Yeniden Doğuşun ve Ölümsüzlüğün Sembolü Zeytin Ağacı!

Yeniden Doğuşun ve Ölümsüzlüğün Sembolü Zeytin Ağacı!

Zeytin Ağacı ! 

Kökleri binlerce yıl öncesine dayanan; bolluğun, bereketin, barışın, zaferin, bilgeliğin, arınmanın, yeniden doğuşun ve ölümsüzlüğün sembolü zeytin ağacı… Homeros zeytinyağı için “sıvı altın” der ve o dönemde para yerine kullanılır. MÖ 5. yüzyılda Hipokrat zeytin yaprağı kullanarak kolerayı tedavi eder. Mide ülseri için de zeytin yaprağı kullanır. Solon’ un kanunları ise zeytin ağacını kesenleri cezalandırır.

 

Kur’an ve diğer kutsal kitaplarda zeytin ağacından mübarek ve nurlu olarak bahsedilir. Hatta üzerine yemin edilecek kadar kutsaldır.
“And olsun incire ve zeytine!” [TİN(95)/1-3]

“Allah, ‘Göklerin-Arz’ın (Evrenin) ‘Nur’ udur. ‘Allah’ın Nuru’ nun misali, ‘Oyuk’ içinde bulunan bir ‘Lamba’ gibidir. Lamba, bir sırça içerisindedir ve sırça, sanki ‘incimsi bir yıldızdır (nötron yıldızı gibi). O(Lamba) ki, ne doğuda, ne de batıda bulunmayan, mübarek bir zeytin ağacından yakılır. Neredeyse, ateş dokunmasa da, onun yağı, ‘ışık’ verir. (Bu), Nur üzeri Nur’dur. Allah, kimi dilerse, onu Kendi Nur’una doğrultur. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyin Âlimi’ dir.”[NUR(24)/35]

Pek çok kültürde böylesine büyük bir değere ve kutsallığa sahip olmasının en önemli nedenlerinden biri de 2.000 bin yıl yaşayabilmesidir elbette. Çok yavaş büyür. Gövdesi son derece dayanıklıdır. Bir nedenden zarar görse bile dibinden sürgün verip yeniden dirilir. Bu yüzden ölümsüzlüğün simgesi olmuştur; “hayat ağacı” olarak kabul edilmiştir. Tarih boyunca ressamlar da zeytin ağaçlarını özenle resmetmiştir. Van Gogh da öyle..

zeytin ağacı

Özel bir bakıma ihtiyaç duymadan yaşamını koruyabilmesi ve böylesine uzun yaşayabilmesi araştırmaların odağı haline getirmiştir zeytin ağacını. Son yıllarda daha da hız kazanan bu araştırmalar gösteriyor ki; yüzden fazla madde içeren zeytin yaprağındaki en önemli madde, polifenolik önemli bir antioksidan olan “oleuropein”. Yani zeytin sütü.. Yani zeytin ağacına gücünü veren madde. Bu madde onu dış etkenlerden koruyor; hücre yenilemesine ve bulunduğu ortama uyum sağlamasına yardım ediyor.

Zeytin yaprağının faydaları nelerdir? 

Zeytin yaprağı ile ilgili araştırmalar devam ediyor elbette. Ancak oleuropein maddesi bu önemli etkileri nedeniyle sağlık ve kozmetik başta olmak üzere birçok sektörde kullanılıyor. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü zeytin yaprağının 21.yüzyılın en önemli doğal antimikrobiyal, antiviral etkiye sahip olduğunu belirtiyor.

zeytin yaprağı çayı

Zeytin yaprağı çayının faydaları nelerdir?

Zeytin yaprağı; etkileri sarımsak ve soğana da benzeyen bir antibiyotik ve antioksidandır. Bakterileri, mantarları, virüsleri ve mikropları yok eder; antioksidan özelliği ile hücreleri gençleştirir.

Yaraları temizlemekte kullanılır.

Kanı temizler.Bu konuda çok iyidir. Temiz bir kan her anlamda sağlıklı bir beden, sağlıklı saçlar ve pırıl pırıl bir cilt anlamına gelir.

Yaşlanmamıza izin vermez! 🙂

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.

Antibiyotiklere direnç kazanmış mikroorganizmalar üzerinde etkili ve çok değerli bileşenlere sahiptir.

Düzenli olarak hastalıklardan korunma amaçlı tüketildiği gibi doğrudan hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Zeytin yaprağı çay olarak tüketilebiliyor. Bu çayın antimikrobiyal, antioksidan ve kan şekeri seviyesinin düzenlenmesiyle ilgili etkilerinin dışında damarlar üzerine de etkileri var. Aynı zamanda kolesterol seviyesini düşürüyor.

Kalp rahatsızlıklarında zeytin yaprağı çayı ile iyi sonuçlar elde edilmiştir. Laboratuar ve klinik çalışmaların sonucunda, zeytin yaprağı çayının kalp yetmezlikleri ve damar tıkanıklıkları üzerindeki etkileri de ortaya konmuştur.

Soğuk algınlığı, bronşit, zatürre, kulak enfeksiyonları, herpes virüsü (uçuk), mantar enfeksiyonları, hepatit (A,B,C), romatizma, zona, diğer cilt hastalıkları ve daha birçok hastalıkta yararlı etkileri görülmektedir.

Zeytin yaprağı çayı nasıl demlenir?

Bu kıymet biçilemez sağlık ve gençlik kaynağını değerlendirmek isteyenler; gölgede, nemsiz ve serin bir ortamda kurutulan ve küçük küçük parçalanmış yapraklardan bir çay kaşığı kadarı bir bardak kaynar suya koyulur ve 2-3 dakika demlenmeye bırakılır. Hemen ardından süzülür ve içilir. Günlük önerilen miktar 1-2 bardaktır.
Demleme süresi ile ilgili ikinci bir görüş de minimum 5 dakika maksimum 10 dakika demlenmesi gerektiğidir.

Zeytin yaprağı çayı aç mı tok mu içilir?

Yemeklerden 30 dakika önce içilmesi önerilmekte. Bu kullanım şekli herhangi bir olumsuzluğa neden oluyorsa yemeklerden 1 saat sonra olacak şekilde de içilebilir.

Zeytin yaprağı çayı kaç gün içilmeli?

Kısa dönem kullanıp aralıklarla devam edilebilir ancak uzun süre aralıksız kullanılmamalıdır. Kullanım iki haftayı geçmemelidir.

Zeytin yaprağı çayı zayıflatır mı?

Tek başına böyle bir etkisi bilinmemekle birlikte nane, elma kurusu, limon ve tarçınla demlendiğinde böyle bir etkisi olduğundan bahsedilmekte. Fakat aç olarak, yemeklerden önce içildiğinde tokluk yaptığıda kullananların yorumları arasında. Bu da herkeste olmasa da iştah kapatacağından dolaylı olarak zayıflamaya yardımcı olabilir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmaması daha doğru olacaktır. Ayrıca ilaç kullananların da etkileşime neden olacağından bitki çaylarından uzak durması gerekir. Çocuklar da bu gruba dahildir.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın!

zeytin ağacı

Vladimir Stankovski
4. Uluslararası Girne Zeytin Karikatürleri Yarışması’nda Altın Zeytin ödülü

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?