AY TAKVİMİ

Ay Yay Burcunda

Ay Yay burcuna geçtiğinde tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır.

Ay Yay burcunda iken daha açık yürekli, daha felsefik davranırız. Geleceğe dair inancımız ve umudumuz daha canlı olur. Daha fanatik ve abartılı davranışlar sergileyebilir; daha yüzeysel, daha geveze olabiliriz. Bu konuşkanlık ve diğer enerjiler sayesinde kolayca iletişim kurabilir, sorunlarımızı da kolayca çözüme ulaştırabiliriz.

Bedensel olarak kalçamızı, belimizi, üst baldırlarımızı, damarlarımızı, kaslarımızı ve sinir sistemimizi yöneten Yay burcu bu günlerinde bu bölgelerimizde bir hassasiyete yol açar.

Ay Yay burcunda iken bahsi geçen bu bölgeleri yormamamız gerekir. Bu nedenle ağır kaldırmaktan, uzun ve yorucu yürüyüşler yapmaktan kaçınmalıyız. Isınmadan spora başlamak kas tutulmalarına sebep olacaktır. Bu günlerde siyatik, menisküs ve varis ağrılarında da artış gözlenir. Bu ağrılara karşı önlem alarak günü rahat geçirebiliriz.

Kendimizi yormadan yapacağımız yürüyüş ve egzersizler faydalı olacaktır. Ayrıca kan dolaşımını artıracak masajlar yapabilir, ayaklarımızı yükseğe kaldırarak bedenimizi dinlendirebiliriz. Böylece yeni selülit ve varis oluşumunun da önüne geçebiliriz.

Bu bölgelerle ilgili bir ameliyatı acil bir durum yoksa ertelemek daha iyi olur. Yay günleri uygun değildir. Fakat tedavi ve bakım anlamındaki her şey iki kat etkili olacaktır. Bu nedenle varis ve selülit tedavisi için Yay günleri mutlaka değerlendirilmeli. Varisin bitkisel tedavisi için buradaki yazılarımı inceleyebilirsiniz.

Ayaklardaki ve ayak tırnaklarındaki mantar ve nasır gibi hastalıkların tedavisi için Ay Yay burcunda iken  harekete geçilmeli.  Bu Balık burcu günlerinde alacağımız yüksek etki için önemli bir ön hazırlık olacaktır. (Ayak/tırnak mantarının tedavisine buradan ulaşabilirsiniz.)

Yay burcu günleri besin türü olarak protein ve vitaminleri (et ve süt ürünleri; tahıllar, kuru yemişler, mantar vb.)temsil eder. Bedenimiz proteinleri ve vitaminleri bu günlerde iki kat algılar. Başka bir ifadeyle Yay burcunun etkisi ile protein ve vitaminlerin emilimi artar. Bir örnekle açıklayacak olursak, diğer günlerde bir yumurtadan alacağımız protein ve vitaminin Yay burcu günlerinde iki katını elde ederiz; yani iki yumurta yemiş gibi oluruz; özellikle de büyüyen Ay dönemindeki Yay burcu günlerinde. Bu sebeple bu günlerde protein ve vitamin içeren gıdalara yönelmemiz bedenimiz  açısından çok yararlı olacaktır. (İçinde bulunduğumuz ay fazını buradaki ay takviminden öğrenebilirsiniz.)

Sporcular, egzersiz yapanlar, anne adayları ya da emziren anneler, gelişim çağındaki çocuklar ve kas zayıflığı yaşayanlar için büyük bir avantaj olan bu durum; sindirim sorunu yaşayanlar, metabolizması yavaş olanlar ve bu gruptaki gıdalardan birine (örneğin yumurtaya) alerjisi olanlar için rahatsızlığa sebep olabilir.

Yapmamız gereken Yay burcunun protein ve vitaminlerin etkisini ikiye katladığı bilgisine sahip olmak ve kendi bedenimizin ihtiyacına göre porsiyonlarımızı küçültmek ya da büyütmek. Özetle “ihtiyacımız varsa daha fazla
protein rahatsızlık veriyorsa daha az protein”  formülünü kullanmalıyız. Bu formülü kilo almak ya da kilo vermek için de kullanabilir ve değişikliği gözlemleyebiliriz.

Yay burcunun temsil ettiği organlar için faydalı olan diğer yiyecek ve içecekleri de aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

Protein içeren yumurta, kırmızı et, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri, bezelye, soya fasulyesi, baklagiller, buğday, ceviz, badem, fıstık, kabak çekirdeği.

Proteini daha etkili hale getiren kırmızı pancar, marul, salatalık, soya, kabak, patates, fasulye, bezelye,  taze biber, ananas, avokado, kavun, karpuz, muz.

Proteinler dışında kasları güçlendiren brokoli, bezelye, kabak, mısır, kivi…

Bağ dokusunu güçlendiren mercimek, mısır, bezelye, kırmızı lahana, salatalık, pırasa, soya, taze biber, domates, böğürtlen, kuşburnu, vişne, kiraz, şeftali, kivi, portakal…

Varislere iyi gelen sarımsak, pırasa, taze biber, böğürtlen, kuşburnu, greyfurt, kivi, aynısafa bitkisi. (Aynıfa çayı ve merhemi ile ilgili bilgiye buradaki yazılarımdan ulaşabilirsiniz.)

Damar sağlığı için faydaları olan elma, esmer buğday taze biber, sarımsak… (Damar tıkanıklığını açan sarımsak&limon kürüne buradan ulaşabilirsiniz.)

Tüm bu besinlerden en etkili bir biçimde faydalanabilmek için yeteri kadar su içmek çok önemlidir. Buradaki
yazılarımda bu konuyu işlemiştim.  Hem besinlerden en yüksek faydayı sağlamak hem de tüm hücrelerinizi yeniden
sağlıklı hale getirmek isterseniz önerim alkali su içmeniz. İlgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca günde sadece 5 dakikanızı alacak Tibet egzersizlerinin hem besinleri daha etkili hale getirmede hem kas ve bağ dokularınızı güçlendirmede hem de varis ve selülitle mücadelede çok büyük yardımı olacaktır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ay Yay burcunda iken etkisi artan bakım maskeleri ve kürlerine bakalım:

Cennet hurması maskesi: Yüksek miktarda protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, çinko, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri içerdiğinden doğal bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır.

Ana maddesi olan hurma yüksek miktarda askorbik asit ve fenolik bileşikler içerdiğinden bu maskeyi çok güçlü bir antioksidan haline getiriyor. Yine güçlü bir antioksidan olan pekmez ve iyi bir sıkılaştırıcı olan yumurta akı cildin tüm ihtiyacını karşılamaya yetiyor.

Yay burcuna geçtiğimiz günlerde uygulanacak en doğru maskelerden biridir. Uygulama şekli için tıklayın.

Maya maskesi:
İçerdiği yüksek miktardaki protein, vitaminler ve mineraller sebebiyle saç köklerini besleyerek dökülmeyi durdurur/önler;  saç tellerini kökten uca onararak sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar; aynı etkilerle saçın normalden çok daha hızlı uzamasını sağlar. Bu günler maya maskesi sadece saçlara değil yüze uygulandığında da etkili sonuçlar verir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Arı Poleni Maskesi:
Tüm vitamin ve mineraller ile yüksek oranda protein içeren arı poleni saçlar için mükemmel bir besindir. Maskenin tamamı bu maddelerle saçınızı mükemmel bir biçimde besler; hücre yenileyici, saç dökülmesini durduran ve yeni saçların çıkmasını sağlayan yağlarla saçınızın tüm ihtiyacını karşılar ve saçların normalden daha hızlı uzamasını sağlar. Yanmış saçların en büyük sorunu olan lastikleşme ve sünme sorunu ortadan kaldırır. Düzenli uygulamada mükemmel sonuçlar veren arı poleni maskesi için Ay’ın Yay Burcu’nda olduğu günlerde kesinlikle uygulanmalıdır. Uygulama şekli için tıklayın.

Karanfil Kürü:
Saç dökülmesine karşı son derece etkili bir kür olan karanfil kürü düzenli kullanımda hızla sonuç verir ve yeni saç oluşumunu sağlar. Saç köklerini güçlendirdiğinden saçın hızlı uzamasına da yardımcı olur. Çocukların saçlarının
gürleştirilmesinde de aynı şekilde etkilidir. Özellikle Ay’ın  Yay burcunda olduğu bu günlerde etki daha da
artmaktadır. Uygulanış şekli için tıklayın.

Sığır İliği Maskesi:
Saç köklerini besleyen sığır iliği yeni saç oluşumunu sağlarken aynı zamanda işlem görmüş ve yıpranmış saçları kökten uca onararak pürüzsüz, sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Yine bu yönü ile saçların normalden daha hızlı uzamasını sağlar. Uygulanış şekli için tıklayın.

Havuç Kürü: Hızlı saç uzatma konusunda ün  yapmış etkili maskelerden biridir. Ortalama olarak ayda 4 cm uzama sağlar. İçerdiği protein (*keratin);  yağ;  fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, folik asit;  A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri nedeniyle diğer saç uzatma kürlerinden bir adım öne çıkan havuç kürü saçları hızla
uzatırken aynı zamanda başta keratin olmak üzere saçın diğer ihtiyaçlarını da karşılar. Uygulanış şekli için tıklayın.

Sinameki Kürü:
Saçların ayda 4 cm kadar uzamasını sağlayan bir diğer ünlü ve etkisi kanıtlanmış saç uzatma kürüdür. Saçın ihtiyaçlarını karşılama konusunda daha zayıf olduğu için haftada bir gün de saç köklerini besleyen bir maske (örneğin maya maskesi)uygulayarak desteklenmelidir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Siyah Turp Kürü: Saçın ayda 4 kata kadar daha hızlı uzatılması amacıyla kullanılan bir diğer kürdür. Sinameki kürü gibi bu maske de haftada bir gün saç köklerini besleyen bir maske ile(örneğin maya maskesi) desteklenmelidir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Saç uzatma kürleriyle ilgili birkaç hatırlatma:

* Çok hızlı uzayan saç yeterince beslenemeyeceğinden artan ihyacı karşılamak için mutlaka beslenmenize dikkat edin ve maya maskesi gibi saç köklerini beslemeye odaklı bir maskeyi haftada bir kez uygulayın.

* Yukarıdaki saç uzatma kürlerinin etkisi kanıtlanmış olsa da bireysel farklılıklardan dolayı hepsi herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Kürlerden birini seçmeli ve birkaç hafta uygulamalısınız. Sonuç aldığınızı gördüğünüzde devam edin. Etkisi yüksek günlerde uygulamanıza ve kan değerleriniz normal olmasına rağmen sonuç almıyorsanız seçtiğiniz kür sizin kürünüz değildir, alternatif bir kür deneyin.

Deneme yapacak kadar vaktiniz yoksa yani kısa bir süre içinde saçlarınızı uzatmanız gerekiyorsa saç uzatma kürlerinden birini seçmek yerine dönüşümlü olarak hepsini kullanmanızı öneririm.

* Saç uzatma sabır gerektirir. Sürekli saçınıza odaklanıp uzamadığını düşünmek bilinçaltınıza yanlış mesaj verir ki bu da uzamayı engeller. Kürünüzü uygulayın ve saçınızı unutun.

* 1,5 – 2 aylık bir uygulamanın ardından iki haftalık bir ara verin, saç ve saç dipleriniz dinlensin. Bir kürü hiç aralıksız aylarca kullanmak etkiyi giderek zayıflatır. Bu iki haftalık arayı küçülen ay fazında vermeniz en doğrusudur. Büyüyen ay fazı ise saç uzatma konusunda bizim için en kıymetli dönemdir.

Saç kesimi: Saç kesimi doğru günlerde yapılmadığında saç telleri giderek zayıflar, sağlıksız ve mat bir hal alır. Uzama hızı yavaşlar, hatta durabilir. Ay’ın Yay Burcunda olduğu günlerde saç kesimi yapıldığında ise bu durumun tam aksine sağlıklı ve hızla uzayan saçlara kavuşulur. Kesilen miktarın ne kadar olduğunun önemi yoktur. Önemli olan yarım cm de olsa saç kesimi yapılmasıdır.

*Önemli bilgi:
Saçların hızlı uzaması önemli ise sadece büyüyen ay fazındaki Yay günleri saç kesimi için kullanılmalıdır.

(İçinde bulunduğumuz ay fazını buradaki ay takviminden öğrenebilirsiniz.)

Evde saç kesiminin nasıl yapılabileceğine buradan; saç kesim modellerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Yay burcu günleri:

-Evi havalandırmak için uygundur.

-Temizlik, tamirat ve tadilat işleri için uygundur.

-Sebze ve meyve toplamak için uygundur. (bütün şifa bitkinin meyvesinde toplandığı için)

-Meyve ağacı dikmek için uygundur.

-Dalda yetişen sebzelerin tohumlarını ekmek için uygun günlerdir. (domates, biber, patlıcan vb. )

-Uzaması istenen bitkileri ekmek için uygundur.

-Kısa yürüyüşler için uygundur.

-Sosyal ortamlarda bulunmak, misafir olmak, misafir davet etmek için uygundur. Çok keyifli saatler geçirmemizi sağlar.

-İletişim kolaylığı sağlayan bu günler pazarlık gerektiren işler ve sorunları ele almak için çok uygundur. Hukuksal konularda da yardımı olacaktır.

En yüksek faydayı görmeniz dileğiyle…

Ay takvimine dönmek için tıklayın.

Tags

Related Articles

102 Yorumlar

 1. sevgili duruada. "mart 2014 ay takvimi" postundan alıntıladığım şu cümleye dikkat edin. "21 Mart 2014 saat 17:38’den 23 Mart 2014 saat 22:02’ye kadar Ay Yay burcunda küçülecek." bu cümleden bugün yay burcunun küçülen ay fazında olduğunu anlıyoruz. yani sizin gibi hızlı uzama isteyen arkadaşlarımız için uygun değil. diger günlerde de yine ay takvimine bakarak ay fazını öğrenebilirsiniz. takıldığınız bir şey olduğunda tekrar bakarız. sevgilerimle:)

 2. benim kafam karıştı ama 🙁 küçülen ay fazındayız ama yay burcunda saç kestirince sağlıklı olacak sadece hızlı uzamayacak öyle mi? çünkü bugün kestirecektim saçlarımı.

 3. sevgili sümeyra yeni bisteme geçtik. artık ay takvimi üzerinden gideceğiz. mart 2012 ay takvimini ana sayfada bulabilirsiniz.sevgiler..

 4. sevgili lal hızlı uzama için sadece büyüyen ay fazını kullanabiliriz. bu önemli değilse kü.ülen ay fazındaki uygun günleri de kullanabiliriz. doğru anlamışsınız aslında. sizing için hızlı uzama önemliyle önümüzdeki aslan burcu günlerini beklemelisiniz.sevgiler.

 5. Ben konuyla alakali değil fakat birşey sormak istiyorum. Yüzüme sivilcelerden oluşan lekeler var bir türlü geçmiyorlar önerebileceginiz bir maske bir ilaç vb var mı acaba şimdiden teşekkürler 🙂

 6. maya maskesi, aynısafa kremi veya sudocrem deneyebilirsiniz sevgili vaveyla. eski lekelerle mücadele etmek çok zor fakat hafifletebilirsiniz belki. şifa diliyorum.

 7. sudocremi her türlü cilt probleminde kullanabilirsiniz sevgili vaveyla. pişik kremidir ve hızlı bir onarıcıdır. her evde bulunası bir krem yani. bence aynısafa ya da maya maskesi dışında bunu da kullanabilirsiniz.

 8. sevgili gizem dolunayla ilgili yazımda aslında negative etkilerin yoğunluğundan bahsetmiştim. kaldı ki terazi burcundaydı. birkaç gün daha sabredip koç burcunda boyamanızı öneririm.

 9. sevgili kozmik şimdi ben mayıs ayının 7sinde saçımı kesirtmeyi düşünüyordum ama sanırım bu yay burcu daha güzell yani benm isteğime yönelik olduğunu düşünüyorum benm amacım bira daha gür sağlıklı olsun saçlarım sizce de bu dönemde kestireyim değil mi yanlışlık olmasın kozmikcikk ??

 10. bir sorum daha olacak bu 2 dönem de de üst üste 2 kesim yapsak birşey olur mu yani 7 meyıs ta keselim bir de 15 mayıs ta keselim olr mu kozmik? amaçlar karışmış olmaz değil mi yani ilkinde uzasın diye 2.kesim de gür ve sağlıklı olsun die etkilerinden birşey kaybetmez umarım öyle değil mi kozmik cevap lütfeenn..

 11. hızlı uzama etkisi ikinci kesimde biraz kırılır sevgili diana.küçülen ay fazında olacağız çünkü. daha gür saçlar için küçülen fazdaki tarihlerden birini kullanmanız daha doğru olur.şifa olsun:)

 12. Sevgili Kozmik;
  Ben Ingiltere'de yasiyorum. Verdiginiz tarihlere uyayim mi ben de? Burasi ile Turkiye fark eder mi? Sac kesimi icin (öğleden önceki son bir saati tercih etmenizi öneririm.ezan saatinden hemen önceki 1 saatlik süre olabilir.) yazmissiniz. Turkiye'de saat 13:00 iken burda 11:00 oluyor. 2 saat geriyiz. Nasil yapmaliyim sevgili Kozmik?
  Paylasmak istedigim guzel seyler var: Tibet egzersizlerine baslamistim 22 nisanda. Arada sekteye ugradi ama guzel sonuclari var. Bir de ben hala herbir hareketi 3 kere yapiyorum. Kendimi zorlamak istemedim, hazir hissedince arttiracagim . Bu da sanirim onumuzdeki pazartesi olacak. 5 e cikaracagim insaallah. Sonuclarina gelirsek; Sag ayagimda iki sigil vardi. Kac senedir varlar bilmiyorum ama 2-3 sene ortalama diyebiliriz. Biliyorsunuz virusler yapiyor ve gecmiyordu bir turlu. Onlar tamamen iyilesti. Sinuzitim var. Ve buna bagli olarak dengesizlik yasiyordum. Sanki etraf hareketli gibi bas donmesi olacak gibi bir his, algi yasiyordum. Bu tamamen gecti. Gun icerisinde halsizlik hissim cok azaldi, nadir boyle hissediyorum. Vucut isim artti nedense.Kondisyon kazandim. Kilo mu verdim bilmiyorum cunku tartilmadim hic ama dar olan pandolonlarimi daha rahat giyiyorum. Karnimda sislik cok azaldi. Bu benim kronik bir sorunumdu. Cok gaz ve bagirsak hareketlerinin cok yavas olmasi..
  Degerli ilmini bizimle paylastigin ve sabirla, istikrarla sorlarimiza cevap vermeye calistigin icin tesekkur ederim sevgili Kozmik.. Ben de herkese sifa ve daimi saglik diliyorum.
  Yeni tecrubelerim olursa sizlerle paylasacagim insaallah.
  Selametle..

 13. sevgili selime, ben teşekkür ederim, sorunuzu zamanında cevaplayamadım kusura bakmayın lütfen. fakat yay burcu sona ertmeden kesebilirsiniz saçlarınızı. bundan sonrası için saat farklarını göz önünde bulundurun. önümüzde daha birçok güzel zaman var. ezan saatini aslında yurt dışında yaşayanlar için telaffuz ediyorum özellikle; ramazan ayındaki iftar gibi düşünün ve ayarlayın diye.
  egzersizlerle ilgi sonuçlarınız beni çok mutlu etti:) zamanınız olursa asıl konunun altına da kopyalayın lütfen bu sonuçları ki uygulayanlarda görebilsin. yapamazsanız ben yapayım. sayılarını söylediğiniz gibi kendinizi hazır hissetmediğinizde arttırmayın, zorlamayın kendinizi. zevkle okudum yazdıklarınızı, bilgilendirmeye devam edin bizi:)
  sevgiler:)

 14. Kozmik bakım,
  Saç uzaması için aslan ve koç günlerini kullanmıyor muyduk? Yukarıda hızlı saç uzaması için büyüyen yay günleri demişsin. Yani içinde bulunduğumuz günler.
  🙂

 15. büyüyen ay fazı yay günleri sadece hızlı uzamayı destekler sevgili fullmoon. saçları sağlıklı ve acil saç uzatmaya ihtiyacı olanlar için idealdir. sağlıksız saçlar ise koç ve aslan günlerini tercih etmeli. sevgiler:)

 16. malesef yok sevgili medicinalplants. zaman bulamam ve sorulara cevap veremem diye açamıyorum. yoksa çok isterim tabi daha geniş bir kitleye ulaşmayı. sevgiler <3

 17. Kozmikciğim merhaba. 07 Ekim'e kadar saçın gürleşmesi için kesim, boya ve epilasyona uygun tarih varmı? Yurtdışına gideceğim için zorunlu yaptırmam gerekiyor. Teşekkür ederim.

 18. Tekrar merhaba 🙂
  Sinameke kurunu 9haftadir uyguluyorum fakat sac uzamamda bir artis fark etmedim, kimilerinin saci 8haftadan sonra basliyormus uzamaya, 12 hafta devam edip bu kure sans mi vermeliyim yoksa artik havuc kurune mi gecis yapmaliyim sizce?
  Sevgiler 🙂

 19. merhaba sevgili ysm:) bir sure daha devam edin söylediğiniz gibi. bu arada vitamin ve mineral eksikliğine karşı maya kürü uygulayabilirsiniz. bazen sadece bu bile tek başına saçın uzama hızını değiştiriyor.sevgiler:)

 20. kozmikcim yine maya ve havuçlu bir gün bizi bekliyo desene 🙂 Benim bi sorum olucak hızlı yağlanmaya bi kürün yokmu ya 2 günde bir saç yıkamak eziyet oluyor dipleri anında yağlanıyo ve çöküyo saç sanki bir haftadr yıkanmamış gibi oluyor bi çözümün varsa en kısa zamanda bekliyorum Teşekkürler 🙂

 21. IYI aksamlar kozmik bakim 🙂 dün itibariyle karanfil körüne basladim bazi sağlık testleri ile ilgili biraz fazlaca kanverdim sac dökülmem durmadi bazi yorumlarda gördüğüm kadariyla dökülmesi durana kadar duzenli kullanin denilmis ama sayfada 28 ekime kadar etkili etkin olarak yaziyor 28 ekimden sonra döküntü durana kadar diger gunlerde de bu kürü kullanabiliyormuyuz acaba….

 22. Sevgili HI808-ES, şampuanınıza 2-3 damla çam terebentin damlatın ve iyice çalkalayın kullanmadan önce. Bir iki hafta kadar denedikten gerekirse bir damla daha ilave edin. Şifa olsun:)

 23. sevgili gamzeee, karanfil kürüne başlarken burçları baz almadan uygulama yapıyoruz çünkü ciddi dökülmelerde önce aralıksız uygulama gerekiyor. Antibiyotik kullanımı gibi düşünün. Dökülme durduktan sonra burçlara göre uygulamaya devam ediyoruz. Zaman içerisinde yavaş yavaş araları uzatarak kullanımını bırakabiliriz.
  Sizin bahsettiğiniz tarihler burçlara göre uygulamaya geçenler ya da ciddi bir dökülme olmasa da önlem olarak ve ya saçın daha hızlı uzamasını sağlamak için uygulayanlar için. Bir süre sonra siz de bu gruba katılacaksınız inşallah:)

 24. Ins kozmikcimTsk ederim aciklaman icin bu gece ile birlikte beşinci günüm oldu dökülme durana kadar deniliyor ya yani gün sinirlamasi yok anladigim kadariyla döküntü durduktan sonra örneğin 15-20 gün sonra burc günlerinde destek amaçlı kullanıyoruz degil mi 🙂 sevgilerr

 25. evet sevgili gamzeee, destekten ziyade aniden bırakmıyoruz. yavaş yavaş bırakıyoruz. fakat siz tekrar risk almak istemezseniz uygun günleri yakaladığınızda uygulamaya devam edebilirsiniz. çünkü saç dökülmesi zaman zaman tekrarlayan bir durum. bazen beslenmeden, bazen stresten, bazen ilaç kullanımından ya da mevsimsel…

 26. Merhaba Kozmik Bakım;
  kızım 2 yaşında ve hala saçları toplanmıyor 🙂 benim de çok zor uzuyor.Karanfil kürünü uygulamaya karar verdim ikimize.
  Bir yazınızda belirttiğiniz üzere bu kür aslan koç boğa başak oğlak yay günlerinde uygulanmalı.Kürü de etkisini görene kadar uygulayın dediniz ama bu burçlar peşpeşe gelmezse hergün uygulayamayız.Nasıl bir yol izlemeliyiz?

 27. sevgili ma, sanıyorum facebook sayfamızda cevapladım sorunuzu fakat tekrarlayayım her ihtimale karşı. ilk ay her gün düzenli kullanın hangi burçta olursak olalım. ardından sadece bu burçlarda uygulama yapabilirsiniz. şifa dilerim:)

 28. Iyi aksamlar sevgili Kozmikbakim. Varisle ilgili resimden tam olarak anlamadim, o damarlar gecer mi? Ilk hamileliyimde bir kac damar cikti, simdi ikinci hamileliyim ve damarlar artmaya basladi :(( o cikan damarlari yok etmek mumkun mu ameliyatsiz?

 29. sevgili gunel merhaba,
  ne güzel bir haber bu; tebrik ediyorum ve sağlıklı bir gebelik diliyorum:)
  aynısefa merhemi bulursanız ve her gün düzenli kullanırsanız büyük faydasını görürsünüz kesinlikle. özellikle sizinki gibi yeni oluşmaya başlayan damarlarda daha çabuk iyileşme olacaktır. yenilerinin oluşmasını da engelleyecektir. şifa olmasını diliyorum:)

 30. sevgili zerrin, kızınız için kürür rahatlıkla uygulayabilirsiniz. fakat cilt hassasiyetini bilmediğim için karanfil çayını yarı malzeme ile hazırlayın. yani karanfili tarifteki ölçünün yarısı kadar kullanıp daha açık bir çay elde edin. uygulamayı da bizler gibi bol miktarda saç diplerine sıkmayın. elinizle ya da bir pamuk yardımıyla saç derisini siler gibi uygulayın. tedbir her zaman iyidir. sevgiler:)

 31. Merhaba kozmikciğim. Mayıs ayı ve Haziran ayının ilk haftası dahil Kalp Damar cerrahisinde operasyon geçireceğim. Venöz Yetmezlikten dolayı iki bacağımdan Lazer katereti ile kaçak damarlar onarılacak. Uygun tarihleri öğrenebilirmiyim? Teşekkür ederim.

 32. sevgili fizuze geçmiş olsun öncelikle.
  14-15 mayıs uygun. haziran ayında ise ilk hafta değil fakat 11,12,13,14 haziran uygun.
  şifa diliyorum.

 33. Kozmik bakimcım; 2 haziran 11:30a sezeryan icin randevu verdi dr.um.Yanilmiyorsam tam da dolunay oncesi oluyor.Sizce bi sakinca olur mu benim icin?

 34. sevgili fidelya merhaba:)
  konu doğum olunca ne yazacağımı bilemiyorum. dolunay günlerini tercih etmediğimizi biliyoruz artık fakat bu zorunlu durumlar dışında uygulanabilir sadece. doktorunuz o günü tercih ettiyse bu sizin için daha iyi olacak demektir. size bırakıyorsa ve zorunluluk söz konusu değilse mümkün olduğu kadar ileri atabilirsiniz. kanama miktarı daha az ve enfeksiyon ihtimali düşük olur. tedbir alarak da üstesinden gelinebilir. kendinize biraz daha özenli davranmanız gerekir doğumda ve sonrasında.
  koşulların en kolay ve en güzel şekilde oluşmasını; bebeğinizi sağlıkla, keyifle ve mutlulukla kucağınıza almanızı diliyorum fidelya <3

 35. Daha önceki bi tarih olmasini istedim.ama maalesef haftasindan onceki mudahaleler bebekte solunum sıkıntılarına neden oluyormus.daha ileri bi tarih de dusunemiyorum.çünkü hayat standardim oldukca dustu.rahat uyku uyuyamaz oldum.tek tesellim artik p.tesi gecesinin berat kandili olması.bolca dua edecegim …ilginiz icin de ayrıca tesekkur ederim.

 36. Merhaba kozmik bakım, geçen gün eczaneden yüz yıkama jelimi almaya gittiğimde cilt analizi yaptırdım ve ordaki bayan cildimde ölü cilt hücrelerinin fazla olduğunu söyledi. Orda bunun için ne yapabileceğimi sormayı unutmuşum ama sanırım sorsam "peeling" derdi. Sence buna yönelik ne yapabilirim doğal yollarla?
  Bir de bende bir markanın tüpe konulmuş halde kil maskesi vardı. Kullanmıyorum aylardır ama ölü hücreler için iyi olur mu kil maskesi? Ya da bu yönde olumlu etkisi varsa bile hazır alınan kil maskeleri hakkında ne düşünüyorsun?

  1. merhaba.
   karbonat maskesi bu duruma çok uygun olur. hazır kil maskesi kullanıp memnun olanlara rastladım daha once fakat markalarını hiç konuşmadık.

 37. Merhaba yarin veya o ur gun sacimi kestirmeyi dusunuyorum. Okudum yazinizizi ama emin olamadim. Sizce uygun bir zaman mi? Sac uclarimin duzeltilmesi gerekiyor da.. Tesekkurler.

  1. sevgili pinky,
   bu etki 28 Temmuz 2015 saat 21.47’ye kadar devam edecek. bu nedenle yarın bu saatlere kadar kestirmeniz gerekir.
   şifa olsun.

 38. kolay gelsin 5 ağustos diş randevusu için uygunmu küçülen ay ama hangi burçta bilemedim emeğiniz için teşekkürler

 39. 11 ağustosta başlayabilirsiniz sevgili şule. yağını biraz daha az kullanabilirsiniz. safra kesesi taşında daha uzun sure kullanmalı. taş düşmeyeceği için erimesi gerekiyor. şifa olmasını diliyorum.

 40. Kozmik hanım hangi yağı az kullanmam gerekiyor taş eritmek için ne uygulamam gerekiyor anlayamadım ayrıca ingiliz tuzuyla ilgili bir kür duydum bu konu hakkında bilginiz varmı

  1. sevgili şule,
   kürü hazırlarken kullandığınız yağı tam bir su bardağı değil de biraz eksik koyun, limon aynı miktarda kalsın.
   ingiliz tuzu ile ilgili kürü ben iki yıl önce uyguladım. safra kesesindeki taşı (22 mm)düşürmedi fakat iki avuç kadar taş düşürdüm. oysa bedenimde sadece bir taş görüntülenmişti. ilginç bir deneyimdi. fotoları hala saklarım. bunu burada hiç paylaşmadım çünkü riskli olduğunu düşünüyorum. ben uygularken telefonumu, taksi durağının kartını ve hastane çantamı hazırlayıp yanıma koymuştum 🙂 ikinci bir uygulama yapılabilir denmesine rağmen cesaret edemedim çünkü bedenim çok yorgun düştü, eminim ikinciyi kaldıramazdım. özellikle zayıf bünyeler için ideal bir kür olmadığını düşünüyorum, özellikle de yaz sıcağında. bunu her yıl düzenli uygulayıp beden temizliği yapanların yorumlarını da okudum fakat bu tür uygulamalarda hislerimi çok önemserim. bu nedenle biraz detaylı yazma gereği hissettim. her bünye benimki gibi zayıf olmayabilir fakat bu bilgileri de aklınızın bir köşesinde tutun.
   şifa diliyorum.

 41. Kıslık sebze kurutmak icin uygunmudur kozmikcm..gecen sene dolmalk biberlrim kuruyamadan cürüdü..tabi ay takviminden bihaberdm o zaman..bu sene annem bahcesindeki sebzeleri hep takvime gore ekti, suladi, gubreledi..mahsulleri inanilmaz lezzetli..sayende kozmikcm..bekleriz bahcemizde dalindan toplayip yemege..sevgiler..

  1. harikasınız 🙂 özellikle anneciğiniz ne güzel bir iş yapmış, sevgilerimi iletin <3 🙂 mümkün olsa da tatsaydım o sebzelerden. nazik davetiniz için çok teşekkür ederim <3
   kurutma işlemi için özellikle küçülen fazdaki ateş grubu günler çok uygundur. kısaca önümüzdeki koç günleri, yani 31 ağustos öğleden sonra ya da 1 eylül uygun olur.
   kucak dolusu sevgiler 🙂

 42. Kozmik bakım:) İngiliz Karbonatı marka çeşidi çok da. Sizin paylaştığınız şifa markanın olmasi mi gerekiyor yoksa herngi bi marka da kullanılabilir miyiz?

  1. markasının aynı olması şart değil sevgili papatya. benim alışveriş yaptığım eczanede bu marka oluyor genellikle ve ben memnunum.
   şifa olsun 🙂

 43. Sevgili Kozmik Bakim
  Bir acaip sorum daha var 🙂
  Yay Burcu damarları temsil ettigine göre yay günlerinde hacamat yaptırmak çok mu tehlikeli olur, ne dersin? Bir de hacamat için protein günlerindense mineral günleri daha mi iyi olur? Daha bir de sülükle yapılan tedavi var 🙂 🙂 sanırım onun için de hacamatla aynı mantığı takip etmemiz gerekecek. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. sevgili ayşe,
   hacamat çok başka bir konu ve ay takviminde her zaman aynı burca rastlamıyor. zaman olur yay burcuna da rastlar fakat bu tesadüf olur sadece. bu konuyla ilgili bilgi edineceğim mutlaka, çok fazla soru geliyor. güvenilir bir kaynak kişi araştırıyorum.

 44. kozmikcim 2 gün önce akrep burcu postuna yazdım zayıflamam ile bilgili ama galiba görmedin sende haklısın. benim sıkıntım 10 kilo aldm ve biran önce vermem lazım, işin en kötü yanı ise boyum kısa ve tüm kilom basenlerimde aşırı fazlalar. yay burcu yapısal özelligi basen ve kalçalar oldugu için sanırım bende yay burcuyum hassas bölgem basenlerim. sorum şu ki, yay burcu etkisine girdiğimiz için bu gunlerde basenlerimi eritmek için etkili bir yöntem varmıdır? bir an önce kilo vermeliyim 🙁

  1. olabilir, bazen gözümden kaçabiliyor. fark ettiğinizde yeniden yazın mutlaka sevgili mavi yeşil <3
   kilo vermek için öncelikle
   -dolunay ve yeni ay detokslarını kaçırmayın.
   -dolunaydan sonraki diyet dönemlerinde dikkat edin.
   -aynı süreçte ısırgan kürü uygulayabilirsiniz sağlık engeliniz yoksa.
   -her iki fazda da her burcun beslenme kriterlerini dikkate alın.
   -mümkünse tibet egzersizlerine başlayın.
   -bölgesel sorun için bu ara bir uygulama yapıyoruz; mail gönderin şeklinde facebooktan duyuru yapmıştım hatırlarsanız. sonuç istediğimiz gibi olursa önümüzdeki dönem paylaşacağım.
   şifa olsun 🙂

 45. kozmikcim senden Allah razı olsun. çok teşekkür ederim. dediklerini zamanları gelince hep yapacagım. tibet egzerszilerine de 10 mart demiştin baslayacağım . bölgesel problemim çok rahatsız edici derecede. eğer birsey önerirsen kesinlikle yapacagm ve buradan yazacağım.dört gözle bekliyorum. eger talep olmazsa bana yinede yazarmısın. çok ihtiyacım var. facebook duyurunu görmedim bilgim yoktu. Buarada saç kesim günlerini takip ediyorum ve sadece 3 kere kestim 2 aydır görmeyen arkadaslarımın çogu sacların çok uzamış dediler 🙂 ben artık her aslan günlerinde kesmeye devam edeceğim 🙂 herşey için tesekkürler …

  1. rica ederim, faydalı olur inşallah, saçlarınızdaki gibi güzel sonuçlar alırsınız 🙂
   15 martta bana maille hatırlatın bu konuşmamızı. mail başlığına da selülit yazın. (diğer arkadaşlarımızla bu başlıkla yazıştık çünkü)
   her durumda sizinle de uygulayıp bakarız duruma.
   sevgiler 🙂

 46. Sevgili Kozmik;
  hacamat, sülük, kan gurubuna göre beslenme, fitoterapi gibi bilumum alternatif tedavi atraksiyonları ile ilgili araştırma ve gözlemler yapmaya ben de devam ediyorum. Senden gelecekleri de sabırsızlıkla bekliyorum 🙂 Bu arada önümüzdeki ay uygun hacamat günlerinden birisi yay burcu günlerine denk gelecek, etkilerini deneme yamulma yöntemiyle göreceğiz artık 🙂 Sağlıcakla .

  1. :)) çok yaşayın <3
   yıllardır bu yöntemle edindik çoğu bilgiyi, büyük kıymet vermek gerek 🙂
   keşke araştırma sonucunda edindiğiniz bilgileri somutlaştırsanız bir yazıyla bizim için; ne çok seviniriz <3
   çok da severiz konuk yazarlarımızdan gelen bilgileri 🙂

 47. Merhaba yeniden..Buradan tüm takipciler adına minik bir bilgi paylaşmak istiyorum size seslenerek..Son bir ay içinde verdiğiniz bilgiler ışığında tibet egzersizleri,bol alkalı su tüketimi,mini detokslar,protein veya vitamin günlerini takip ederek son derece sağlıkla 6 kg.verdim,ki buna ihtiyacım vardı..Tibet egzersizlerinde günlük 14 hareket tekrarlama asamasindayim.Ay ile yaşamaya o denli alıştım ki sanırım ömrüm boyu bırakmayacağım.Sac ve cilt bakımında aldığım guzel sonuçlar da bu kıymetli işlerin ve bilgilerin dahilinde,kar oldu bana.Her sabah varlığınıza,bilgi paylasiminiza minnet doluyum.Kozmik bakim adı altında,büyük çok büyük değerler ogretiyorsunuz bize.Birey olarak mi ya da ekip olarak mi bu hizmeti veriyorsunuz bilemiyorum ama can-ı gönülden tesekkur ediyorum..Her zaman sizinleyim 🙂

  1. merhaba sevgili özlem 🙂
   her satırı çok mutlu etti yazdıklarınızın <3 ekranın bu tarafından yazıyorum, faydalı olduğunu bilerek paylaşıyorum, yanıtlıyorum; her geçen gün tanıyoruz birbirimizi aile gibi oluyoruz, mutlu oluyorum. fakat tüm bunların faydalı olduğuna dair geri bildirim almak, bu bilgileri önemsediğinizi doğrudan sizlerden duymak ayrı bir mutluluk.
   şimdilik tek başıma varım bu tarafta. hayalim yine kozmik bakım ailesinin fertlerinden oluşan bir ekip olmak. belki sizde katılırsınız o gün bize, çok mutlu olurum <3 🙂

 48. Merhaba,
  Geçen hafta "aman en fazla ne olabilir ki" diyerek "hiç bir ameliyat" tavsiye etmediğiniz bir dönemde yirmi yaş dişimi çektirdim. Hala şiddetli ağrı çekiyorum, bir türlü iyileşmiyor. İşin kötüsü bir dişim daha var çekilecek. Bu sefer ay takvimine uymak istiyorum, ne zaman uygun olur acaba? Sanırım yay burcu uygun değil, sinirler söz konusu çünkü.

 49. Gunaydin sevgili Kozmik Bakim,ne kaybediyor isek doğadan uzak yaşadıkça kaybediyoruz.Tabiat;içinde her derdin sifasini barındıran sonsuz ve tek kaynak.Bu önemi bize burdan her değerli ayrıntısıyla hatırlatan sizsiniz..3 yıldır takipteyim sizi fakat hayatın akış hızı içinde eyleme geçemiyordum.Aslında o hızın içinde başlamak gerektiğine karar vererek son 9 aydır kesinlikle ay ile yaşıyorum ve bilgi paylasiminiza hayran olarak..Günün birinde bir ekip halinde hareket etmek mümkün olursa,ben de canla başla yanınızda olmak isterim :)Kocaman sevgilerimi ve tesekkurlerimi iletiyorum..hayat hepimize doğanın saf güzelliğini ve sihhatini versin 🙂 iyi çalışmalar diliyorum..

  1. kesinlikle haklısınız sevgili özlem, benim de katkım oluyorsa ne mutlu bana <3
   ben de çok mutlu olurum böyle bir durumda, inşallah en kısa zamanda gerçekleşir 🙂
   kucak dolusu sevgiler <3 🙂

  1. oğlak ve terazi günlerini değerlendirebilirsiniz. tarihler için ana sayfadaki nisan takvimini kontrol edebilirsiniz.
   sevgiler..

 50. Kozmikcm isirgan kuru icin isirgan teminini yapamadim.bugun toplayacagm insaallah.etkisi dusuk olurmuki??dun baslamistm.eger tam etkiyi alamiycaksam bi dahaki ayi bekliyeyim.. Sevgiler..saygilar..

  1. 9 mayıs pazartesi, gece başlamanız daha avantajlı olur sevgili ece. hem büyüyen fazın başlangıcı hem de göğüsleri yöneten yengeç burcunda başlangıç yapmış olursunuz.
   faydalı olmasını dilerim ..

 51. Kozmikciğim merhaba, sıkı takipçinim ve cidden ayla yaşam çok daha etkili sonuçlar verdiğini gördüm. Bu hafta sonu mide küçültme ameliyatı olmayı düşünüyorum hangi tarihler benim için uygundur bilgi verir misin lütfen yanlış bir tarih aralığında olmak istemiyorum.

  1. merhaba sevgili minnoş 🙂 <3
   burç olarak ve faz olarak uygun bir dönemdeyiz. hazirana kadar da öyle.
   faydalı olmasını dilerim <3

  1. merhaba,
   ne güzel 🙂 maya maskesi sık uygulanan bir maske olmadığı için ara vermenize gerek yok aslına bakarsanız. fakat bunu yazarken ne sıklıkla uyguladığınızı da merak ettim. ayda 2-3 uygulama yapıyorsanız araya gerek yok demektir.

 52. Sevgili kozmik bakım,
  24 yaşındayım saçlarım çok dökülüyor çocukken saçım gürdü ama özellikle ergenlikten sonra döküntüler arttı ve zamanla azalarak 10-15 yıl önceki saçlarımın neredeyse yarısını kaybettim artık şampuan yerine son birkaç aydır zeytinyağlı sabun kullanıyorum şampuana göre biraz fark olsada pek faydasını gördüm diyemem, saçıma bugüne kadar birkaç kere kına sürmek dışında kimyasal bir boyada kullanmadım.. Saç dökülmesini durduran etkili bir kür yada maske önerebilir misiniz? Ayrıca yeni saç çıkmasını sağlayan maske ve en uygun bitkisel yağlar hangisi? Şimdiden teşekkürler 🙂

  1. merhaba sevgili Zeynep,
   bu konuda karanfil kürü ile alerjiniz yoksa polen maskesini ve kürünü öneririm rahatlıkla. polen maskesinin içerisindeki çörek otu yağı ihtiyacınızı fazlasıyla görecektir. fakat sarımsak yağına da başvurabilirsiniz.
   şifa olsun 🙂

 53. Kozmikciğim merhaba,her gün ve ihtiyacım olan her konuda muhakkak uğruyorum sana.rehberimsin adeta. Benim sormak istediğim Ekim ayı içerisinde hangi günler diş tedavisi yaptırabilirim.şimdiden teşekkürler

 54. Merhabalar. Ben kızımın caaanım saçlarını 29 ağustos aslan burcunda ve 20 kasım aslan burcunda 2 kere jiletle kazıttım. Şimdi bi kere de yay gününü değerlendirmek istiyorum. Siz ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close