BAKIM TAKVİMİ

Ay Takvimine Göre Saç Kesim Takvimi | Nisan 2018

Ay Takvimine Göre Saç Kesimi Nedir, Ne Zaman Yapılır, Etkileri Nelerdir?

Ay takvimine göre saç kesimi yaparken ihtiyacımıza göre farklı günler kullanıyoruz biliyorsunuz. Bunu yaparken dikkat etmemiz gereken bazı küçük kurallarda var. Bu kuralları Nisan 2018 takvimin son paragraflarında bulabilirsiniz.

Ay takvimi durağan bir takvim olmadığı için konuştuklarımız sürekli değişip geçersiz hale geliyor. Nisan ayında da yine böyle olacak Bu da her gün ailemize katılan yeni yeni dostlarımız için kafa karışıklığına neden oluyor. Epilasyonda olduğu gibi burada da saç kesim takvimi çok işimize yarayacak. Çünkü alternatiflerimizi ve sağladığı yararları inceleyip, Nisan ayında da sizin için doğru olan kesim zamanına saç kesim takvimi sayesinde kolayca karar verebileceksiniz.

Nisan 2018 Ay Takvimine Göre Saç Kesim Takvimimiz aşağıdaki gibi:

… 

Nisan Ayı Yay Burcu Günleri   

04 Nisan 2018 10.54’ten 06 Nisan 2018 15.35’e kadar yapılması gereken bu kesimin dökülmeyi durdurma, saçı gürleştirme ya da onarma gibi vaatleri yoktur. Sadece saçlarını uzatmak için mücadele edenlerimiz için mükemmel bir fırsattır, özellikle de büyüyen fazda gerçekleşiyorsa. Yay burcu bu dönemde küçülüyor. “4 Nisan gün batımından itibaren başlayan ilk yirmi dört saati değerlendirmeniz daha faydalı olur. 🍀 🙂 “

Nisan Ayı Koç Burcu Günleri 

Bu kez Koç burcu günlerini hepimiz kullanamayacağız! Bu Koç burcunda Yeni Ay gerçekleşiyor. Pek çoğunuz biliyor;  yüzyıllardır,Yeni Ay günlerinde kesilen saçın erken beyazladığı deneyimlenmiş. Bu nedenle bu ay Koç burcunda kesim yapmayacağız. Hele çocuklarımızın saçlarına hiç dokunmayacağız!!!

Önemli bir sebeple saçını kesmek zorunda olan ve saçları zaten tamamen beyaz olan arkadaşlarımızı düşünerek aşağıdaki açıklamayı burada bırakıyorum.

14 Nisan 2018 07.25’ten 16 Nisan 2018 08.59’a kadar yapılması gereken bu kesim hemen hemen aslan burcundaki özellikleri taşır. Saç köklerini güçlendirir, dökülmeyi durdurur, yeni saç oluşumunu destekler. Aynı şekilde, en az üç kez ara vermeden kesimi yinelemek tedaviyi tamamlamak açısından önemlidir. Yine ilk kesimden itibaren yavaşça etkilerini hissettirir. Bu kesimler ne kadar tekrar edilirse saçın yapısı o kadar kaliteli hale gelir. Yani dilediğimiz kadar ya da ihtiyaç duyduğumuz kadar (saçlarımız yanmışsa ya da çok yıpranmışsa) devam edebiliriz.

Nisan Ayı Aslan Burcu Günleri

22 Nisan 2018 21.08’den 24 Nisan 2018 20.39’a kadar yapılması gereken bu saç kesimi saçımızın neredeyse tüm ihtiyacını karşılar nitelikte. ” Kuaför için uygun bir saat değil fakat evde kesim yapanlar için ve yine saçları evde kesilecek  olan çocuklar için 22 Nisan’ı yani bu gece 21.08 den sonrayı önereceğim 🍀 ” Uzamanın durması (yanlış dönemde yapılan kesimden kaynaklanır, kaş küsmesinin saçtaki halidir), saçın zayıflayarak incelmesi, dökülmesi, kepek gibi sorunları tedavi ettiği gibi yanmış ve yıpranmış saç tellerinin yeniden onarılmasını da sağlar. Ayrıca saçı zamanla gürleştirir. Bu etkiler için en az üç ay üst üste aslan günlerinde kesim yapmak gerekir fakat bu süreci başlattıktan sonra iyileşmeyi gözlemlemeye başlarız. Bu kesimler ne kadar tekrar edilirse saçın yapısı o kadar kaliteli hale gelir. Yani dilediğimiz kadar ya da ihtiyaç duyduğumuz kadar (saçlarımız yanmışsa ya da çok yıpranmışsa) devam edebiliriz.

Ay takvimine göre saç kesimi erkeklerde saç dökülmesine karşı da mutlaka denenmelidir. Ayrıca çocukların ilk saç kesimleri dahi aslan günlerinde yapılmalıdır; bu çok eski fakat neredeyse unutulmuş bir gelenektir.  Bu kadim bilgi kelliğin önüne geçebilecek kadar güçlü bir araçtır!

Nisan Ayı Başak Burcu Günleri

25 Nisan 2018 00.40’tan 26 Nisan 2018 11.49’a kadar yapılabilecek bu kesim kısa saç kullananlar için avantaj sağlar. Çünkü Ay Başakta iken yapılan kesim şeklini daha uzun süre korur. Sadece kesimde değil; fön ve diğer işlemlerde de (perma vb.)aynı avantajı sağlar. Beyaz saçları sebebiyle çok sık dip boyası yapmak zorunda olanlarında bu kesimi denemesini öneririm.

 

Günü geldikçe, özel notlar ekleme ihtimalime karşı, uygulama öncesinde takvime bir kez daha göz atmanız faydalı olur.

Bu avantajlardan faydalanmak için mutlaka fazla miktarda kesim yapmaya gerek yoktur. 1-2 mm’lik bir kesim bile kötü giden durumu tersine çevirmeye yeter. Bunu evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tavsiyem, saçınızı ıslatıp büyük ya da küçük tutamlara ayırdıktan sonra saçın tamamından azar azar kesmeniz. Deneyimlerime göre tek bir tutamdan kesmekten çok daha hızlı ve etkili sonuç veriyor. Evde saç kesimi yöntemlerine buradan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz burada da gözden geçirebileceğiniz saç kesim modelleri bulunuyor.

Ay takvimine göre saç kesimi yaparken kararsız davranmamak gerekir. Yani sonuca ulaşana kadar aynı burçta kesim yapmaktır doğru olan. Örneğin aslan günlerinde saçınızı kesip, on gün sonraki yay günlerinde de tekrarlarsanız, artık tek beklemeniz gereken hızlı uzamadır. Çünkü her saç kesimi, rastladığı burcun özellikleriyle yola devam etmenizi sağlar. Kısaca, verdiğiniz komutu sürekli değiştirirseniz gideceğiniz yere ulaşamazsınız.

Unutmayın! Yanlış zamanda yapılan saç kesimi saçın yapısını tamamen bozar. Doğru zamanda yeniden kesim yapılmadan ne iyi beslenme ne vitamin takviyeleri ne de bakım kürleri çözüm olur.

Doğru zamanda yapılan kesimi ihtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz ve yine ay takvimini dikkate alarak uygulayacağınız bakımlarla desteklemek ise sizi kısa sürede mükemmel sonuca ulaştırır. Pek çoğunuz bunu zaten yaşayarak öğrendiniz 🙂

Herkesin deneyimlemesi dileğiyle…

Şifa olsun🍀

Sevgiyle ve güzel kalalım💚

Tags

Related Articles

2 Yorumlar

  1. Sayın site yöneticisi, Nisa’n ayı için 14-16 Nisan ve 22-24 Nisan günlerini Aslan Burcu olarak yazmışsınız. Bu iki tarihte de kesim yapabilir miyiz? Dökülmeyi azaltma, gürleşme ve saç telinde kalınlaşma için.

    1. ben bahsettiğiniz gibi tarihler görmüyorum hazırladığım takvimde sevgili namukabil, lütfen bir kez daha dikkatli bakın. şifa dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close