AY TAKVİMİ

Ay Kova Burcunda

Ay Kova burcuna geçtiğinde tüm canlılara bu burcun özelliklerini yansıtır. Yani hepimiz kova burcu etkilerini yaşar, kovalar gibi davranırız.

Ay Kova burcunda iken daha dostane, daha anlayışlı ve yardımsever oluruz. Özgürlüğümüze daha düşkün, daha entelektüel, mantıklı oluruz. Umutlar ve arzular daha yoğun hissedilir. Buna karşın daha ütopik, daha vurdumduymaz, güvensiz ve daha sınırları aşan tavırlar da sergilememiz mümkün.

Kova burcunun yansıttığı olumlu enerjiler iletişim yönünden olumlu etkiler getirecektir. Fakat olumsuz yansımaların tartışmalara sebep olabileceğinin de farkında olmalı, tedbiri elden bırakmamalıyız.

Kova burcu ayak bileklerimizi, alt baldırlarımızı, damarlarımızı, dolaşım sistemimizi yönetir. Yani varislerle direkt ilgilidir. Ayrıca iç salgı bezlerimizi de etkiler.

Ay Kova burcunda iken bu bölgelere yapılacak tedavi ve bakımlar da verilen zarar da iki kat etkili olacaktır. Bu nedenle bu süreci varis tedavisi için kullanabileceğimiz gibi masajlarla bacaklarımızı rahatlatabiliriz de. Ayrıca ayaklarımızı yükseğe kaldırıp kan dolaşımı sağlamak yoğun iş gününün ardından çok iyi gelecektir. Bu günlerde uzun ve yorucu aktiviteler (yürüyüş, koşu vb.) ayak bileklerimizde ve alt baldırlarımızda ağrılara neden olabilir.
Varislerimiz de bundan olumsuz etkilenecektir. Kısa yürüyüşler, hafif egzersizler, aynı safa çayı ve merhemi bu günlerde tercih edilebilir. Aynısafa bitkisinin kullanım şekline buradan ulaşabilirsiniz.

Uzun süren egzersizler için zamanımız yoksa, hem birkaç dakika süren hem de zorlanmadan yapabileceğimiz Tibet egzersizlerini tercih edebiliriz. Uygulanışına ve etkilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu bölgelerin ameliyatı için uygun günler değildir. Acil durumlar dışında ertelenmesinde fayda var.

Besin türü olarak yağları temsil eden Kova Burcu günlerinde yağlı yiyecekler daha cazip gelecektir. Yağlar bu süre boyunca vücudumuz tarafından daha fazla emilecek, daha kolay sindirilecektir. Fakat aynı zamanda iki kat etki kat etkili olacaktır. Bu etki faydalı yağlar kadar zararlı olanlar için de geçerlidir. Dolayısıyla yanık yağlardan, kızartmalardan uzak durmalıyız.

Kilo sorunumuz varsa ya da kalp-damar hastalıklarına sahipsek bu bilgi dahilinde beslenmeliyiz.

Yağ etkili bu günlerin avantajını kullanmak istiyorsak tercihimiz zeytin yağı, köy tereyağı ya da omega 3 içeren besinler yönünde olmalı.

Kova burcunun temsil ettiği organlar için faydalı olan yiyecek ve içecekler de bu günlerde soframızda bulunmalı. Örneğin:

Çok değerli yağ asitleri barındıran avokado.(cilt maskesi olarak da değerlendirilmeli)

Yağ metabolizmasını dengeleyen lahana turşusu.

Vücuttaki yağı çözen ve zayıflamaya yardımcı olan limon,lahana, su/alkali su…

Selülit önleyici enginar, portakal…

Kas sağlığı için önemli olan brokoli, bezelye, patates, marul, kivi…

Hormonlar ve salgı bezleri üzerinde etkili olan zeytin, mercimek, patates, portakal, böğürtlen…

Vücudun kendi kortizonunu yapılandırmasına yardımcı olan karnabahar.

Bağ dokusunu güçlendiren mercimek, mısır, bezelye, kırmızı lahana, salatalık, pırasa, soya, taze biber, domates, böğürtlen, kuşburnu, vişne, kiraz, şeftali, kivi, portakal…

Varislere iyi gelen sarımsak, pırasa, taze biber, böğürtlen, kuşburnu, greyfurt, kivi, aynısafa bitkisi. (Aynıfa çayı ve merhemi ile ilgili bilgiye buradaki yazılarımdan ulaşabilirsiniz.)

Damar sağlığı için faydaları olan elma, esmer buğday taze biber, sarımsak… (Damar tıkanıklığını açan sarımsak&limon kürüne buradan ulaşabilirsiniz.)

Bunların dışında çiçeği tüketilen sebzeler  ya da çiçek bitkilerin çayları tüketilmelidir. Ihlamur, hatmi çiçeği vb. gibi.

Yukarıda adı geçen bazı bitkilerin kürlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu günlerde etkisi artan bu besinler sadece sağlığımızı değil, güzelliğimiz üzerinde de etkilidir.

Ay Kova burcundayken yağlarla yapılan tedavilerden ve bakımlardan da çok hızlı ve etkili sonuç alırız.

Ay’ın Kova burcundan geçerken yansıttığı enerjiyi en doğru biçimde değerlendirmek istersek şu bakımları uygulamalıyız:

Sığır İliği Maskesi: Saç köklerini besleyen sığır iliği yeni saç oluşumunu sağlarken aynı zamanda işlem görmüş ve yıpranmış saçları kökten uca onararak pürüzsüz, sağlıklı, güçlü ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Yine bu yönü ile saçların normalden daha hızlı uzamasını sağlar. Uygulanış şekli için tıklayın.

Havuç Kürü: Hızlı saç uzatma konusunda ün  yapmış etkili maskelerden biridir. Ortalama olarak ayda 4 cm uzama sağlar. İçerdiği protein (*keratin);  yağ;  fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, folik asit;  A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri nedeniyle diğer saç uzatma kürlerinden bir adım öne çıkan havuç kürü saçları hızla uzatırken aynı zamanda başta keratin olmak üzere saçın diğer ihtiyaçlarını da karşılar. Uygulanış şekli için tıklayın.

Sinameki Kürü: Saçların ayda 4 cm kadar uzamasını sağlayan bir diğer ünlü ve etkisi kanıtlanmış saç uzatma kürüdür. Saçın ihtiyaçlarını karşılama konusunda daha zayıf olduğu için haftada bir gün de saç köklerini besleyen bir maske (örneğin maya maskesi)uygulayarak desteklenmelidir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Siyah Turp Kürü: Saçın ayda 4 kata kadar daha hızlı uzatılması amacıyla kullanılan bir diğer kürdür. Sinameki kürü gibi bu maske de haftada bir gün saç köklerini besleyen bir maske ile(örneğin maya maskesi) desteklenmelidir. Uygulanış şekli için tıklayın.

Karma ya da tek başına kullanılan  yağlar: Kova burcunun yağlara verdiği gücün avantajı kullanılarak cilt ve saçlara yağ maskeleri ya da yağ masajları uygulanmalıdır. Selülit masajları, saç maskeleri, avokado maskesi, kirpik ve kaşlara uygulanacak yağ bakımları bunlara örnek olarak verilebilir.

Saç uzatma kürleriyle ilgili birkaç hatırlatma:

* Çok hızlı uzayan saç yeterince beslenemeyeceğinden artan ihyacı karşılamak için mutlaka beslenmenize dikkat edin ve maya maskesi gibi saç köklerini beslemeye odaklı bir maskeyi haftada bir kez uygulayın.

* Yukarıdaki  saç uzatma kürlerinin etkisi kanıtlanmış olsa da bireysel farklılıklardan dolayı hepsi herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Kürlerden birini seçmeli ve birkaç hafta uygulamalısınız. Sonuç aldığınızı gördüğünüzde devam edin. Etkisi yüksek günlerde uygulamanıza ve kan değerleriniz normal olmasına rağmen sonuç almıyorsanız seçtiğiniz kür sizin kürünüz değildir, alternatif bir kür deneyin.

Deneme yapacak kadar vaktiniz yoksa yani kısa bir süre içinde saçlarınızı uzatmanız gerekiyorsa saç uzatma kürlerinden birini seçmek yerine dönüşümlü olarak hepsini kullanmanızı öneririm.

* Saç uzatma sabır gerektirir. Sürekli saçınıza odaklanıp uzamadığını düşünmek bilinçaltınıza yanlış mesaj verir ki bu da uzamayı engeller. Kürünüzü uygulayın ve saçınızı unutun.

* 1,5 – 2 aylık bir uygulamanın ardından iki haftalık bir ara verin, saç ve saç dipleriniz dinlensin. Bir kürü hiç aralıksız aylarca kullanmak etkiyi giderek zayıflatır. Bu iki haftalık arayı küçülen ay fazında vermeniz en doğrusudur. Büyüyen ay fazı ise saç uzatma konusunda bizim için en kıymetli dönemdir.

Yukarıda  bahsi geçmeyen kürlerden birini sürekli uyguluyorsanız (maya kürü ve karanfil kürü gibi) bu günlerde uygulama yapmamanız ve kürlerin kendilerine özel, etkilerinin arttığı günleri beklemeniz kesinlikle daha üstün sonuçlar almanızı sağlayacaktır..

Ay’ın Kova burcunda olduğu günler:

-Hava daha aydınlık, güneş daha parlaktır. Bu nedenle yaz aylarında güneş yanığına karşı önlem almak gerekir.

-Evimizi/iş yerimizi temizlemek ve havalandırmak için çok uygundur. Bunu özellikle küçülen ay dönemindeki Kova günlerinde yaparsak temizliğin etkisi uzun süre devam eder.

-Özellikle büyüyen fazındaki Kova burcu çiçek, sarmaşık ve şifalı bitkileri ekmek için çok uygundur.

-Bitkileri sulamak için uygun değildir.

-Aile ve dost toplantılarının daha keyifli geçmesini sağlar.

-Kısa seyahatlere çıkmak ya da partiler düzenlemek için uygundur.

-Hobilere (kitap, el işi vb.)başlamak için mükemmeldir.

-Satış ve pazarlama gibi ticari işlerle ilgili toplantılar ve tanıtımlar için büyük avantaj sağlar. Reklam vermek için bu günler tercih edilebilir, iş seyahatlerine çıkılabilir.

-Yaratıcı fikirleri destekleyen enerjiler söz konusudur. Bu nedenle yeni projeler üretmek için ideal günlerdir.

En yüksek faydayı görmeniz dileğiyle.

Kova burcu etkisinin devam ettiği süreci ve içinde bulunduğumuz ay fazını öğrenmek için tıklayın.

Tags

Related Articles

73 Yorumlar

 1. Kozmik bakım merhaba, saç boyamak için bugün uygun mudur ? Yorumlarda böyle bir bilgiye rastlamıştım diye hatırlıyorum telefonuma da öyle not almışım. Ama bu konuyla ilgili bir bilgi göremedim bugün için, aydınlatırsan sevinirim.

 2. sevgili sades, kova ve balık burcunu tercih etmeyin acil değilse. hemen ardından yani 30 mart gibi koç burcuna geçiyoruz. asıl boya günlerimizden biri biliyorsunuz. tam tarih aralığını mart 2014 ay takviminden control edin. sevgiler:)

  1. sevgili kozmik bakim ay takvimine gore kova burcunda ay kuculurken sac boyamak icin uygun gun diye belirtmisler.. 12 ocak 2016 da.. kafam karisti yardimci olurmusnuz. tesekkur ederim

 3. 21 nisan son adet günüme denk geldiği için lazer epilasyona gidemedim..23 nisanda yaptıracağım..sizce epilasyon günleri kadar olmasa da, uygun bir tarih midir?

 4. sevgili makbule püf kategorimiz de bu konuyla ilgili bilgiler var. geçtiğimiz iki hafta daha önemliydi fakat şimdi de başlayabilirsiniz çünkü zaman alabilir. önümüzdeki iki haftayı hazırlık olarak düşünün, sonrası daha hızlı gelişecektir.

 5. kozmicim benim pazartesi günü bacaklarım için cildiye ye gıdecem biraz çıkan tüylerim var pazartesi gününe kadar hangi gün alabilirim. Pazartesi günü gıdecem ve sanırım sadece pazartesi var sen neyi tavsiye edersn 🙁

 6. sevgili hazal cevap için oldukça geç kalmışım, kusura bakmayın lütfen. koç burcu uygun bir zaman dilimi değildi zaten fakat zorunluluk söz konusu iken yapacak pek birşey yok.

 7. sevgili hülya 24-25 mayıs koç burcu günleri uygundur.hızlı uzama sizing için önemliyse hariran ayını beklemenizi öneririm.sevgiler.

 8. küçülen ay fazındaki saç kesim günlerinde yani en yakın koç burcu ve 29 hazirandaki aslan burcu günlerinde saçlarımızı kestirsek, hızlı uzama durumu etkilenir mi? ben 13 haziranda yay burcundayken de bir tutam kesmiştim hızlı uzasın diye.

 9. çok teşekkür ederim kozmik bakım 🙂 cumartesi saçlarımın uçlarından kestirmeyi düşünüyordum, 29-30 haziran gibi aslan burcu günlerinde kestireyim ozaman.
  kolay gelsin.

 10. Sevgili kozmik, regli döneminde cilde ve saca yapılan kürler etkisiz mi kalır? Yoksa yapmak mi gerekir? Bir de saça bir gün maske yapip birgün yapmasak bir sakincasi olur mu? Birde kayısı çekirdeklerini kuru olarak ne kdar sure bekletebiliriz. 🙂 cok sordum sanki.;)

 11. Sevgili kozmik aynısafa çayına baslamak istiyorum fakat ne kadar sureyle kullanmalıyız bu ayrıntıyı bulamadım 🙂 bir de kremi tırnak sedefinde de işe yarar mı acaba? 🙂 çok teşekkür ederim 🙂

 12. sevgili k.can, evet bu konuda bilgi bulmak zor. bu nedenle önlem olarak bir aylık kullanımlardan sonar bir sure ara vermek daha iyi olur. bir hafta, on gün olabilir örneğin. daha net bir bilgiye ulaşabilirsem paylaşırım yeniden.
  sedef tedavisinde de kullanılan bir bitkidir fakat etki düzeyini bilemiyorum şimdilik. dilerseniz karbonatlı suyla ayak banyosu da yapın hergün ve yüksek tansiyon hastası değilseniz alkali su tüketin muhakkak. sedefle ilgili iyileşme hikayeleri var. alkali su yapımı blogumuzda mevcut. şifa olmasını diliyorum:)

 13. sevgili nur can, regl döneminde yapılan bakımlardan malesef istediğimiz sonuçları alamıyoruz. bu epilasyonda da böyle.
  kayısı çekirdeklerinin özel bir koruma süresi var mı bilmiyorum fakat genel olarak bitki ve çekirdekler için bir yılı aşmamış olması önerilir. hatta bitkiler için bu sure çok daha kısa olmalı etkisinin azalmaması için.
  maskeyle ilgili sorunuz çok açık görünse de anlayamadım:) hangi maske? her gün yaptığımız bir maske hatırlayamıyorum malesef.

  1. Sevgili kozmik sac maskesi maya ve siyah turp maskesini saca kac gun arayla uygulatabiliriz demek istedim aslında. Birgün turp birgun maya uygulasak zarar verirmi saça.

 14. şimdi anladım sevgili nur can:) gün aşırı olabilir tabi. hatta çok önem verdiğimiz burçlardan birinde isek ard arda günlerde de uygulanabilir. sadece bunu sürekli hale getirip saçı yormamak gerekir. aslında saçı yoran maske değil çok sık şampuanlamadır! asıl kaçındığımız durum bu yani. sevgiler:)

 15. sevgili emine aynısafa merhemini önerebilirim. küçük cam kavanozda olanları. hatta baharda tazesini elde edebilirseniz tazesinin öz suyu daha da etkilidir. şifa olsun:)

 16. Merhaba kozmik bakım bir sorum olacak .ben kova burcuyum etkili epilasyon günlerinde verdiğiniz mart ayı epilasyon günlerini mi yoksa ayın kova burcunda küçüldüğü (büyüdüğü ) günlerimi dikkate alacağım .bilgilendirirseniz sevinirim .şimdiden teşekkürler .

 17. sevgili fatoş, genellikle bağlantı sorunundan kaynaklanıyor. bu yorumunuz geldiğine gore sizden kaynaklanan bir hata değil. sevgiler..

 18. merhaba kozmikcim ben saçlarımı kazıtmayı düşünüyorum ama oğlak ve küçülmeye girdiği için olumsuz sonç alacağımdan bi kaçgün ertelemeyi düşnüyorum ay daha fazla küçülmeden ve bakım yapabimek adınada bu kova tarihini düşünüyorum yağların etkisi adına ve ters etki almamak adına bu konuda sana da sormmak istedim bu kova uygun mu diye ?

 19. sevgili gdt merhaba,
  kesim için uygun günü beklemeyecekseniz eğer kesim yapabilirsiniz kova etkisindeyken. balık günlerine bırakmayın. olur da kalırsa koç günlerini bekleyin mutlaka.
  şifa olsun 🙂

 20. Merhaba maya ve karanfil kurune başlamak istiyorum. İlk zamanlar her gün mu yapmam gerekiyor haftada kaç gün yapayim? Teşekkürler.

 21. merhaba sevgili gülgül,
  karanfili birkaç hafta her gün yapın. yıkama gerektirmediği için gerekirse günde iki kez bile uygulanabilir. maya maskesini haftada iki kez yapabilirsiniz.
  şifa olsun

  1. faz olarak uygun gibi görünse de o gün ay yengeçte olacak. yengeç günlerinde zorunlu olmadıkça meme ameliyatı yapılmamalıdır sevgili zehra. ayrıca estetik bir operasyonsa eylül sonu ekim başı beklenmelidir.
   ancak dediğim gibi zorunlu durumlarda ay takviminin beklenmesi daha büyük bir yanlış olur.
   ameliyattan sonra kendinize çok özen gösterin, doktorunuzun tembihlerini harfiyen yerine getirin. sizin rahat davranma lüksünüz olmayacak diye düşünün. böylece sorunsuz atlatabilirsiniz.
   şifa diliyorum 🙂

 22. Merhabalar 17 Kasım 2015 saat 12:00 de tükürük bezi kisti nden ufak bir operasyon geçireceğim gün olarak uygunmudur? Ilginize şimdiden teşekkür ederim

  1. çok ideal demem mümkün değil sevgili yıldız fakat en azından ay koç ya da özellikle boğada olmayacağı için şanslıyız 🙂
   küçük, basit bir şey anladığım kadarıyla. aynı şekilde kolaylıkla atlatmanızı diliyorum <3

 23. merhabalar, 20 kasımda lazer randevum vardı, özellikle epilasyon tarihleriyle çakıştırmaya çalışıyorum fakat arada bazen uymuyor malesef 🙁 size gerçekten ertelemeli miyim ?

 24. merhaba kozmik, ben burun deviasyon ameliyatı olacağım inşallah, doktora gitmeden önce sormak istedim, ameliyat için özel günler var m? teşekkürlerı

  1. sevgili femme merhaba,
   28 kasım-9 aralık arası ay takvimine gore uygundur. 28-29 aralık ile 5-6 aralık önceliğiniz olabilir.
   şifa olsun 🙂

 25. merhaba sevgili Tümay. kova,koç,ikizler,aslan,terazi ve yay günleri uzatma kürleri için uygundur.bunlara oğlak günlerini de dahil etmenizi öneririm. şifa olsun.

 26. Merhaba benim varis sorunum var merhemi hazirladim ne siklikla ne kadar kullancam ve yaygin bi sekilde bir bacagimda nasil surmeliyim ne kadar kalmali simdiden tesekkurler

 27. sevgili arzu,
  merhemi her gün düzenli kullanmalısınız ve ne kadar uzun süre bekletirseniz o kadar hızlı sonuç alırsınız. hafif olan tarafta sonuç aldıktan sonra sadece diğer bacağınıza uygulamaya devam edebilirsiniz.
  şifa olmasını ve güzel haberlerinizi en kısa zamanda almayı diliyorum 🙂

 28. kozmik bakım merhaba:)
  bir sorum olacak(başlıkla alakasız gibi ama açıkçası böyle sorular için uygun başlıkları bulamıyorum).bir projeye başlamak üzereyim sanatsal bir şeyler diyelim.daha öncedende yaptığım şeyler fakat epeyce ara vermiştim.tekrar başlamam gerek artık.uzun zamandır niyetlendimde kendimi hazır hissetmiyorum gibi,kendime olan güvenimi hayal gücümü
  "yaratıcılığımı"kaybetmişim gibi odaklanamıyorum kafamı toparlayamaıyorum gibi gibi…yani öyle hissediyorum nedense 🙁

  en azından doğru tarihi kullanarak bu sorunu aşabilirim diye düşünüyorum.sence bu tarzdaki projelere başlamak için en uygun tarih nedir?

  1. merhaba sevgili Betül,
   29 ocak terazi derim ben 🙂 hatta kaçırmayın sakın..
   sanata yatkın oluşunuz da ayrı güzel <3
   son günlerde aklımdan geçiyorsunuz egzersiz ve saç konusunda. fırsat bulunca bilgilendirin bizi 🙂

 29. Bacağından örümcek ağı denilen varış başlangıcı var ne yapmalıyım ve ne zamanları yapmalıyım yardimci olurmusunuz?

  1. sevgili ayşe,
   arama kutusuna "aynısefa" yazarak tedavisine ulaşabilirsiniz. başlangıcınız 29 ocak olsun.
   iyi haberlerinizi almayı diliyorum 🙂

 30. Evde yetistiridigim ciceklerimin saksilarini degistirmek istiyorum (kılıç cicegi yilbasi cicegi) fakat uygun zaman dilimi midir merak ediyorum sevgili kozmik cevaplarsaniz cok sevinirim. Okuduklarimdan anladogim kadariyla cicek ekmek icin guzel bir zaman ama emin olmak istiyorum

  1. sevgili ebru,
   normal koşullarda iyi bir zaman fakat mevsim olarak uygun değil. ilkbahardaki büyüyen fazı kullanmanız yerinde olur. yine de değiştirmek isterseniz yaprak türündeki bitkiler balık, yengeç ve akrep günlerinde dikilir. yeni ay'dan birkaç gün sonra olmak koşuluyla.
   sevgiler 🙂

  1. sevgili hülya,
   27 temmuz-1 ağustos arası uygun görünüyor. küçülen ay fazının sonları yani. bu aralıktaki yengeç burcu daha iyi olur.
   şifa dilerim.

  1. merhaba sevgili gülsüm, daha iyilerini dilerim 🙂
   cilt bakımı menüsünde karbonatlı bir leke maskemiz ve maya maskemiz var. her ikisinde de ton farkının ortadan kalktığına dair geri dönüşler oldu.
   size de faydalı olmasını dilerim.

  1. merhaba sevgili irem,
   aslan burcunu değerlendirebilirsiniz. fakat size önerim tek sefer kazıtmak değil, her ay aslan günlerinde aksatmadan kesimi tekrarlamanız olur. ana sayfadan ya da bakım takvimleri menüsünden tarihlerine ulaşabilirsiniz.
   şifa olsun.

 31. Merhaba kozmik bakım ay kovadayken hemde tesadüfen tam dolunay anında ; tibet egzesizlerine , ve üzüm çekirdeği kürüne başladım . Biliyorum sizin kürlerinizin içinde üzüm çekirdeği yok ama bi bilginiz var mı? Kova burcu kalp damar sağlığı falan yazınca ben buda olur diye düşündüm ama hepsi çorba mı olmuş? İkisi için de Dolunay zamanı başlamış olmam olumsuz etki yaparmı ? Siz ne önerizsiniz şimdiden çok teşekkürler çalışmalrınızda başarılar ,sevgiler.

  1. sevgili peony merhaba,
   bu bizim pek istemediğimiz bir başlangıç fakat yine de bir süre uygulayın (1 hafta-10 gün kadar) değişim adına bir şey fark etmezseniz, kuşku duyarsanız bırakıp 3 eylül gibi yeniden başlarsınız.
   gerek kalmamasını diliyorum, şifa olsun 🙂 <3

  1. merhaba sevgili hayat,
   bugün uygun, şu an ana sayfada facebooktan ulaşabilirsiniz. ayrıca bakım takvimleri menüsünden dilediğiniz her an takvimlere ulaşabilirsiniz.
   faydalı olmasını diliyorum <3 🙂

  1. merhaba sevgili hazal,
   kova günlerinde kesim yapmayı tercih etmiyoruz. uygun günleri bakım takvimi menüsündeki kesim takvimlerinden ihtiyaç duyduğunuz her an görebilirsiniz.
   sevgiler <3 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close