Sağlıklı Bir Yaşam için ‘Harekete Geçme’ Vakti

Sağlıklı Bir Yaşam için ‘Harekete Geçme’ Vakti

Sağlıklı bir yaşam için düzenli spor yapmak en önemli etkenlerden biri; hareketsizlik, zararları ile hayatımızda derin etkilere yol açabiliyor. Peki, egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Düzenli olarak spor yapmanın vücudumuza faydaları nelerdir?

Hareketsizlik, zararları ile sağlığınızı elinizden alıyor

Toplumların kendi yapısal özelliklerine gün içinde uygulaması gereken fiziksel aktivite özellikleri de değişkenlik göstermekte  ve bu özellikler toplumsal farklılıklara nedeniyle tam olarak tespit edilmemekte ancak ortalama olarak gün içinde 30 dakika egzersiz, uzmanlarca kabul edilen genel ölçüdür. Genç yaştaki bireyler için bu süre daha uzun tutulabilmekte ve egzersizin şiddeti de aynı şekilde artırılabilmektedir. Birçok kişinin aklına fiziksel aktivite dendiği anda maraton koşucuları ya da ağır tempolu sporlar gelse de aslında çocuklarınızın okula yaya olarak gitmesini sağlamak, parklarda yapılan yürüyüşler ya da asansörü bırakıp merdiven kullanmak bile fiziksel aktivitedir. Bu aktivitelerin her biri hareketsizlik zararları ve yan etkilerinden sizleri korurken, aslında durum otobüsten evinizden iki durak önce inip yürümek kadar basittir.

hareketsizlik zararları
Dünya genelinin %60’ının gün içinde yeterli hareketliliğe sahip olmadığı ve gelişmekte olan ülkelerdeki yetişkin bireylerin daha büyük risk altında olduğu düşünülmekte. Erken dönemde hareketliliğin bir alışkanlığa dönüşüp ömür boyu devam etmesi büyük önem taşırken hareketsizliğin yol açtığı ömür kısaltıcı etki de bir an önce yok edilmelidir.

hareketsizlik zararları

Gündelik yaşantınıza fiziksel aktiviteyi dahil edin!

Egzersiz yaparken nelere dikkat etmeli?

 • Egzersiz alışkanlıklarınıza ek olarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını da yaşamanıza uyarlayın.
 • Egzersizlerin öncesinde ve sonrasında yeterli miktarda su tüketin.
 • Egzersizden 4 saat öncesinde ana öğünü tüketmiş olun ve tamamen aç ya da tamamen tok şekilde egzersiz yapmayın.
 • Egzersiz ne kadar artarsa yeme ihtiyacı da aynı şekilde artar. Yeterli ve de dengeli beslenin. Öğünlerinize çeşitlilik katın.

hareketsizlik zararları

 • Kan şekerini yükselten çikolata, şekerleme gibi yiyecekleri ya da fazla yağlı besinleri egzersiz öncesinde yemeyin.
 • Bilgisayar ya da TV karşısında olsanız dahi yarım saatten fazla oturmayın.
 • Yapmakta hoşlandığınız aktiviteleri hayatınıza katmaya çalışın.
 • Doktorunuza danışarak kendinize uygun bir aktivite planı oluşturun, bu programa sadık kalmaya çalışın ama her eksik için kendinizi suçlamayı bırakın.
 • Arabanızı uzağa park edip yürüyebilir, asansör yerine merdiven kullanabilir, otobüsten evinizden önce inebilir, sıkılınca yürüyüşe çıkabilir, arkadaşlarınızı alıp aktivitelere katılabilirsiniz.
 • Egzersizler için uygun giyime sahip olun.
 • Kendinize bir anda yüklenmeyin, rahatladıkça kademeli bir ilerleme göstermeye çalışın.

Egzersiz için zamanım yok diyorsanız bir de Tibet egzersizlerine göz atın. Sadece birkaç dakika alan bu egzersizler beklenenin çok üzerinde değişim yaratarak sizi şaşırtacak. BURAYA TIKLAYARAK inceleyebilir, yorumlar bölümünde uygulayanların yaşadığı etkileri okuyabilirsiniz. Bir an önce başlamak isteyeceksiniz 🙂

Bir önceki yazımız olan Yeniden Doğuşun ve Ölümsüzlüğün Sembolü Zeytin Ağacı! ile binlerce yıllık şifa kaynağı olan zeytinin ve zeytin yaprağı çayının faydalarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?