkan Hikayeler” bölümüne sabitledim.

Ve şimdi, en sevdiğim bölüm başlıyor:) 💚 Bu bölümün mutluluklarınızla çığ gibi büyümesi dileğiyle:) 🍀

Sizin deneyimleriniz:

” 22 temmuz 2017 doğumlu kızımı tam 2 yıl emzirmeyi planlıyordum. tesadüfe bakın ki, 23 temmuz’da uygun günmüş bırakmak için. Bu bir işaret olmalı dedim ve.. 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 Gerçekten de etkisi oldu sanırım, sorunsuz bir gün geçirdik, hala inanamıyorum. memecik diye kendini yerden yere atan kızım hiç ağlamadı resmen 😍”      Arzu 91

” Merhabalar. Oğlum 4 yaşına yeni girdi. Daha önce tuvalet eğitimini sürekli red etti ama sizin vermiş olduğunuz tarihlerde, yani bu ay denedim 23 Temmuz’da. Her şey kendiliğinden oldu ve inanamadım; bir günde alıştı, süper. 👏Duyanlar inanamıyor, nasıl olur diye. Size sonsuz teşekkürler 👍👏 Sağ olun, var olun 🙏❤️ Sevtap Y.

“Gecen ay inanılması zor ama 3-4 saat içinde memeyi bıraktık😍 Hemde hiç zorlanmadan. Şimdi de bezi bırakacağız inşallah. Teşekkürler sevgili Kozmik Bakım🤗 İyi ki varsın”  Arzu B.

“@kozmikbakimblog ya ben çocuğumu bezden kestim. İlk kestiğimde sizin verdiğiniz tarihleri kullandım, çok iie yaradı. Ama sonra sağlık sorunu geçirdik yine bez kullanmak zorunda kaldık. Şimdi tarihe bakmadan bezini kestim, çok zorlanıyorum. Hangi tarihleri kullanmalıyım. Yardımcı olur musunuz? ❤️❤️” Canan B.

“Kızım 4 yaşında . Tuvaletten çok korkuyordu. Bir önceki tarihte bezi bıraktık. Sayenizde çok kolay oldu. Ben bile çok şaşırdım. Bezi bırakmanın bu kadar kolay olacağını tahmin bile edemedim Her şey için çok teşekkür ediyorum 🙏🙏🙏🙏” Filiz B.

“Yepyeni güzel haber, yeğenim geçen haftaki tarih sayesinde bezden tek kalemde kurtuldu 😍 Memeyi de senin tarihler sayesinde bırakmıştı. Seni seviyoruz @kozmikbakimblog ❤️” Resimli Türkçe Günlük

“Geçen ay paylaştığınız tarihte anne sütünden kestim ve bıraktık. 1 hafta sonra hiç istemedi sarılıp güven duygusunu gideriyoruz sadece. Daha önce denedim başaramadım. Teşekkür ederim, darısı bez bırakmaya inşallah 😍❤️”  Tuğba Sevgi A.

“23 temmuz’da oğlumu bezden bıraktırmaya niyet ettim ve zorluk yaşamadan bıraktık. Çok teşekkür ederim. Bu ayda ben tırnak yemeyi bırakmaya niyet edeceğimkısmetse… 😉😉” Tuğçe Y.

“Kızım 23 aylık ve emiyordu. Hemde ne emme😊 Emmeden uyumaz, emmeden sakinleşmez ve geceleri de 4-5 kere uyanırdı. Verdiğiniz tarihte biraz umutsuz ilk denememi yaptım ve inanamadım. Bir kere bile emmek istemedi, sadece biraz hırçın😊🤗 Teşekkürler sevgili @kozmikbakimblog Ağustosda da bezi bırakacağız insallah.” Arzu H.”

“Ben oğlanı tuvalete alıştırmayı 23 temmuz’da başladım. Eskiden tuvalete hiç yapmak istemeyen oğlum şimdilerde yapıyor. Bir dahaki tarihe bezi tamamen çıkarma niyetindeyim inşallah.” Büşra D.Ş.

“Ben size yazmayı unuttum. Geçen hafta için verdiğiniz bez bırakma döneminde daha önce 3 kötü tecrübeye rağmen bezi çıkardım. Kaldı ki son denememiz çok yakın tarihteydi. Şimdi bu konuyla alakası yok belki ama hiç umudum olmayan oğlum 2 günde öğrendi ve ben hem şoktayım hem çok mutluyum. Sonsuz teşekkürler🙏🏻♥️” Arzu Aden A.

“Sayenizde mayıs 21 de oğlumu tuvalete alıştırdım ve o kadar kolay oldu ki çok ama çok teşekkürler 😘❤Ne zamandır bezini bıraktırmak istiyordum. Her sormamda bezi çıkartmamı kabul etmiyordu. O gün bir kere çıkartalım artık oğlum; acıtıyor, yakıyor dedim. Tamam anne bez acıtıyor çıkartalım dedi. Sonra da “Oğlum artık bezi çıkardık bundan sonra çişimizi tuvalete yapıcaz tamam mi?” dedim; “Tamam anne.” dedi. Tabi ilk 4 kere üstüne yaptı 5.de tuvalete başladık ve çok kolay oldu, öyle günlerce sürmedi. Sadece 1 kere konuştuk ve anladı uyguladı. Bu arada evet bezi sadece gece uyurken kullandım, onun dışında misafirliğe bile gittiğimde takmadım bezini kafası karışmasın diye. Bu şekilde öğrendik hemen 😊” Fato Sarda D.

“ Emzirme dönemini sonlandırmamız farkında olmadan bu tarihlere denk gelmişti. Nasıl bu kadar kolay olduğunu düşünürken geriye dönük araştırma yaparak mana verebildim. Çooook teşekkürler @kozmikbakimblog ” M. K.

“Kozmikçim harikasın 😍süpersin 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Verdiğin tarihlere göre dün bezi bıraktı oğlum. Gece de bağlamadık. Her şey yolunda şuan. İyi ki seninle kesişti yollarımız. Nasıl teşekkür etsem bilemedim💐. Muhakkak bu tarihlere dikkat etmelisiniz bayanlar ben çok faydasını gördüm 👍🏻 @kozmikbakimblog” Esra S.

“Biz de 21 Mayıs’ta başladık. Kızım bezi bıraktı hiç oturmadığı klozete oturmaya başladı o günden beri bez takmıyor. Arada yaşanan kaçamaklara rağmen çok kolay bir geçiş oldu. Çok teşekkürler 💐” Müge T.

“Önceki verdiğiniz tarihte başlamıştık biz. O günden beridir bezi bıraktı yeğenim. Ailecek o kadar inandık ki o tarihle birlikte bu bez sorunundan kurtulacağımıza, öyle de oldu 👏👏🤗 @kozmikbakimblog” Hülya K.

….

Devam edeceğim bu haberlere ama şimdi beklediğiniz paylaşımlar için buradan ayrılıyorum. İsterseniz aşağıda kendi deneyiminizi paylaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın 🙂 💚

 

Tags

Related Articles

12 Yorumlar

  1. 1 Mayıs’ta 2,5 yaşındaki kızıma bezi bıraktırdım. Kendi tuvalete çok meraklı ve hazırdı fakat benimle çok inatlaşıyordu. Sizin verdiğiniz tarihte başlama kararı aldık ve 5. Gün hem gece hem gündüz bez işi bitti ilk üç gün gündüz çok zordu, gece bezledim ama 5. Gün artık gece kendi kalkıp söylemeye başladı. Gündüz alt islatmalari bitti. O mutlu ben daha mutlu teşekkürler iyi ki varsınız (çevremde herkes en az iki haftayı gözden çıkar demişti bu arada ama çok şükür öyle olmadı)

  2. Sevgili kozmik bakım geçen ay ki verdiğin tarihlerin ilkinde emzirmeyi bıraktım ikincisinde bezi bıraktım. Ama 11 ağustos da yeni iki yaşına giren oğlumu alıştırmak kolay olmadı. Alıştırma kilodunu istemediği için yüzme bebek bezi takıyordum. Bir de baktım ki evde kimse tuvalete giderken haber vermiyor. Bu konuda 8 yaşındaki kızım haber vererek tuvalete gidince oda haber vermeye başladı. Ama yine kaçırıyordu. Vazgeçmeyi bile düşündüm. Bu sefer dediğin niyetleri önceden söylemeye başlayarak içselleştirme yaptım öncelikle kendime. Sonra 15 eylülde yüzme bezini de çıkardım. Eğer oyuna ya da tv ye dalmasa haber veriyor artık çok şükür. Teşekkürler Allah razı olsun:)

  3. Ben haziran 25 ti sanırım.onceki tu alet eğitimi gününde başladım oğlum 3 yaşını dolduruyordu ve çok inatçı bir çocuktu artık başlayalım.dedik başladık şuana kadar hiç bir kazamız olmadı. En azından ben coook fena sabırlı davrandım ilerideki.pskolojisi için. Beklediğimden çok daha kolay ve geçti cokkk teşekkürler kozmik.bakim yeni jedefim sigara ve fevriligim olacak 😀

  4. Oğlum 2,5 yaşında ve tuvalete oturmayı reddediyordu. Soğuklar bastırmadan öğrenmesini çok istiyordum. Takviminize uyarak bezi tamamen çıkardım. Birlikte aldığımız külodu giydirdim. İlk gün birkaç kaza oldu tabi ama korktuğum kadar olmadı. Halıları bile kaldırmıştım inanın ama hiç gerek yokmuş meğer, gece bezlemeye devam ediyorum ilk gece çok az bir miktar yapmış, ikinci gece hiç uyanmamasına rağmen bezi tertemizdi, bakalım bu gece nasıl olacak? Size çok teşekkür ediyorum ❤

  5. çok güzel bir yazı. bebeklik döneminin en önemli eğitim faaliyetlerinden biri olduğunu düşünüyorum. bu güzel yazı için teşekkür ederim.

  6. Sevgili kozmikciğim;çocuğumu sütten kesme günü ne zaman, bloğa bakdım da göremedim.. Yardımcı olursan çok memnun olurum… Emeklerinin karşılığını alman ve hakettiğin güzelliklerin seni bulması dileğiyle…

  7. Merhaba. Sayfaniza ilgi duymakla birlikte cekimser yaklasiyordum ancak verilen tarihleri dememekle birsey kaybetmeyecegimi dusunerek ekim ayinda kizim icin tuvalet egitimine basladim. Ilk 3 gun zorlu gecti ve cokca kiyafet yikadim ama inatci karakterine ragmen bir hafta sonra isler yoluna girmisti. Bu kadar kisa surede bu sonuca ulasmis olmaktan mutluyum. Sizinle de paylasmak istedim. Sevgiyle kalin

  8. Öncelikle sizi bana öneren ablama burdan teşekkürü bir borç bilirim sonrasında da size tabiki Allah razı olsun. Tabiri caizse memeyle aşk yaşayan oğlum sizin verdiğiniz günlerde söylediğiniz şekilde süte bay bay dedi. Allah a çok şükür kolay atlattık. Tabi ki ağladı ama korktuğum gibi değil. Burdan başlayacak herkese duyurulur yeterki inanın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close