AY TAKVİMİTAKVİMLER

Tuvalet Eğitimi ve Emmeyi Sevgiyle Uğurlama

Tuvalet eğitimi ve emmeyi sevgiyle uğurlama

Neden böyle ifade etmeyi seçtim? Üzerinde çok düşünmedim. Fakat bana biraz sert geldiğini fark ettim ve yumuşatmak istedim. Yine de, annelerin daha kolay bulması için, genelgeçer ifadeyi kullanacağım; konumuz bezi bırakma, memeyi bırakma, anne sütünü bırakma, emzirmeyi bırakma,emzirmeyi sonlandırma…

Hem anne için hem yavrusu için duygusal bir süreç.. Belki bu konuda birkaç şey yazmak isteyebilirim daha sonra. Tabi uzman olarak değil, sadece bir konuya kendi hayatında tanıklıklar yaşamış bir insan olarak. Bu arzuya genellikle fırsatı bulabildiğim zamanlarda, yorumları okurken kapılıyorum. Ancak bu sayfayı, sadece takvim olarak kullanalım istiyorum. Tabi en çok sorulan sorulara ve deneyimlerinizden örneklere de yer vereceğim.

Yani burada ne olacak?

1- Tuvaleti eğitimi ve memeyi bırakma sürecini kolaylaştıran astrolojik tarihler.

2- Sosyal medyada tekrar eden sorular ve cevapları

3- Yayına alabildiğim kadar, başarı hikayeniz. Bu maddeyi çok önemsiyorum çünkü sadece deneyimleri okumak ve kolaylığına şahit olmak bile, umut enerjisini yükseltiyor. Bu da  annenin stresini azaltıyor ve “bende kolayca geçebilirim bu süreçten, yapabilirim” kararını alabiliyor bir anda. Bu içsel kararla gelen motivasyonla direnç enerjisi yok olduğunda bilin bakalım ne oluyor?:) Yani benim kadar, başarı hikayesini anlatan siz anneler de,  sizden sonra bu sürece girecek bir anneye ve yavrusuna önemli bir destek vermiş oluyorsunuz. Tam bu noktada  çok önemsediğim bir diğer araç “niyet” geliyor akla ama onu soru cevap bölümünde anlatayım.

O halde akla takılan sorulara ve cevaplara bakalım önce:

1- Bu tarihler ne işe yarıyor? 

Her ay aşağıda vereceğim bu tarihler, başladığımız işi kolaylıkla tamamlamamız için bize destek veren enerjileri hissedeceğimiz günler. Detaya girdikçe anlaşılması güçleştiği için, sadece, bu iki konuda “şanslı olacağımız günler” olarak düşünmenizi önereceğim. Belki haftalarca içinde kalacağınız bir süreci; birkaç güne ya da bir iki haftaya indirecek. Aşağıda örnek deneyimler paylaşacağım. Zaten pek çok konuda benzer tarihler paylaştığım için, sisteme yabancı değilsiniz. Benzer şekilde epilasyon konusunda, saç kesimi konusunda, maskeler konusunda, ev temizliği ve konserve gibi pek çok konuda şanslı ve/veya kolaylık sağlayan günleri hep birlikte kullanıyoruz. Bu takvim de onlardan biri.

2- Bu tarihleri nasıl kullanacağım?

En çok bu konuda kafa karışıklığı yaşanıyor gördüğüm kadarıyla ama en basit kısmı bu. Sadece eyleme geçmek için yani tuvalet eğitimine başlamak ya da emzirmeyle ilgili süreci başlamak için verdiğim dönemi kullanıyoruz. En basit örnek ne olabilir diye düşünüyorum. Mesela bir hafta sürecek bir bahar temizliği yapmayı planladığımızı düşünelim. Evet, bu bir süreç ama bir başlama anı var değil mi? Bir gün belirliyoruz önceden (pazartesi öğleden sonra gibi) değil mi? O gün geldiğinde komplike bir şey yapmıyoruz, alıyoruz suyumuzu, kovamızı başlıyoruz. İşte burada yaptığımız da sadece bu. Başlıyoruz!

Niyetin gücünden faydalanmak istersek -ki ben her konuda mutlaka kullanırım ve kullanmanızı öneririm- başlamadan önce kalpten bir niyet edin. Nasıl mı? Bu da çok soruluyor. Şöyle:

“Tuvalet alışkanlığı kazanma sürecimizi kolaylıkla tamamlamaya niyet ediyorum.” O andan itibaren bilin ki bu güzel niyetinizi gerçekleştirmek için pek çok destek alacaksınız. Yeter ki bunu bilin ve güvenle doldurun kalbinizi!

Her şeyin en basit, en sade halini kullanmak; bizi sonuca götüren en kolay, en hızlı yoldur arkadaşlar. Lütfen bunu aklınızda tutun. isterseniz başka şekillerde de niyet cümleleri kurabilirsiniz fakat size önerim bu halini kullanmanız. Çünkü sadece pozitif sözcüklerden oluşmasına dikkat ettim. Emzirme konusunda da bir cümle düşünelim hadi, söyle olabilir örneğin:

” Bebeğimi bu zamana kadar emzirebildiğim için şükürler olsun. Bu süreci sevgiyle ve kolaylıkla tamamlamaya niyet ediyorum. Hem kendim için hem de bebeğim için kolay ve huzurlu bir süreç olmasına niyet ediyorum. Yakınlarımıza, gülümseyerek; kolaylığına mutlulukla ve neşeyle şükrederek anlatacağımız çok güzel bir deneyim olmasına niyet ediyorum….”

Bakın düşününce pozitif bir sürü cümle geliyor peş peşe.. İlk cümleden sonrakileri tuvalet eğitimi niyetimize de ilave edebiliriz.

2- Bezi bırakmak için nasıl bir yöntem uygulamalıyız?

Tuvalet eğitimi için kullanabileceğiniz herhangi bir yöntem paylaşmıyorum. Çünkü bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim. Her çocuk birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için; yöntemleri araştıralım ve kendi çocuğumuz için en uygun olanı bulalım. Çocuğu en iyi tanıyan annedir, unutmayalım! Tek bir hatırlatmam olacak; bu eğitim sırasında aşırı disiplinden ya da aşırı serbest bir tuttumdan sakınmak gerekiyor.İnstagram’da ve Facebook’ta bununla ilgili bir paylaşım da yapmıştım hatırlarsanız. #kozmikbakimblogkolaycabırak etiketinden ulaşabilirsiniz o paylaşıma.

3- Memeyi bırakmak için nasıl bir yöntem uygulamalıyız?

Tahmin edeceğiniz gibi cevabım burada da aynı. Tek söyleyebileceğim her iki konuda da korkutma ya da tiksindirme yoluna gitmeyin lütfen. Bunun yerine sevgi ve şefkat barındıran bir tonda konuşup anlatın. Anlamadığını düşüneceksiniz belki ama bilinçaltı her şeyin yolunda olduğuna karar verecek ve travmasız tamamlayacak bu süreci.

4- Ne zaman başlayabilirim?

Çocuğun hazır olup olmadığına karar vermeyi kolaylaştıracak belirtiler de yine uzmanların verdiği bilgiler arasında ve sosyal medyada da sıkça paylaşılıyor. Bu paylaşımlar iyi bir yol gösterici olabilir. Yine durumu değerlendirme ve nihayi karar sizde tabi.

5- Önümüzdeki ay yine böyle bir takvim verecek misiniz?

Evet vereceğim. Şimdi bu takvimi İnstagram’da “öne çıkan hikayeler” bölümüne sabitleyeceğim. Böylece her zaman elimizin altında olacak ve eski gönderileri taramadan, kolayca ulaşabileceğiz. Hemen bir ilave bilgi de vereyim. Bakım takvimlerinde olduğu gibi her ay yeni bir yazı olarak vermeyeceğim bu takvimi. Detoks takvimi gibi, sadece içindeki tarihleri güncelleyeceğim her ay.

6- Önemli bir uyarı!

Lütfen nasılsa bu takvim kolaylık sağlıyormuş diye hazır olmayan çocuğumuzu zorlayarak üzücü durumlara yol açmayalım! Bu konudaki endişemi ve hissettiğim sorumluluğu biliyorsunuz başından beri. Amacım “duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak hazır olan çocuğun” tuvalet eğitimini ve emme sürecini; hem anne hem de çocuk için daha kolay hale getirmek için destek olmak! Erken olduğunu bile bile, takvimle ilgili olarak şansını denemek, doğru zamandaki şansı kaybetmek anlamına gelir, unutmayın! Bu takvim hep olacak, acele etmeyin!

İlk bölümü burada tamamlayıp, bu takvimi kullanarak aldığımız sonuçlara geçmeden tarihlere bakalım!

Ekim 2019’da kullanabileceğimiz birkaç seçeneğimiz var:

📍19 Ekim saat 13.30 – 21 Ekim saat 11.30 arasında size uygun olan bir anda başlayabilirsiniz. Eğer çok zorlanacağınızı düşünüyorsanız biraz daha bekleyerek 20 Ekim saat 19.30 – 21 Ekim saat 11.30 arasında da başlayabilirsiniz.

📍25 Ekim saat 22.30 – 27 Ekim sabaha karşı saat 05.30 arasında, yine dilediğiniz anda başlayabilirsiniz. (Yani 31 saatlik bir zaman dilimi.)

Hemen şimdi niyet cümlemizi kalbinizden geçirmenizi öneririm.O güne kadar da, hem kalbimizde hem dilimizde hem aklımızda tutmamız niyetimizi giderek güçlendirecektir.

Hatırlatmalar almak için Facebook, Twitter ve İnstagram hesaplarımda gönderi ve hikaye bildirimlerini açabilirsiniz. Unutmayın! Bu takvimi İnstagram “Öne Çıkan Hikayeler” bölümüne sabitledim.

Ve şimdi, en sevdiğim bölüm başlıyor:) 💚 Bu bölümün mutluluklarınızla çığ gibi büyümesi dileğiyle:) 🍀

Sizin deneyimleriniz:

” 22 temmuz 2017 doğumlu kızımı tam 2 yıl emzirmeyi planlıyordum. tesadüfe bakın ki, 23 temmuz’da uygun günmüş bırakmak için. Bu bir işaret olmalı dedim ve.. 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 Gerçekten de etkisi oldu sanırım, sorunsuz bir gün geçirdik, hala inanamıyorum. memecik diye kendini yerden yere atan kızım hiç ağlamadı resmen 😍”      Arzu 91

” Merhabalar. Oğlum 4 yaşına yeni girdi. Daha önce tuvalet eğitimini sürekli red etti ama sizin vermiş olduğunuz tarihlerde, yani bu ay denedim 23 Temmuz’da. Her şey kendiliğinden oldu ve inanamadım; bir günde alıştı, süper. 👏Duyanlar inanamıyor, nasıl olur diye. Size sonsuz teşekkürler 👍👏 Sağ olun, var olun 🙏❤️ Sevtap Y.

“Gecen ay inanılması zor ama 3-4 saat içinde memeyi bıraktık😍 Hemde hiç zorlanmadan. Şimdi de bezi bırakacağız inşallah. Teşekkürler sevgili Kozmik Bakım🤗 İyi ki varsın”  Arzu B.

“@kozmikbakimblog ya ben çocuğumu bezden kestim. İlk kestiğimde sizin verdiğiniz tarihleri kullandım, çok iie yaradı. Ama sonra sağlık sorunu geçirdik yine bez kullanmak zorunda kaldık. Şimdi tarihe bakmadan bezini kestim, çok zorlanıyorum. Hangi tarihleri kullanmalıyım. Yardımcı olur musunuz? ❤️❤️” Canan B.

“Kızım 4 yaşında . Tuvaletten çok korkuyordu. Bir önceki tarihte bezi bıraktık. Sayenizde çok kolay oldu. Ben bile çok şaşırdım. Bezi bırakmanın bu kadar kolay olacağını tahmin bile edemedim Her şey için çok teşekkür ediyorum 🙏🙏🙏🙏” Filiz B.

“Yepyeni güzel haber, yeğenim geçen haftaki tarih sayesinde bezden tek kalemde kurtuldu 😍 Memeyi de senin tarihler sayesinde bırakmıştı. Seni seviyoruz @kozmikbakimblog ❤️” Resimli Türkçe Günlük

….

Devam edeceğim bu haberlere ama şimdi beklediğiniz paylaşımlar için buradan ayrılıyorum. İsterseniz aşağıda kendi deneyiminizi paylaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın 🙂 💚

 

Tags

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close
Close