Belirtileri, Zararları, Tedavisi ile Diş Çürükleri Hakkında Tüm Merak Edilenler

Belirtileri, Zararları, Tedavisi ile Diş Çürükleri Hakkında Tüm Merak Edilenler

Diş çürüğü çoğumuzun kabusu

Toplumumuzda birçok yaştan birçok kişinin sorunu olan diş çürüğü ağız gibi tüm beden sağlığı ile ilişkili bir alanda büyük tehditlere ve elbette ağrılara yol açabiliyor. Peki diş çürüğü neden ve nasıl oluşuyor, bu durumda ne yapmak gerekiyor?

Dişlerimizin üzerindeki sert maddelerin kaybı ile birlikte ilerleyerek oluşan rahatsızlığa çürük adı veriyoruz. Çürük oluşumu esnasında kaybolan bu sert dokuların vücut tarafından yeniden oluşturulması gibi bir durum ne yazık ki söz konusu değildir. Bu nedenle çürük ve yarattığı boşluk, sorunun ilerlemesine neden olan etmenler için bir barınak oluşturur.

diş çürüğü

Diş çürüğü karşısında neden olan etmenlerin kaldırılması ve dişteki bu boşluğun doldurulması ile dişin tekrar kullanılabilir hale gelmesi sağlanmaktadır. Dişlerin kendi yapısına her açıdan benzeyen bir dolgu maddesi henüz günümüz koşullarında bulunamadığı için sağlamlığı ile dişe fonksiyon kazandıracak olan dolgular kullanmaktayız. Bu maddeler ise diş yapınıza ve uygulanacak yöntemlere göre değişkenlik gösteriyor. Bu dolgu maddeleri arasında çinko içerikli ya da kalsiyum içerikli maddeler ya da gümüş, kalay, çinko gibi maddeler en başta geliyor.

Diş gangreni

Dişin içerisinde sinir ve damar bulunduran katmanı olan pulpada mikroorganizmalardan kaynaklı olarak görülen fonksiyonel bozukluklar diş gangreni olarak adlandırılır. Çürük oluşumuna meyilli dişlere sahip kişilerde oldukça küçük yaşlardan itibaren aşırı çürükler ve pulpa gangreni görülebiliyor.

diş çürüğü

Ani darbe alan kişilerde dişin kırılması ile yaşanabildiği gibi bu diş problemlerine uzun zamana yayılmış halde de rastalanabiliyor. Etkisi yavaş görülen yüksek dolgular, sızıntı oluşumu ya da sinir köklerine ulaşan derin çürükler bu şekilde dişin ölümüne sebep oluyor.

 

Diş gangreninde tedavi ile dişe eski canlılığını vermek bu sorun sonrasında mümkün olamaz ancak diş içindeki diğer katmanlar korunabilir ve bu yönteme de kanal tedavisi adı verilir. Çözüm olmayan durumlar için dişlerin çekilmesi son çaredir.

 

Bir önceki yazımız olan Deniz Sezonu Geldi, Selülitlere Karşı Önleminizi Aldınız mı? ile selülitin nedenlerini, önlem yöntemlerini, tedavilerini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?