AY TAKVİMİ

Ay Koç Burcunda

Ay Koç burcuna geçtiğinde tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır.

Ay Koç burcunda iken duygusal olarak daha istekli, daha girişimci, daha sabırsız, daha inatçı ve hırslı hissederiz kendimizi. Bu durum tartışma ortamlarına zemin hazırlayacağından sosyal ilişkilerimize olumsuz yansıyabilir; tartışmalar gereksiz bir biçimde büyüyebilir. Koç burcu günlerini atlatana kadar tartışmalardan uzak durmaya çalışmak en doğru davranış olacaktır. Daha istekli ve girişimci olma eğilimi ise utangaç yapıdaki kişiler ve ikili ilişkiler üzerinde avantaj sağlayabilir. Ayrıca yeni bir ilişkiye Ay Koç burcunda iken başladıysanız çok şanslısınız demektir. Özellikle de büyüyen ay fazındaki Koç günlerinde ise.

Bedensel olarak ise baş bölgesini temsil eden Koç burcu daha özele inecek olursak başımızı, alnımızı, beynimizi, gözlerimizi, burnumuzu, kulaklarımızı, yüzümüzü, elmacık kemiklerimizi, ağzımızı, dilimizi, damaklarımızı ve
dişlerimizi temsil eder. Dolayısıyla bu bölgelerde oluşan hassasiyet nedeniyle geçici rahatsızlıklar hissedebilir ya da o sırada yaşadığımız hastalığımızı daha ağır geçirebiliriz. Bu bilinçle hareket eder ve tedbirli olursak bu günleri daha
rahat atlatabiliriz. Örneğin migren ağrılarını tetikleyen sebeplerden (kahve, çikolata ve tatlı tüketimi; ıslak saçla zaman geçirme vb.)uzak durabilir, daha ağır geçirmemek için ağrıyı hissettiğimiz anda önlemini alabiliriz.koc burcu hangi saglik problemlerini yasayabilir

Ayrıca ağız ve diş hijyenine Koç günleri yaklaşmaya başladığında yani Ay henüz Balık burcunda iken daha fazla dikkat edebilir, sert ve kabuklu yiyecekleri yerken diş hassasiyetimizi göz önünde bulundurarak hareket edebiliriz. Sinüzit hastalarının da aynı şekilde tedbirli davranmaları büyük fayda sağlar.koc burcu hangi saglik problemlerini yasayabilir

Bu günlerin avantajı ise bu bölgelerin bakımı ve tedavisinde diğer zamanlardan daha iyi sonuçlar almamızı sağlamasıdır. Fakat ameliyat söz konusu olduğunda bunun tam aksi geçerlidir. Bu kural M.Ö yaşayan Hipokrat’a dayanmaktadır. Ay’ın insan sağlığı üzerindeki etkisinin bilincinde olan Hipokrat “ Ay’ın içinde bulunduğu burcun temsil ettiği organlara bu burç döneminde demir ile dokunma” diyerek öğrencilerini ameliyat konusunda uyarmıştır. Bu konudaki bir başka bilgi de  yeni ay, dolunay ve büyüyen ay dönemlerinde ameliyatların riskli olduğudur ki yıllardır bu konudaki kendi gözlemlerim de aynı sonuca götürmektedir bizi.

Koç burcu günleri beslenme açısından da protein ve vitaminleri (et ve süt ürünleri; tahıllar, kuru yemişler, mantar vb.)temsil eder. Bedenimiz proteinleri ve vitaminleri bu günlerde iki kat algılar. Başka bir ifadeyle Koç burcunun etkisi ile protein ve vitaminlerin emilimi artar. Bir örnekle açıklayacak olursak, diğer günlerde bir yumurtadan alacağımız protein ve vitaminin Koç burcu günlerinde iki katını elde ederiz; yani iki yumurta yemiş gibi oluruz; özellikle de büyüyen Ay dönemindeki Koç burcu günlerinde. Bu sebeple bu günlerde protein ve vitamin içeren gıdalara yönelmemiz bedenimiz açısından çok yararlı olacaktır.

Sporcular, egzersiz yapanlar, anne adayları ya da emziren anneler, gelişim çağındaki çocuklar ve kas zayıflığı yaşayanlar için büyük bir avantaj olan bu durum; sindirim sorunu yaşayanlar, metabolizması yavaş olanlar ve bu gruptaki gıdalardan birine (örneğin yumurtaya) alerjisi olanlar için rahatsızlığa sebep olabilir.

Burada yapmanız gereken Koç burcunun protein ve vitaminlerin etkisini ikiye katladığı bilgisine sahip olmak ve kendi bedeninizin ihtiyacına göre porsiyonlarınızı küçültmek ya da büyütmek. Özetle “ihtiyacınız varsa daha
fazla protein rahatsızlık veriyorsa daha az protein”  formülü. Bu formülü kilo almak ya da kilo vermek için de kullanmanızı öneririm.

Koç burcunun temsil ettiği organlar için faydalı olan diğer yiyecek ve içecekleri de bu günlerde beslenmemize dahil etmemiz çok faydalı olacaktır. Küçük bir liste yapacak olursak:

Ağız sağlığı için önemli olan böğürtlen/ çayı ve adaçayı…

Diş eti ve ağız içi sağlığı için önemli olan elma, havuç, kiraz, vişne, kavun, karpuz, kereviz, domates, kabak, portakal ve c vitamini içeren diğer besinler…

Göz sağlığı için önemli olan kivi, havuç, ahududu, salatalık, bezelye, biber, kereviz, soya ıspanak…

Beyin sağlığı ve gelişimi için son derece önemli olan ceviz, kereviz, ıspanak.

Migren ve diğer baş ağrılarına iyi gelen  biber(özellikle acı biber), zencefil, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyumdan zengin süt ürünleri, ceviz, badem, susam, kabak çekirdeği, kepekli tahıllar, omega 3 yağ asitleri içeren yağlı balıklar,nane/nane çayı, lavanta çayı.

Öğrenciler ve dikkat gerektiren işerde çalışanlar için çok önemli olan konsantrasyonu arttıran limon, portakal, hurma, ceviz, incir, mısır, biber, soya, kabak.

Protein içeren yumurta, kırmızı et, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri, bezelye, soya fasulyesi, baklagiller, buğday, ceviz, badem, fıstık, kabak çekirdeği.

Protein emilimini arttıran kırmızı pancar, marul, salatalık, muz, patates.

Farkedeceğiniz gibi aslında Koç burcunun temsil ettiği protein ve vitaminlerin yine Koç burcunun temsil ettiği organların gelişimi ve tedavisi için gerekli olması tesadüfün çok ötesinde bir durum.

Yine aynı alana giren ve her zaman göz önünde olduğu için son derece önemli olan cildimiz ve saçlarımız için aynı besinler sağlık ve güzellik kaynağı. Bu nedenle dıştan uyguladığımız bakımların yanı sıra Koç burcu günlerinde protein ve vitamin ağırlıklı beslenmek büyük önem taşıyor. Çünkü bu besinlerin eksikliği durumunda mevcut protein ve vitaminler bedenimiz tarafından öncelikle hayati organlara dağıtılıyor. Hayati önem taşımayan cildimiz,
tırnaklarımız ve saçlarımız ise bu ihtiyaçlarından mahrum bırakılıyor. Bunun sorumlusu aslında koruma ve hayatta kalma içgüdüsü ile hareket eden ve tüm sistemimizi kontrol eden bilinçaltımız ve bunu sadece bizim daha sağlıklı
olmamız ya da başka bir ifadeyle yaşamaya devam etmemiz için yapıyor/yapmak zorunda diyebiliriz. Kısaca bizim güzelliğimiz onun için öncelikli değil. Eğer biz hayati organlarımızın tüm ihtiyacını karşılarsak bundan sonrası tırnaklarımız, cildimiz ve saçlarımız için kullanılmaya başlar ve sonuçları gözle görülür bir hal alır. Bu noktadan sonra dıştan uygulayacağımız her bakım bonus niteliğinde ve sonuçları da bizi şaşırtacak boyutta olacaktır.

Tüm bu besinlerden en yüksek faydayı sağlamak için yeteri kadar su içmek çok önemlidir. Buradaki yazılarımda bu konuyu işlemiştim.  Hem besinlerden en yüksek faydayı sağlamak hem de tüm hücrelerinizi yeniden sağlıklı hale
getirmek isterseniz önerim alkali su içmeniz. İlgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca günde sadece 5 dakikanızı alacak tibet egzersizleri de bu konuda büyük yardımcınız olacak. Karar verdiğinizde detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu noktada Ay’ın Koç burcunda olduğu günlerin başka bir özelliğini belirtmek istiyorum. Yeni bir küre ya da egzersize başlamak için bu  günler bize ekstra destek veren çok kıymetli günlerdir. Özellikle büyüyen ay fazındaki Koç günlerini bu tür başlangıçlar için değerlendirebilirsiniz. Bu günler sizin için uygun olmadığında yeni ay günleri de aynı etkiyi sağlayacaktır.

Koç burcunun tüm bu özellikleri ve bu özellikleri Ay’ın bize bir ayna gibi yansıtması bazı güzellik maskelerini de ön plana çıkartıyor. Başka bir deyişle Ay’ın Koç burcunda olduğu günler bazı güzellik maskelerinin ve kürlerin de etkisi ikiye katlanıyor. Protein ve vitamin içeren maskeler/kürler.

Saç bakımında en önemli günlerden biri olan Koç burcu etkisindeyken aşağıda yazacağım bakımlardan birini uygulamak en doğru seçim olacaktır. (Sürekli ya da severek uyguladığınız bakım kürü aşağıdaki listede bulunmuyorsa bu günlerde uygulamayın. Bunun yerine o bakımın kendi gününü bekleyin. Böylece hem zamanınızı hem de elinizdeki malzemeyi doğru ve ekonomik kullanmış olursunuz. Daha da önemlisi yaptığınız bakımlardan sonuç almanın ya da en etkili sonucu almanın yolu her bakımı kendi özel günüde yani etkisinin çok daha fazla olacağı günde uygulamaktır. Konuyla ilgili ay takvimini buradan takip edebilirsiniz.)

Maya maskesi:
İçerdiği yüksek miktardaki protein, vitaminler ve mineraller sebebiyle saç köklerini besleyerek dökülmeyi durdurur/önler;  saç tellerini kökten uza onararak sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar; aynı etkilerle saçın normalden çok daha hızlı uzamasını sağlar. Bu günler maya maskesi sadece saçlara değil yüze uygulandığında da etkili sonuçlar verir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Karanfil Kürü:
Saç dökülmesine karşı son derece etkili bir kür olan karanfil kürü düzenli kullanımda hızla sonuç verir ve yeni saç oluşumunu sağlar. Saç köklerini güçlendirdiğinden saçın hızlı uzamasına da yardımcı olur. Çocukların saçlarının
gürleştirilmesinde de aynı şekilde etkilidir. Özellikle Ay’ın  Koç burcunda olduğu bu günlerde etki daha da artmaktadır. Uygulanış şekli için tıklayın.

Sığır İliği Maskesi:
Saç köklerini besleyen sığır iliği yeni saç oluşumunu sağlarken aynı zamanda işlem görmüş ve yıpranmış saçları kökten uca onararak pürüzsüz, sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Yine bu yönü ile saçların normalden daha hızlı uzamasını sağlar. Uygulanış şekli için tıklayın.

Havuç Kürü: Hızlı saç uzatma konusunda ün  yapmış etkili maskelerden biridir. Ortalama olarak ayda 4 cm uzama sağlar. İçerdiği protein (*keratin);  yağ;  fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, folik asit;  A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri nedeniyle diğer saç uzatma kürlerinden bir adım öne çıkan havuç kürü saçları hızla uzatırken aynı zamanda başta keratin olmak üzere saçın diğer ihtiyaçlarını da karşılar. Uygulanış şekli için tıklayın.

Sinameki Kürü: Saçların ayda 4 cm kadar uzamasını sağlayan bir diğer ünlü ve etkisi kanıtlanmış saç uzatma kürüdür. Saçın ihtiyaçlarını karşılama konusunda daha zayıf olduğu için haftada bir gün de saç köklerini besleyen bir maske (örneğin maya maskesi)uygulayarak desteklenmelidir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Siyah Turp Kürü: Saçın ayda 4 kata kadar daha hızlı uzatılması amacıyla kullanılan bir diğer kürdür. Sinameki kürü gibi bu maske de haftada bir gün saç köklerini besleyen bir maske ile(örneğin maya maskesi) desteklenmelidir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Saç uzatma kürleriyle ilgili birkaç hatırlatma:

* Çok hızlı uzayan saç yeterince beslenemeyeceğinden artan ihyacı karşılamak için mutlaka beslenmenize dikkat edin ve maya maskesi gibi saç köklerini beslemeye odaklı bir maskeyi haftada bir kez uygulayın.

* Yukarıdaki  saç uzatma kürlerinin etkisi kanıtlanmış olsa da bireysel farklılıklardan dolayı hepsi herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Kürlerden birini seçmeli ve birkaç hafta uygulamalısınız. Sonuç aldığınızı farkettiğinizde devam edin. Etkisi yüksek günlerde uygulamanıza ve kan değerleriniz normal olmasına rağmen sonuç almıyorsanız
seçtiğiniz kür sizin kürünüz değildir, alternatif bir kür deneyin.

Deneme yapacak kadar vaktiniz yoksa yani kısa bir süre içinde saçlarınızı uzatmanız gerekiyorsa saç uzatma kürlerinden birini seçmek yerine dönüşümlü olarak hepsini kullanmanızı öneririm.

* Saç uzatma sabır gerektirir. Sürekli saçınıza odaklanıp uzamadığını düşünmek bilinçaltınıza yanlış mesaj verir ki bu da uzamayı engeller. Kürünüzü uygulayın ve saçınızı unutun.

* 1,5 – 2 aylık bir uygulamanın ardından iki haftalık bir ara verin, saç ve saç dipleriniz dinlensin. Bir kürü hiç aralıksız aylarca kullanmak etkiyi giderek zayıflatır. Bu iki haftalık arayı küçülen ay fazında vermeniz en doğrusudur. Büyüyen ay fazı ise saç uzatma konusunda bizim için en kıymetli dönemdir.

No Poo: Şampuansız şaç yıkama yöntemi olan no poo saç köklerini kimyasalların zararlı etkilerinden arındırarak saçın ve saç derisinin yenilenmesini sağlar. Yaşam biçimi olarak şampuandan  tamamen vazgeçip bu yönteme
dönebileceğiniz gibi bunu yapamıyorsanız sadece baş bölgesini temsil eden ve tedavisinde etkiyi arttıran Koç burcu günlerinde de uygulayabilirsiniz. Hücreleri yeniden sağlıklı ve işler hale gelmesini sağlayan bu yöntem bu yönüyle beyaz saçların eski rengine dönmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca derin bir temizlik sağlaması sebebiyle saç köklerinin oksijen alımını arttıracak ve bu da saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. Uygulanış şekli için tıklayın.

Kirpik bakımı: Ay Koç burcunda iken baş bölgemize yapılan bakımların etkisi artacağından bu günler kirpik bakımı için de çok uygundur. Bloğumuzdaki kirpik bakımına buradan ulaşabilirsiniz. İleriki günlerde alternatif bakımlar da yer alacak.

Saç kesimi: Saç kesimi doğru günlerde yapılmadığında saç telleri giderek zayıflar, sağlıksız ve mat bir hal alır. Uzama hızı yavaşlar, hatta durabilir. Ay’ ın koç Burcunda olduğu günlerde saç kesimi yapıldığında ise bu durumun tam aksine sağlıklı ve hızla uzayan saçlara kavuşulur. Kesilen miktarın ne kadar olduğunun önemi yoktur. Önemli olan yarım cm de olsa saç kesimi yapılmasıdır.

Önemli bilgi: Saçların hızlı uzaması önemli ise sadece büyüyen ay fazındaki Koç günleri saç kesimi için kullanılmalıdır.

Evde saç kesiminin nasıl yapılabileceğine buradan; saç kesim modellerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Saç Boyama: Koç burcu günleri saç boyasından alacağınız sonucu da önemli ölçüde etkiler. Bu günlerde yapılan boyanın renk kalitesi fark edilir düzeyde olacağı gibi rengi de uzun süre akmayacaktır.

Tüm saç boyası markaları ile ilgili yorumlara buradan;  doğal ve zararsız bir saç boyası olan kına tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Koç burcu günleri:

-Evi havalandırmak

-Komposto ve reçel yapmak

-Sebze ve meyve toplamak (bütün şifa bitkinin meyvesinde toplandığı için)

-Meyve ağacı dikmek

-Toprağın üzerinde gelişen sebzelerin tohumlarını ekmek için uygun günlerdir. (domates, biber, maydanoz vb. )

En yüksek faydayı görmeniz dileğiyle…

Ay takvimine dönmek için tıklayın.

Tags

Related Articles

121 Yorumlar

 1. ikizler gününde uygulayabilirsiniz sevgili msblueblack. bu gece nisan ayı takvimini vereceğim.uygun günleri kendiniz bulabilirsiniz artık 🙂

 2. saç kesimi ve saç boyası her ikisi de bu dönemde güvenle yapılabiliyor değil mi yani 26-28 nisan da eğer öyleyse çok güzel tam adet btimine denk geliyor hem de 2-3 gün geçmiş olacak bilee..

 3. teşekkür ederim kozmikcikk bir sorum daha olacak şimdi bu dönemde 2 gün var ya bu 2 günden birinde karanfil kürünü ikincisinde sinameki kürünü uygulasak olur mu yukarıda bu günlerde bu bakımlardan birini uygulayabilirsiniz demişsiniz karanfil de sinamaeki de benm uyguladığım ve çokk memnun kaldığım kürler 2si de yapmak istiyorum bir gün arayla filan yapabilir miyim??

 4. elbette sevgili diana, karanfil kürü her bakımla birlikte kullanılabilir saçta kaldığı için. yani aynı burçta her ikisini de uygulayabilirsiniz. her ne kadar çevremi inandırmakta zorlansam da 36 yaşındayım 🙂 ay takvimine gore yaşamanın verdiği bir avantaj olsa gerek:)

 5. Sayenizde sacima hic bir sey yapmadan, sinemaki kurunu bile sonlandirdiktan sonra, sadece buyuyen kocta sac kesimi ile simdiden upuuzun oldu saçlarım. Tek bi sorum var het ay yine de buyuen kocta kestireyim mi uzasin diye, yoksa bir kac ay bekledikten sonra mi kestirmeliyim?

 6. Kozmikcigim ben yarin sacimi kesmeyi dusunuyorum saglikli ve gur olsun diye bide aslan burcundada uzamasi icin kessem ikisindede faydasini gorurmuyum yani etki degismez demi

 7. Sevgili berrin, sizin icin hangisi daha onemliyse bir sure ona oncelik verin. Elbette ikisinin de faydasi buyuk fakat her birinin baskin oldugu konular farkli.siz asil isteginize gore degerlendirin. Sifa olsun:)

 8. Kozmik bakim,sacimin gürlesmesi icin kesimi bekliyordum.Bugün ayin 25i oldugunu karistirarak uclarindan birkac cm.kesim yaptim.Sizce kötümü oldu simdi:((

 9. Merhaba kozmık bakım ,bazı konularda kafam cok karıstı, faz olayı ayın buyumesı kuculmesı gıbı. Mesela ay koc burcunda kuculuyor ama buyudugunde bazı onerılerde bulunuyorsun bunu nasıl takıp edebılırım

 10. Saclarımı kına ile boyamak ıstıyorum fakat cok beyaz sacım var bebek emzırdıgımden 2 3 ayda bır boyuyordum.artık boyadan kurtulmak ıstıyırum ama sadece kına sacımı turuncu yaptı.bır tutam sacta denedım.kınayı larartmak ıcın hınt kınası kullanmayı susunuyorum önerırı mısın.tesekkurler

 11. sevgili bahar, daha net anlamanız için anasayfada bulunan temmuz 2014 ay takvimini takip etmenizi öneririm. facebook sayfamızdan takip etmenizin de büyük faydası olur.
  blogumuzda bir kına tarifi var, gördünüz mü bilmiyorum.-koyu renk saç elde etmek için.- siz bu tarife ayrıca çörekotu yağı veya çay demi ilave ederek daha da koyultabilirsiniz. evde çörekotunu öğütüp biraz zeytinyağı ilave edin ve birkaç gün bekleyin. böylece siyaha yakın bir çörekotu yağı elde edeceksiniz, hazır aldığınız koyu renk olmaz. bu tarifle bir kez daha deneyin. istediğiniz rengi elde edemezseniz hint kınası deneyin. önceliğim doğal olanı yani. ifa olsun:)

 12. Selamlar, ben saçlarıma röfle yaptırmak istiyorum acaba ay koç burcunda kuculurken mi yoksa koç burcunda büyürken mi yaptırmam lazim? Hangi günleri önerirsiniz? Teşekkürler.

 13. sevgili gökçen aslan burcu günlerini tercih edin. mümkün olduğunda büyüyen ay fazı aslan günlerini kullanmalıyız fakat mümkün değilse küçülen ay fazında da uygulanabilir. sevgiler.

 14. merhaba kozmik bakımcım saçımın gürleşmesini istiyorum küçülen koç günlerinden kesim yapmam uygun mudur? saçım özellikle tepe bölgesinden çok açıldı bunun şçn bir önerin varmı ? (saçlarım ince telli )

 15. sevgili yağmur, kesinlikle uygun olur. aslan burcu da uygun fakat küçülen ay fazına geçmesi kışı bulacak. karanfil kürünü, sığır iliği kürünü, maya maskesini ve evde yapılmış çörekotu yağını tavsiye ederim. ayrıca vitamin ampulleri de çok faydalı olur. bu mevsimde çok rahatsız eder ama sonbahardan itibaren bakımlarınıza birkaç damla sarımsak yağı da ilave edebilirsiniz.

 16. Kozmik bakim,bende saclarimin gürlesmesi icin sizi takip edip kesim yapiyorum.Bu ay hem koc hem aslan burcunda kücülecek okudum.Hangisini tercih etmemi önerirsiniz.Cevabiniz icin simdiden tesekkür ederim.

 17. küçülen ay fazındaki koç ve aslan günlerini tercih ediyoruz sevgili diloş, özellikle aslan. eylül ayı takviminden size uygun olanı seçmeye çalışın. şifa olmasını diliyorum:)

 18. sevgili merve betül göksu, kuaförünüz saçınızdaki tonlara bakarak daha net bir cevap verebilir size. buradan tahmin etmek çok zor malesef. sevgiler..

 19. Slm kozmik bakım günler sonra hatta aylar sonunda yazabildim bir aydır sağ elim alçıdadı alçıdan kurtuldum ama şimdi ise sağ isaret parmağımda atel takılı o sebepten pek yazamadım. … benim yine sorunum çok fazla saç dökülmem kozmik bakım yardım et bana saçlarım öbek öbek döküldükçe psikolojim bozuluyor karanfil kürünü bi dönem uyguladım ama sanki pek bi sonuç alamadım önerebileceğin etkili bir kür maske bakım varsa yardımlarını bekliyorum 🙁

 20. sevgili gamzeee, stresten mi kaynaklanıyor acaba? tahlil yaptırmış mıydınız? biraz demir ve çinko ağırlıklı beslenmeye çalışın. bir çay bardağı kadar şampuana bir büyük diş sarımsağı ince ince dilimleyin. kullanmadan once iyice çalkalayın. bittikçe yeniden hazırlayın. dökülmeyi durdurmasını umalım. en azından dökülen saçlarınız hızla geri gelecektir. şifa olsun:)

 21. Sevgili kozmik 28 Aralık 30 Aralık arası koç burcu saçların hızlı uzaması amaçlı kesim için uygun mudur yoksa yakında daha etkili günler var mı? Teşekkür ederim

 22. "Önemli bilgi: Saçların hızlı uzaması önemli ise sadece büyüyen ay fazındaki Koç günleri saç kesimi için kullanılmalıdır." bu yazınızdaki öneri; ancak yorumlarda küçülen ay fazını önerdiğinizi okudum ve son yorumda da büyüyen ay fazı koç burcunda olmasına rağmen farklı bi gün önermişiniz. Yanlışım varsa kusura bakmayın ama hangi bilgiyi baz almalıyım bilemedim.

 23. sevgili liliummm, ay takvimi sabit değildir. küçülen ay fazında yapılan kesim ile büyüyen ay fazında yapılan kesimin amacı farklıdır. bu hangi burcun o dönemde hangi fazda olduğuna gore de değişir. yani okuduklarınız o dönem için geçerli bilgilerdir.

  dilerseniz siz hangi saç sorunu için kesim yapmak istediğinizi söyleyin ve ben de size bu döneme ve size uygun olan saç kesim tarihi hakkında yardımcı olayım. sevgiler:)

 24. sevgili kozmik bakım bi kaç gündür sitedeki bilgilere yoğunlaşmış durumdayım keşif dönemindeyim ve emeğiniz için kendi adıma çooook teşekkürler:)) ben saçımın uzaması için hangi zamanı baz almalıyım?

  uzama için büyüyen ay fazı köklerin güçlenmesi için küçülen ay fazı mı olmalı tercihimiz doğru mu anlamışım acaba???

 25. şu an sizin için en iyisi ocak ayı aslan günlerini (8 ocak) değerlendirmeniz olur sevgili liliummm. daha hızlı uzama için büyüyen fazdaki yay günlerini kullanıyoduk fakat artık yay burcu küçülen fazda gerçekleşiyor ve birkaç ay böyle devam edecek. aslan günleri küçülen ay fazında gerçekleşse de saçınızı güçlendirirken uzama hızını da olumlu etkiler. daha hızlı uzama sağlaması ise şubat-mart aylarından itibaren büyüyen faza geçmesiyle gerçekleşecek. sevgiler:)

 26. sevgili kozmik tekrar merhaba. saç uzama hızını arttırmak için önümüzdeki en verimli zaman ne zaman? Şu an koç burcunda büyüyen fazda olduğumuz için kesim yapmayı düşündüm bugün. fakat aslan burcu küçülen faz olsada önermişsin gürleşmeden ziyade hızlı uzamaya odaklandığım için en verimli hangi gün olur emin olamadım yardımcı olur musun ?
  Buggün ona göre kesim yapacağımda=)
  Birde aynı ay da birer cm görünmeyen yerlerden uzama saglayacak gunlerın hepsinde kesilmek etkiyi arttırır mı yoksa tek sefer mi kesim yapmalı? yani atıyorum kocta kestim yay da buyuyen faza denk geldi mesela yay dada kestim bu gibi bir durum umarım ifade edebilmişimdir=)

 27. sevgili çakıltaşı, geç kaldım sorunuzu yanıtlamak için. her ay tek bir burçta kesim yapmanızı öneririm belirgin bir etki için. yoksa sürekli digger burcun özellikleri devareye girecektir. yay burcunu küçülen ay fazında deneyimlemedik fakat etkisi olacaktır muhakkak. önümüzdeki ay yay günlerinde bir kesim yapıp durumu gözlemleyin derim. zaten şubat mart gibi aslan burcu büyüyen faza geçecek ve hem hızlı uzama hemde sağlıklı saçlar için destek verecek bize.
  şifa olmasını diliyorum:)

 28. sevgili emine 9 ocak diyebilirim. ay başına hazır olacak epilasyon günleri zaten. tam tarihleri yeniden control edin lütfen. sevgiler 🙂

 29. Sevgili Kozmiik. Saçım döküldü ve çok cansızlaştıı. Karanfil kürünü denedm ama daha çok dökülmesine nden oldu. Ne yapmalym, ne zaman kestirmeliyim. ?

 30. sevgili umutsuz, ay koç ve aslan günlerindeyken küçük küçük saç kesimleri yapın. ayrıca arı poleni maskesini öneririm. şifa olsun:)

 31. ikizler, aslan ve terazi günleri etkili sevgili kübra. mart ayı takviminden tarihlerini control edebilirsiniz. şifa olsun:)

 32. ya kozmikcim ben çok yanlış bi günde saç kesimi yaptım ama yanmış yerleri kestim sadece o gün dışında başka seçeneğim yoktu saçımın uzaması durursa 🙁 ne yapmam lazım bu durumda??

  1. 9 eylül aslan günlerinde bir küçük kesim daha yapın, hemen düzelir sevgili hatice. saçınızda sorun yok ise ve sadece hızlı uzama için kesim yapıyorsanız 20 eylül daha uygun olur.

 33. merhaba kozmik, disciye gitmem gerek. kanal tedavisi var bikac tane. hangi gune randevu alsam rahat ve kolay bi iyilesme sureci gecirebilirim? tesekkurler simdiden ^^

 34. Sevgili kozmik, Allahın izniyle bu ay rahim operasyonu geçireceğim. 19'u veya 26'sı düşünüyorum. Hangi tarihler uygun olur yorumlarını alabilir miyim? Sevgiler..

 35. Sevgili kozmik yanilmiyorsam 3 aydir aslan burcu gunlerinde sacimin katlarina zarar vermeden sacimin uclarindan kestim. Sacimda yogunluk var gibi hissediyorum. Ama benim icin en onemlisi bu gun spot isikta diilde normal sari tasarruf ampulleri altinda inceleme firsati buldum saclarimi ve seyrek gorunen on kahkul kisminin farkedilecek kadar seyrekligi kalmadigini farkettim. Umarim gunes isigindada aynidir. Ve bu mutluluga sen vesile oldun. Ayrica gecen kis 2 ay kadar karanfil kuru uygulayip yeni sac cikislarini farkettigim halde devam edemedim. Karanfil kurude uygulayabilseydim neler olucakti. Cok zor bir yil oldu benim icin. Sikintilardan sacimin durumunu bile unutmustum. Tek yapabildigim ayda bir aslan gunlerinde kesim yapmakti. Emin diilim ama 4 yada 5 ay kesime devam ettim. Bu konuda tek hatam ramazan bayramindan onceki pazar (ay hangi burctayti hatirlamiyorum) sacima kat attirmistim. Sac kesimi icin uygun gun degilmis sonra ogrendim. Sana daha once aslim nur kullanici adiyla uzun uzun yazmistim sevgili kozmik belki hatirlarsin. Kusura bakma yine cok uzun oldu. Ama son birkac gundur olumlu olan tek konu bu. Bir yerde de kafami dagitmaya calisiyorum aslinda. Yazdigim saattende anlarsin uyku yok. Evliligim bitti. Neyse benim sorum sevgili kozmik pazartesi sacimi kestirip su uclardaki kalmis yanik sactan tamamen kurtulmak istiyorum. Bayagi kisalicak ama olsun. Kista geliyo daha sicak suyla dahada kuruyacak, daha zor olucak taramasi. Buyuyen koc gunune denk geliyo ne onerirsin? Simdiden tekrar tesekkurler…

  1. merhaba sevgili mevsimsiz,
   ben yanıtlamak için geç kalmışım malesef. fakat 4 kasım istediğiniz kesim için çok uygun. aldığınız sonuçlar gerçekten çok güzel, çünkü yoğun stres altındayken sonuç almak çok zordur. aslım nur ismini hatırlıyorum fakat ne konuştuğumuzu hatırlamak için dönüp yeniden okumam lazım 🙂
   dediğim gibi 4 kasımı bekleyin, kesmediyseniz tabi 🙂
   her şey düzelir, sancısı biter. asıl olan sağlığınız, unutmayın <3

  1. aslan ve koç günleri saçla ilgili işlemler için uygundur fakat istediğinizden daha kıvırcık olabilir bu günlerde. bekleme süresi dolmadan, arada bir control ettirin ki sürpriz bir sonuçla karşılaşmayın.

 36. kozmik bakımcığım uzuunca bir aradan sonra tekrar merhaba 🙂

  yine sana danışmak istediğim bir konu var,dişeti problemi yaşıyorum durum biraz vahim..diş bakımıma dikkat etmem gerek bu günlerde yine diş temizliği için hekime gitmem gerek.yanlız her temizlik etkiliyor beni yani zaten hassas olan ve sallanan dişlerime yanlış bir dönemde bakım yapayım derken kaybetmek istemiyorum.sence ayın hangi burç'ta olduğu günleri tercih etmeliyim?
  birde bu diş eti çekilmesi konusunda tavsiyelerin varsa öğrenmek isterim 🙂
  sevgiler…

 37. merhabaa sevgili betül:)
  diş temizliği için koç ve boğa günlerini tercih etmeyin, sallanan dişler için sakıncalı olabilir. diş eti tedavisi için bu günler uygun olur.bildiğim kadarıyla operasyon gerektirmiyor çünkü.
  doğal tedavi olarak Ibrahim saraçoğlu'nun bir kürü vardı gibi kalmış aklımda. hatta kekikle hazırlanan bir şey olabilir (yanılıyor da olabilirim.) bunu bir araştırın, aklımda kaldığına gore fena değildir 🙂
  dediğim gibi ameliyat ya da kökleri etkileyecek benzer kanamalı uygulamalar için koç ve boğa günlerinden ve büyüyen fazdan uzak duruyoruz. digger tedavi yöntemleri için bu burçları kullanabiliriz güvenle, tedaviyi destekler.
  şifa diliyorum 🙂

  1. çok teşekkür ederim
   diş eti için tedavi vermiyor zaten diş hekimi.yani yapılabilecekler yapıldı artık.genel bir temizlik yapılacak diş taşları vs temizlenecek köklere iyice zarar verilmesinden endişeleniyorum
   İbrahim Saracoğlunun kekik kürünü yaklaşık iki ay kadar uyguladım.aslında iyi de gelmiş gibiydi fakat epeyce sıkıntılı bir yıl geçirdik aile olarak(Allah beterinden korusun hepimizi)
   devam edemedim kür'e 🙁
   İbrahim Saracoğlu en az 3 ay hiç ara vermeden devam edilmeli diyordu

   internette çeşitli bilgilere ulaştım örneğin sülük tedavisinin dişeti hastalığına çok iyi geldiği söyleniyor.birde gümüş suyu…ama tabi bu tedavileri uygulayanlara ulaşamadım.o yüzden doğruluğunu bilemiyorum
   bu konularda bilgisi olan yada uygulayan varsa lütfen paylaşsınlar bizlerle 🙂

   tekrar çooook teşekkür ederim sevgiler 🙂

 38. Kozmikcim;
  Bes yasinda ogluma duyma sorunu yasamaya basladigimiz icin dr genizceti ameliyati ve kulaklarindaki sivi birikimi icin tüp takilmasi gerektigini soyledi.ayrica özel hastane olmasina ragmen ameliyat gunlerinin persembe oldugunu soyledi.biraz da aciliyet söz konusu.lütfen bana bu ameliat icin en uygun tarihin ne oldugu konusunda yardimci olur musunuz??

 39. Sevgili kozmik aranıza yeni katıldım. Yazilanlari pek anlayamadım:( Saclarim gürleşsin, canlansın istiyorum. Ne zaman saç kesimi yapmalıyım? Ayrıca bu kesimin tekrarını ne zaman yapmalıyım?

  1. hoşgeldiniz sevgili nehir 🙂
   sayfanın üst kısmından yani menüdeki bakım takvimleri kısmından saç kesim takvimine ulaşabilirsiniz.aslan günlerini takip edin takviminden. her ay başında yeni takvimi veriyorum aynı yerde. her ay düzenli olarak kesim yapın. diğer detaylar için takvimdeki açıklamalarımı dikkatlice okuyun. kısa sürede kavrarasınız,endişelenmeyin.
   şifa olsun 🙂

 40. Sevgili Kozmik bakım 🙂 kudret narı yağı çeşit çeşit aktarlarda hangisine güveneceğimi bilemedim resmi var mı acaba sizin paylaşabileceğiniz.. Ya da marka.. Yüzümdeki sivilce lekeleri için uygulayacağım da 🙂

  1. sevgili vuslat,
   yorumlara fotoğraf ekleyemiyorum maalesef. facebooktan yazarsanız oraya bir örnek fotoğraf ekleyebilrim. fakat çeşit çeşit olması normal. toplandıklarında renkleri farklı farklı oluyor çünkü. önemli olan canlı görünmesi. nette bazı örnekler çok mat ve kötü görünüyor. hissettiriyor kendini zaten.
   marka olarak da öne çıkan, bilinen, daha önceden ürünlerini deneyip güvendiğiniz bir markadan yana yapabilirsiniz seçiminizi.
   şifa olsun 🙂

  2. Teşekkür ederim kozmik bakım 🙂 aktarda turuncu olarak var (pureli) bide sade yağı var hangisini alayım peki. Facem yok da o yüzden bu şekilde öğrenmiş olayım . Bide Pureli zeytin yağlı ya yüzde tüylenme yapar mı eğer o kullanılacaksa?

 41. Merhabalar uzun suredir bilgilerinizden faydalaniyorum sac kesimimi ve epilasyon gunlerimi size gore ayarladim yaklasik 2 aydir hic aksatmadan ayni gunlerde yapiyorum epilasyonu inanilmaz derecede tuylerimde azalma ve gec cikma durumu oldu suan kafamda maya maskesi var 1 kez aslan gununde kesim yaptirdim saclarim daha parlak ve uzamaya basladi gercekten. Benim farkli bir sorunum daha var goz altimda ufak ufak yağ bezeleri olmaya basladi bunun ilerlememesi icin ne yapmam gerek bi bilginiz varmi yada gecirmek icin? Simdiden cok tesekkur ederim, saglicakla kalin 🙂

  1. merhaba sevgili Büşra,
   dolunayda uyguladığımız lavanta kürü var biliyorsunuz. önümüzdeki dönemde onu uygulayın.
   ayrıca üzüm çekirdeği yağını dıştan az miktarda ve masaj yaparak gün aşırı uygulayabilirsiniz. kaliteli ve soğuk sıkım olursa çok daha etkili olur sonuç.
   şifa olsun.

 42. Sevgili kozmik sizi aylardir severek takip etmekyim bir sorun olacak yanitlarsiniz çok sevinirim.şu konuyu birtürlü anlayamadım saç uzatmak icin enuygun gun koç günlerimi yoksa aslan günlerimidir yada ikisindede kessek daha etkili olurmu.ben bir aslan bir koç günunude kestim pek etkili olmadi yani bir ay aslan bir ay koç.saçimin uzaması durdu

  1. sevgili izem,
   hatalı bir uygulama yapmışsınız. takvimin son bölümünde açıklamıştım aslında bunu, br kez daha dikkatle okumanızı öneririm. genellikle tarihlere odaklandığımız için açıklamalar dikkatten kaçıyor. bu aydan itibaren aslan günlerinde her ay az miktarda kesin, normale dönecektir 🙂

 43. Sevgili Kozmik Bakım benim de sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim.Karanfil kürü başlamak istiyorum koç gününde ara vermeden mi devam etmeliyim ilk defa yapıcam bu kürü.Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkür ediyorum.

  1. sevgili funda,
   dökülme durana kadar ya da dört hafta kadar aralıksız devam ediyoruz. sonra gün aşırı uyguluyoruz. bu da iki hafta olabilir örneğin. sonraki haftalarda giderek azaltabilirsiniz. bu haftalarda artık sadece ay takvimine uygun günlerde uygulayabilirsiniz. koç,boğa,aslan,başak ve oğlak..
   şifa olsun..

 44. Ben su an sinemaki kürümü yaptım yüzüme maya maskesini de yaptım ve size sadece iyi ki varsınız yazmak istedim. Sadece kürleri yazıp bırakmayıp bi de detay bilgi vermeniz, yorumlara kıymet verip cevaplamanız hepsi çok kıymetli. Sevgiyle kalın.
  Yanlız bi de inanın ben sizin kim olduğunuzu merak ediyorum. Bu merakımı da giderebilirseniz sevinirim.

  1. sevgili neşe,
   ne iyi geldi yazdıklarınız şu an bana <3
   bilmediğimiz anlarda, bilmediğimiz hayatlara en güzel reçeteyi yazar gibi sevgiyle dokunuyoruz birbirimize, ilaç oluveriyoruz bilmeden <3
   bilmeyelim birbirimizi ne çıkar, belki de bu yüzden biliyoruz kıymetimizi…
   sevgiyle sarılıyorum size <3
   ilerisi için hayalim hep yüz yüze gelmek yine de 🙂

 45. Sevgili kozmik bakim ben subatta ay koç burcunda buyuyen fazindayken kuaforde kestirdim az once sacimi banyoda azcik uclarindan kestim yani ay koc burcunda buyurken. Anlamadigim bi durum var yanlis mi uyguluyorum hizli uzama icin aslanmi koçmu olmali..birde bugun saclarima yag bakimi yaptim bugun icin dogru bi bakim midir. Cevap icib simdiden tesekkurler

  1. sevgili zeliş,
   nisan ayından itibaren koç burcu küçülen faza geçiyor ve bu durumda aslan buruc uygun olur sizin için.
   koç günleri yağ bakımları için değil protein ve vitamin içerikli bakımlar için avantaj sağlar. yani temel maddemiz bunlar olmalı. bu bilgilerde hata yapmamak için ay takvimini kullanın. takvimde her burcun karşısında "detaylar için tıklayın" ibaresini kullanarak bu bilgilere ulaşabilir ve doğru uygulama yapabilirsiniz.
   şifa olmasını diliyorum 🙂

  1. evet, son maskelerin eklenmesi gerekiyor yazılara sevgili minnoş. saç bakımı>yanmış yıpranmış saçlar menüsünden ulaşabilirsiniz.
   şifa olsun 🙂

 46. mrb dht hormonuna bağlı sac dökülme problemim var. mevim geçişlerinde dökülme daha da artıyor. dht ye bağlı dökülmeler için hangi kürü önerirsiniz. karanfil kürü mü yoksa sıgır iliği kürümü
  mü?

  1. merhaba a.s.
   iki kürün de hormonlar üzerindeki etkisi hakkında bilgim yok. ancak sığır iliği haftada 1 kez gibi uygulanan karanfil kürü her gün uygulanan kürler olduğu için ikisine aynı dönemde devam edebilirsiniz. kaybınız olmaz, uygulamakta fayda var.
   ayrıca tibet egzersizlerini incelemenizi öneririm, hormon dengesini sağlayan çok pratik bir uygulamadır. saçlar üzerinde etkileri de bilinmekte. ayrıntılı şekilde bilgi mevcut blogta ilgilenirseniz.
   şifa dilerim.

  1. merhaba sevgili evrenin cadısı. bu ve benzeri kürlere 23 mayısta başladık ve sonlanmak üzere. bir sonraki dönem 21 haziranda başlayacak.
   sevgiler ..

 47. Kozmikim merhaba. Eylül ayında koç burcu aşağı yukarı ne zamanlara denk gelir? Bana bu konuda yardımcı olabilir misin? Koç burcu günlerinde saç boyası inanılmaz güzel sonuçlar doğuruyor fakat bu aydan faydalanamıyorum,dolayısıyla eylüle kaldım. Ona göre bazı planlarım var da :)) şimdiden teşekkürler veee iyi ki varsın..

  1. 26-31 ağustos arası uygun olur sevgili ülkü. elbette faydası olur, özellikle iz kalmaması açısından. işlem sonrası kantaron yağından da yardım alabilirsiniz bu konuda.
   sevgiler 🙂

 48. merhaba. geçen ayın sonunda ay aslanda küçülürken kumral saçlarımı sarıya boyatmıştım renk tonundan inanılmaz memnun kaldım. şimdi sarıları çoğaltmak istiyorum. bunun için 17-18 eylül ay koçta küçülürken yaptırsam nasıl olur? yoksa aslanı mı beklemeliyim?

  1. merhaba sevgili seda,
   yanıt vermekte geciktiğim için üzgünüm. sonrası için yanıtlayayım. koç günleridir uygundur fakat çok memnun kaldıysanız aynı günleri değerlendirmenizi önerebilirim.
   sevgiler <3

 49. MERHABA SEVGİLİ KOZMİK SORMAK İSTEDİĞİM BİR ŞEY VAR FAKAT ÖNCELİKLE TEŞEKKÜRLERİMİ İLETMEM GEREK VE SİTENİ GEÇ KEŞFETMİŞ OLMAKLA ÜZÜLDÜĞÜMÜ BELİRTEYİM. YENİ TAKİPÇİLERİNDEN SAYILIRIM BİR KAÇ GÜN ÖNCE AKREP BURCUNDA YAPTIĞIM SİYAH NOKTA TEMİZLİĞİ İÇİN BURNUMA YAPIŞTIRDIĞIM BANTLARI CIKARDIGIMDA ARA ARA KULLANMAMA RAĞMEN İLK DEFA GÖRDÜĞÜM BİR SAHNE VE VE İÇİMDEN SANA YOLLADIĞIM GÜZEL BİR TEŞEKKÜR 🙂 VE OĞLAKTA YAPTIĞIM YOĞURT KARBONAT MASKESİNİN YAŞATTIĞI O AYDINLIK VE TEMİZ PÜR PAK BERRAKLIK İLE GELEN MUTLULUK 😉 UMARIM AYNI MUTLULUKLARI SAÇLARIMDADA TECRÜBE EDERİM. KOÇ GÜNLERİNDE KESİM YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM GÜRLEŞME VE DÖKÜLMELER İÇİN AMA ANLAMADIĞIM BÜYÜYEN FAZDA MI YOKSA KÜÇÜLEN FAZDA MI KESİM YAPMALIYIM ? KOÇ ETKİLERİNİN YAZDIĞI SAYFADA Saçların hızlı uzaması önemli ise sadece büyüyen ay fazındaki Koç günleri saç kesimi için kullanılmalıdır. YAZIYOR FAKAT SAÇ KESİM TAKVİMİNDE TAM TERSİ GİBİ BİR DURUMDAN BAHSETMİŞSİN SANIRIM BU KONUDA AYDINLATIRSAN SEVİNİRİM. SEVGİYLE KAL

  1. merhaba sevgili tuğba 🙂
   siz mutlu olduğunuzda ben de çok mutlu oluyorum <3 iyi ki paylaştınız, haberdar ettiniz <3
   bu konuda takvimi dikkate alın çünkü mukayese söz konusu. bu burçların yıl içinde fazları süreli değiştiği için daima farklı kombinasyonlar oluşuyor.
   sadece koç burcunu benimsemiş ve başka bir burçta kesim yapmayanlar, uzama elde etmek istiyorsa son kesimlerini büyüyen koçta yapıp ara vermeli. diğer burçları da kullanmayı seviyorsa istediği yöne gidebilir zaten, sorun yaşamaz.
   yani diğer yazımda sadece koç burcu değerlendirmesi söz konusu. diğer burçlar da kendi başlıklarında açıklanıyor. sanıyorum bu yüzden karıştı kafanız.
   doğru anladıysam sizi durum bu, anlayamadıysam yeniden bakarız 🙂
   sizin ihtiyacınızı koç ve aslan burcu karşılar. özellikle de küçülen fazda olan. yine de söz konusu ayın takviminde bu iki burcun açıklamalarına göz atmadan yapmayın kesiminizi. çünkü öyle bir şey oluyor ki o ay hepimiz bekliyoruz kesim yapmadan.
   sevgiler <3 🙂

 50. Merhaba kozmik bakım:) ben de sessiz ve sıkı takipçilerinizden biriyim sizi araştırma ve paylaşımlarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Benim sorum arınma ve diyet dönemiyle ilgili. Bu ay ne zaman başlayacak acaba ? Ben 27 eylülde sarımsak ve limon kürü yaptım. 21 ekimde içime hazır hale geldi fakat arınma tarihlerini beklediğim için henüz açmadım. Ama epey zaman geçti. Endişelenmeye başladım bozulmuş olabilir mi? Kasım ayı arınma ve diyet tarihleri nelerdir ve yaptıgım kürü kullanabilir miyim? Çokk teşekkürler. *)

  1. merhaba sevgili özgürmavi, çok mutlu oldum sesinizi duymaktan <3
   hatırlatma yayınlarını gördüğünüzü umuyorum. bugün başladık. sabah kaçırdıysanız bile hemen başlayın.
   keşke yazsaydınız kasımın ilk haftasında da uygun bir tarih vardı. fakat bozulduğunu sanmıyorum, açmamışsınız.
   şifa olmasını diliyorum <3

 51. Sevgili Kozmik Bakım..
  Yaklaşık olarak bir seneyi bulmak üzere, sizi takip ediyorum. Paylaşımlarınızdan özellikle epilasyon ve saç kesim tarihleri kısımlarını periyodik olarak takip ediyorum. İnanılmayacak gibi olumlu sonuçlar aldım.

  Benim sizden dileğim bu siteyi bir uygulama haline getirmeniz. Günlük hatırlatmaları ve buradaki içeriğin tümüne sahip olan bir uygulama. Seve seve kullanacağımıza eminim.

  Ayrıca emeğiniz için de çok teşekkürler. Bu takvimleri hazırlayıp bilgimize sunuyorsun. Allah sizden razı olsun..

  Hayırlı günler dilerim. Allah ilminizi daha da arttırsın inşallah..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close