Ergenlere Doğru Yaklaşımın Bilmeniz Gereken Kuralları

Ergenlere Doğru Yaklaşımın Bilmeniz Gereken Kuralları

Bilişsel ya da ruhsal açıdan çocuksu davranışları devam eden ancak bir yandan hızlı değişim gösteren ergenlere nasıl davranmalı? Sağlık görevlilerinden anne babalara öğretmenlerden çevreye kadar birçok kişinin ergen psikolojisi hakkında bilgilenerek özen göstermesi gerekenler burada.

Ergenlere nasıl davranmalı ?

Adolesan yani ergenlik döneminde bulunan bireyler için cinsel, sosyal, ruhsal ve fiziksel değişiklikler beraberinde bilişsel birçok değişimi de getirir, çocukları ya da öğrencileri ile iletişim halinde olanlar için ergenlerle doğru iletişim sırlarını bilmek gerekli hale gelir.

Farklılıklara dikkat

Her yaştaki ergenin gelişimi ya da bulunduğu evre aynı olmak zorunda değildir. Bir kısım ruhsal açıdan daha olgunken, bir kısım ise fiziksel gelişim konusunda daha geride kalmış olabilir. Bu sebeple aileler için olduğu gibi ergen yaş grubu ile çalışan meslek sahiplerinin de bu farklılıklara uygun bir uyum sürecine dahil olması gerekir.

ergenlere nasıl davranmalı

Ergen sağlık hizmeti alınması gerekli olan durumlarda da yaş gibi sosyakültürel seviye farkına da dikkat edilmesi, özellikle bu evrede doktor  – hasta gizliliğine oldukça sadık kalınması gereklidir. Muayene sonuçlarının gizliliğine büyük önem verilmesinin yanında ergenlik çağındaki birey ve ebeveynlerine yönelik ayrı bilgilendirme verilmeli. Şahsi yaşama alabildiğine az vurguda bulunarak iletişimin ilerleyen zamanlarda yavaşça özel konulara girilebilir ancak aile yanında konuşulmaması gerekenler sorgulanmamalıdır. Karşınızdakinin bir çocuk değil, bir birey olduğu unutulmamalı ve aksi adelosan evredeki bu kişiye yansıtılmamalıdır.

Davranışlara odaklanın

Ergenlerle yapılan konuşmalarda kişilerin değil davranışların eleştirilmesi gerekir. Örneğin “hatalısın” demek yerine davranışının yanlış olduğunu ya da arkadaşının doğru kişi olmadığını söylemek yerine arkadaşının davranışının hatalı olduğunu belirtmek gerekli bir detaydır.

ergenlere nasıl davranmalı

Davranışlar gibi cinsel ya da fiziksel gelişimleri de tamamlanmakta olan bu evredeki bireyler hızlı değişime adapte olamayabilir. Sürecin normal olduğunu psikolojik sağlık açısından detayları ile anlatmak oldukça önemlidir.

Sürecin en belirgin değişim konularının başında gelen bağımsızlık çabası birçok aile için isyan olarak algılanmakta ancak kendi kimliğini kazanan adolesan bireye sosyal bir varlık olma çabasında belli sınırlar dahilinde izin verilmelidir. Onaylanmayan davranışlar ya da kazandırılmak istenilen alışkanlıklar için ailenin örnek olması kilit öneme sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bir Yaşam için ‘Harekete Geçme’ Vakti ile fiziksel aktivitenin sağlık için önemini ve hayatınıza egzersizi katmak için pratik önerileri öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?