BAKIM TAKVİMİ

Ay Takvimine Göre Saç Kesim Takvimi | Eylül 2017

Ay Takvimine Göre Saç Kesimi Nedir, Ne Zaman Yapılır, Etkileri Nelerdir?

Ay takvimine göre saç kesimi yaparken ihtiyacımıza göre farklı günler kullanıyoruz biliyorsunuz. Bunu yaparken dikkat etmemiz gereken bazı küçük kurallarda var. Bu Kuralları Eylül 2017 takvimin son paragraflarında bulabilirsiniz.

Ay takvimi durağan bir takvim olmadığı için konuştuklarımız sürekli değişip geçersiz hale geliyor. Eylül ayında da yine böyle olacak Bu da her gün ailemize katılan yeni yeni dostlarımız için kafa karışıklığına neden oluyor. Epilasyonda olduğu gibi burada da saç kesim takvimi çok işimize yarayacak. Çünkü alternatiflerimizi ve sağladığı yararları inceleyip, eylül ayında da sizin için doğru olan kesim zamanına saç kesim takvimi sayesinde kolayca karar verebileceksiniz.

Eylül 2017 Ay Takvimine Göre Saç Kesimi Takvimi aşağıdaki gibi:

Eylül Ayı Koç Burcu Günleri

07 Eylül 2017 15.58’den 09 Eylül 2017 18.52’ye kadar (07 Eylül başlangıç gibi görünse de saç kesimi için  08 ve 09 Eylül uygun sadece. Boya takvimi biraz farklı, onunla ilgili detayı da orada verdim.) yapılması gereken bu kesim hemen hemen aslan burcundaki özellikleri taşır. Saç köklerini güçlendirir, dökülmeyi durdurur, yeni saç oluşumunu destekler. Aynı şekilde, en az üç kez ara vermeden kesimi yinelemek tedaviyi tamamlamak açısından önemlidir. Yine ilk kesimden itibaren yavaşça etkilerini hissettirir. Bu kesimler ne kadar tekrar edilirse saçın yapısı o kadar kaliteli hale gelir. Yani dilediğimiz kadar ya da ihtiyaç duyduğumuz kadar (saçlarımız yanmışsa ya da çok yıpranmışsa) devam edebiliriz.

Eylül Ayı Aslan Burcu Günleri

16 Eylül 2017 05.08’den 18 Eylül 2017 03.54’ye kadar (16 Eylül akşam saatleri (gün batımından sonra)ve 17 Eylül gündüz saatleri çok daha etkili.) yapılması gereken bu saç kesimi saçımızın neredeyse tüm ihtiyacını karşılar nitelikte. Uzamanın durması (yanlış dönemde yapılan kesimden kaynaklanır, kaş küsmesinin saçtaki halidir), saçın zayıflayarak incelmesi, dökülmesi, kepek gibi sorunları tedavi ettiği gibi yanmış ve yıpranmış saç tellerinin yeniden onarılmasını da sağlar. Ayrıca saçı zamanla gürleştirir. Bu etkiler için en az üç ay üst üste aslan günlerinde kesim yapmak gerekir fakat bu süreci başlattıktan sonra iyileşmeyi gözlemlemeye başlarız. Bu kesimler ne kadar tekrar edilirse saçın yapısı o kadar kaliteli hale gelir. Yani dilediğimiz kadar ya da ihtiyaç duyduğumuz kadar (saçlarımız yanmışsa ya da çok yıpranmışsa) devam edebiliriz.

Erkeklerde saç dökülmesine karşı mutlaka denenmelidir. Ayrıca çocukların ilk saç kesimleri dahi aslan günlerinde yapılmalıdır; bu çok eski fakat neredeyse unutulmuş bir gelenektir.  Bu kadim bilgi kelliğin önüne geçebilecek kadar güçlü bir araçtır!

Eylül Ayı Başak Burcu Günleri

18 Eylül 2017 08.58’den 19 Eylül 2017 00.30’a kadar (19 Eylül gün batımından sonra daha etkili olur.) yapılabilecek bu kesim kısa saç kullananlar için avantaj sağlar. Çünkü Ay Başakta iken yapılan kesim şeklini daha uzun süre korur. Sadece kesimde değil; fön ve diğer işlemlerde de (perma vb.)aynı avantajı sağlar. Beyaz saçları sebebiyle çok sık dip boyası yapmak zorunda olanlarında bu kesimi denemesini öneririm.

Eylül Ayı Yay Burcu Günleri

25 Eylül 2017 07.58’den 27 Eylül 2017 14.08’e kadar (25 Eylül gündüz saatleri daha etkili.) yapılması gereken bu kesimin dökülmeyi durdurma, saçı gürleştirme ya da onarma gibi vaatleri yoktur. Sadece saçlarını uzatmak için mücadele edenlerimiz için mükemmel bir fırsattır, özellikle de büyüyen fazda gerçekleşiyorsa. Yay burcu yukarıda ya söylediğim gibi bu dönemde büyüyor.

Günü geldikçe, özel notlar ekleme ihtimalime karşı, uygulama öncesinde takvime bir kez daha göz atmanız faydalı olur.

Bu avantajlardan faydalanmak için mutlaka fazla miktarda kesim yapmaya gerek yoktur. 1-2 mm’lik bir kesim bile kötü giden durumu tersine çevirmeye yeter. Bunu evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tavsiyem, saçınızı ıslatıp büyük ya da küçük tutamlara ayırdıktan sonra saçın tamamından azar azar kesmeniz. Deneyimlerime göre tek bir tutamdan kesmekten çok daha hızlı ve etkili sonuç veriyor. Evde saç kesimi yöntemlerine buradan  ulaşabilirsiniz. Dilerseniz burada da gözden geçirebileceğiniz saç kesim modelleri bulunuyor.

Ay takvimine göre saç kesimi yaparken kararsız davranmamak gerekir. Yani sonuca ulaşana kadar aynı burçta kesim yapmaktır doğru olan. Örneğin aslan günlerinde saçınızı kesip, on gün sonraki yay günlerinde de tekrarlarsanız, artık tek beklemeniz gereken hızlı uzamadır. Çünkü her saç kesimi, rastladığı burcun özellikleriyle yola devam etmenizi sağlar. Kısaca, verdiğiniz komutu sürekli değiştirirseniz gideceğiniz yere ulaşamazsınız.

Unutmayın! Yanlış zamanda yapılan saç kesimi saçın yapısını tamamen bozar. Doğru zamanda yeniden kesim yapılmadan ne iyi beslenme ne vitamin takviyeleri ne de bakım kürleri çözüm olur.

Doğru zamanda yapılan kesimi ihtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz ve yine ay takvimini dikkate alarak uygulayacağınız bakımlarla desteklemek ise sizi kısa sürede mükemmel sonuca ulaştırır. Pek çoğunuz bunu zaten yaşayarak öğrendiniz 🙂

Herkesin deneyimlemesi dileğiyle…

Sevgiyle ve güzel kalalım!

Tags

Related Articles

One Comment

  1. Komik bakım ailesine katılalı yaklaşık 2 ay oldu ama şunları söylemek istiyorum. Çocukluk döneminde saçlarım çok sıktı tarayamazdım. Ergenliğe girdikten sonra genetik ve strese bağlı olarak saçlarım çok döküldü. Zeytinyağlı bir kür denedim. Faydasını gördüm ama kullanmayı bırakınca eski haline döndü. Doktor kırmızı bir şampuan verdi birde kutusu mavi renkli bir serum verdi. Onunda faydasını çok az gördüm. Son olarak bitkisel bir şampuanın icine doğum kontrol hapı ekleyip 3 ay kullandım. En faydalı olan oydu. (kullanırken dikkat etmelisiniz benim yüzüm tüylendi bu yüzden) geçen ayda aslan gününde saçımı kestim. Kapalı bir bayan olduğum ve yağlı cilde sahip olduğumdan ötürü akşam türbanımı çıkartınca saçlarıma kafama yapışmış vaziyette olurdu. şimdi olmuyor. Daha 1 ay olmasına rağmen saçlarımın gürleştiğini hissediyorum. Yaklaşık 1 sene doğum kontrol hapı ve kozmik bakım yapmayı düşünüyorum. Sonuçları gelip yeniden yazacağım. Herkese şifa olsun inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close